Obserwuj w Google News

GIS ostrzega przed środkami na komary i kleszcze bez certyfikatu. Gdzie je sprawdzić?

2 min. czytania
Aktualizacja 11.06.2022
02.06.2022 12:34
Zareaguj Reakcja

Wiosną i latem bardziej niż w innych porach roku jesteśmy narażeni na ugryzienia owadów, głównie komarów i kleszczy. Do ich odstraszania służą repelenty, które stosuje się głównie na skórę. GIS przypomina, że są to chemiczne środki biobójcze i powinny mieć odpowiednie pozwolenie. Tylko wtedy jest gwarancja, że będą bezpieczne i skuteczne.

Niezarejestrowane repelenty - jak to sprawdzić?
fot. Schutterstock

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że produkty odstraszające komary i kleszcze muszą mieć odpowiednie pozwolenie, powinny być stosowane zgodnie z przeznaczeniem i w sposób określony przez producenta. Tylko wtedy będą bezpiecznie i skuteczne. Można łatwo sprawdzić, czy zostały one w Polsce dopuszczone do sprzedaży.

Gdzie sprawdzić bezpieczeństwo środków na komary i kleszcze?

Repelenty, czyli produkty przeznaczone do odstraszania komarów i kleszczy w celu zabezpieczenia się przed ich ugryzieniami i związanymi z nimi zagrożeniami, są produktami biobójczymi – podkreśla GIS. To środki chemiczne, które powinny być zarejestrowane i mieć odpowiednie pozwolenie na sprzedaż i stosowanie w Polsce.

Produkty biobójcze dopuszczone w Polsce podlegają wpisowi do Wykazu Produktów Biobójczych. Właśnie tam warto sprawdzić, czy produkt, który kupiliśmy, został oceniony przez polskich specjalistów jak bezpieczny i skuteczny. Wykaz jest dostępny na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

GIS ostrzega: nie wszystkie dostępne repelenty mają polskie pozwolenie

„Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do odstraszania komarów, kleszczy i innych owadów. Większość z nich ma postać olejków, emulsji, aerozoli i płynów, jednak coraz częściej można spotkać repelenty w postaci plastrów lub bransoletek zwierających olejki eteryczne. Warto pamiętać, że repelenty nieposiadające pozwolenia niezależnie od ich postaci mogą nie wykazywać sugerowanego działania odstraszającego owady, a nawet jeśli ich działanie jest skuteczne, to ich stosowanie może stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia” – ostrzega polski Główny Inspektorat Sanitarny.

GIS zaleca, by zwrócić szczególną uwagę „na produkty nabywane w sklepach internetowych i platformach e-commerce, a także w nieoficjalnych kanałach dystrybucji i od podmiotów nieprowadzących oficjalnej działalności gospodarczej”. Inspektorat podkreśla, że tylko produkty biobójcze posiadające pozwolenie, stosowane zgodnie z przeznaczeniem i w sposób określony przez producenta, są mają udowodnione działanie oraz mogą być bezpiecznie i skutecznie stosowane.

Źródło: PAP/Agata Zbieg / Gis.gov.pl