Zamknij

Zaczynają się wakacje! GIS podaje, na co warto uważać

Monika Piorun
22.06.2017 16:45

Ochrona przed kleszczami, korzystanie z bezpiecznych kąpielisk i szczepienia przeciwko egzotycznym chorobom - to główne elementy programu "Patent na bezpieczne wakacje", zaprezentowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Kosc/AGENCJA WSCHOD/REPORTER/East News

Kleszcze, kąpiele w niebezpiecznych miejscach i choroby tropikalne, czyli co nam grozi podczas wakacji?

Jak zaznaczył szef GIS Marek Posobkiewicz, wyjeżdżający na zagraniczne wakacje powinni zasięgnąć opinii lekarza, który zwróci uwagę na zagrożenia związane z przebywaniem w innej strefie klimatycznej i poinformuje o dostępnych szczepieniach przeciwko chorobom tropikalnym.

W tym roku problemem osób udających się na wakacje na terenie Polski jest plaga kleszczy, przenoszących takie choroby jak borelioza lub odkleszczowe zapalenie mózgu, przeciwko któremu można się zaszczepić:

Niestety nie ma szczepionki przeciwko boreliozie. Nie zawsze osoba, która choruje na boreliozę pamięta ugryzienie kleszcza. Czasem kleszcz po ugryzieniu zostaje przez tę osobę przypadkiem usunięty, a choroba ujawnia się niespodziewanie po kilku tygodniach. Objawem, który powinien zwrócić naszą uwagę - choć nie zawsze występuje - jest tzw. rumień wędrujący, czyli wyglądająca jak obrączka zmiana na skórze. Jeśli zauważymy coś takiego, bezwzględnie należy skontaktować się z lekarzem.

Aleksandra Lusawa, dyrektor Departamentu Promocji Zdrowia Biostatystyki i Analiz GIS dodała, że w celu ochrony przed kleszczami osoby przebywające na terenach lasów i parków powinny być ubrane w odzież z długimi rękawami i nogawkami oraz używać repelentów, czyli środków odstraszających owady.

Jak zaznaczyła Lusawa, rodzice wysyłający dziecko na zorganizowany wypoczynek powinni sprawdzić, czy dany wyjazd jest zarejestrowany na stronie internetowej www.wypoczynek.men.gov.pl. Obecnie GIS odnotował 17 tys. zgłoszonych obozów i kolonii dla dzieci i młodzieży:

Jeśli pojawią się jakiekolwiek podejrzenia, że ośrodek, w którym ma przebywać dziecko nie spełnia warunków sanitarnych lub epidemiologicznych, należy sprawę zgłosić GIS.

Zanim wybierzesz się nad wodę - sprawdź, czy wybrane miejsce jest bezpieczne

Anna Kamińska, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Zdrowotnego Wody GIS powiedziała, że osoby planujące wakacje nad wodą powinny odwiedzić serwis www.sk.gis.gov.pl - gdzie znajdą informacje dotyczące 206 kąpielisk, bieżącej oceny i klasyfikacji wody oraz infrastruktury obiektu. Wyjaśniła też, że:

Prowadzony jest stały nadzór nad kąpieliskami. Na stronach internetowych znajdują się też informacje o temperaturze wody a także zanieczyszczeniu mikrobiologicznym. Zielona flaga przy kąpielisku oznacza, że woda jest zdatna do kąpieli. Czerwona oznacza skażenie mikrobiologiczne i zakaz kąpieli.

- Informujemy też o tym, czy na terenie kąpieliska znajduje się ratownik i czy są jakieś udogodnienia np. czy miejsce jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych - dodała Kamińska.

W tym roku GIS przebadał także 714 miejsc przeznaczonych do kąpieli, czyli kąpielisk zorganizowanych doraźnie na potrzeby np. kolonii.

Przeczytaj: Brakuje ratowników. Ciężka sytuacja na kąpieliskach

Podczas upałów łatwiej o zatrucia pokarmowe

O unikaniu zatruć pokarmowych podczas wakacji opowiedziała Monika Jarzębska z Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia.

Podkreśliła, że ważne jest przechowywanie żywności w odpowiednich warunkach i temperaturze, mycie warzyw i owoców oraz własnych rąk - zwłaszcza przed posiłkiem, gotowanie żywności oraz zwracanie uwagi na datę przydatności do spożycia produktów spożywczych.

Zobacz także

____

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π