Oceń
Komary są latem niezwykle męczące, ale to nic dziwnego. Lato to okres wylęgu tych owadów, więc nie ma się co dziwić, że jest ich naprawdę dużo. Bywają jednak takie lata, że plaga komarów staje się nie d zniesienia. Jaki jest tego powód? Za ilość komarów odpowiada pogoda.
Komary w Polsce
Samica komara pije ludzką krew, ponieważ potrzebuje znajdującego się w niej białka do złożenia jaj. Składa je najczęściej na powierzchni stojącej wody, na przykład w kałuży lub beczce ze stojącą wodą, ale również w oczkach wodnych i jeziorach. Potrzebny jest mniej więcej miesiąc, by nowe pokolenie komarów krążyło już wokół nas, ale wyższa temperatura przyspiesza ten proces.
Zatem najważniejszym czynnikiem wpływającym na ilość komarów jest pogoda. Najlepsze warunki do rozrodu komarów to wysoka temperatura i częste opady. Dlatego najwięcej komarów jest wtedy, gdy mamy do czynienia z upałami przerywanymi burzami z ulewnym deszczem. W takie dni wilgotność jest wysoka, a klimat robi się niemal tropikalny. Pogoda typu deszcz-upał-deszcz to idealne warunki dla komarów.
Niestety, za obecność komarów w miastach odpowiada także stopień wybetonowania przestrzeni. Dlaczego? Bo woda nie ma gdzie wsiąkać i zalega na betonie, a w kałużach larwy komarów przekształcają się w dorosłe osobniki. Poza tym w miastach komary nie są zagrożone - żyje tam mniej pająków, nietoperzy i ptaków, które żywią się tymi owadami.
Samice komarów żyją zaledwie 1-8 tygodni, ale w tym czasie składają nawet kilkaset jaj, dlatego populacja komarów może być niezwykle duża.
ZOBACZ TAKŻE:
9 faktów o komarach, które mogą cię zaskoczyć
Komary: dlaczego częściej gryzą niektórych ludzi? 10 powodów
Dlaczego ukąszenia komarów swędzą i dlaczego trwa to tak długo?
Oceń artykuł