Komary: dlaczego częściej gryzą niektórych ludzi? 10 powodów
Chociaż komary kąsają każdego, to niektórzy ludzie mają z tymi owadami szczególny problem. Zamiast jednego bąbla po ukąszeniu mają kilka, komary lgną do nich często i bez opamiętania, czasami chmarami. Dlaczego? Jest kilka powodów

Brzmi to drastycznie, ale niektórzy ludzie wabią komary. To zupełnie nieświadome i najczęściej niezależne od człowieka, ale jest kilka czynników, które działają na komary jak magnes.
Warto wiedzieć, że nie kąsają nas wszystkie komary, a wyłącznie samice, które krwi potrzebują do tego, by pozyskać z niej białka niezbędne do rozwoju złożonych przez siebie jaj. Chociaż mogą ukąsić każdego, to krew niektórych ludzi wyjątkowo im smakuje, dlatego nie ustają w atakach i nawet po odpędzeniu ponawiają próby jej zdobycia.
Profesor Jonathan Day, entomolog medyczny z University of Florida, który zajmuje się badaniem komarów, twierdzi, że ok. 20 proc. populacji ''przyciąga komary''. Inni badacze oceniają, że komary szczególnie lubią kąsać jedną na dziesięć osób (tyle osób mniej więcej narażonych jest na wzmożony atak tych owadów).
Dlaczego niektórych komary gryzą częściej?
Jest 10 powodów, dla których komary mogą chętniej atakować i kąsać niektóre osoby. To nie znaczy jednak, że tylko te czynniki mają znaczenie - zdarza się, że nie da się znaleźć jednoznacznej przyczyny. Po prostu niektórzy przyciągają komary i powinni w związku z tym lepiej chronić ciało odzieżą i częściej stosować repelenty.
1. Komary lubią kobiety
Niewiele osób wie, że komary wabi estradiol, żeński hormon płciowy z grupy estrogenów. Dlatego z częstymi atakami tych owadów zmagają się kobiety, które mają wyższy poziom estradiolu we krwi.
2. Komary wabi ciemny kolor
Komary poszukując swoich ofiar kierują się w dużej mierze sygnałami wzrokowymi. Przyciąga je ruch, a także ciemny ubiór. Na atak komarów narażone mogą być zatem osoby ubrane na czarno, granatowo, czerwono.
3. Komarom smakuje konkretna grupa krwi
Naukowcy odkryli, że na ukąszenie komarów nawet dwa razy mocniej narażone są osoby z grupą krwi 0. Nieco mniejszym zainteresowaniem wśród komarów cieszą się posiadacze grupy krwi B, natomiast grupa krwi A wydaje się najmniej atrakcyjna dla komarów.
Co ciekawe, 85 proc. ludzi wydziela przez skórę sygnał chemiczny wskazujący na to, jaką mają grupę krwi. Natomiast w przypadku pozostałych 15 proc. ta informacja jest zatajana. Okazuje się, że komary chętniej lecą do tych 85 proc. zdradzających swoją grupę krwi.
4. Komary atakują ciężarne
Kobiety w ciąży wabią aż dwukrotnie więcej komarów niż większość osób. Wszystko dlatego, że kobiety ciężarne mają w oddechu o 21 proc. wyższą zawartość dwutlenku węgla niż inne osoby, a także wyższą o ok. 0,5 st. C temperaturę ciała - oba te czynniki działają na komary jak magnes.
5. Przyciąganie komarów może być genetyczne
Nawet 85 proc. czynników, które sprawiają, że człowiek jest atrakcyjny dla komarów ma podłoże genetyczne. Komary lubią ludzi, których organizmy wytwarzają wyższe stężenie kwasu moczowego i którzy wydychają więcej dwutlenku węgla, a także tych, którzy mają wysokie stężenie steroidów lub cholesterolu na powierzchni skóry.
Naukowcy badają, które geny mogą być odpowiedzialne za ''popularność'' wśród komarów. Eksperyment polega na sprawdzeniu, jak owady reagują na używane skarpetki należące do bliźniąt jedno- i dwujajowych. Na tej podstawie badacze chcą wyselekcjonować substancje i geny, które mogą mieć wpływ na zainteresowanie komarów.
6. Komary lubią ciepłą skórę
Podwyższona temperatura ciała jest wabikiem dla owadów, w tym komarów. Wyższą temperaturę mają nie tylko osoby z gorączką, ale też kobiety ciężarne i osoby uprawiające sport, u których nasila się metabolizm i wzrasta wyzwalanie ciepła.
7. Pot działa jak magnes na komary
Mieszanina kwasu mlekowego, kwasu moczowego, amoniaku i innych związków będących składnikami potu działa na komary przyciągająco, dlatego na ukąszenia narażone są osoby, które z natury intensywnie się pocą, a także osoby pracujące fizycznie, uprawiające sporty na powietrzu lub otyłe.
8. Oddech, który wabi komary
Komary czują dwutlenek węgla, który wydycha człowiek nawet z odległości 50 metrów. Na atak tych owadów bardziej narażone są osoby, który wydychają więcej dwutlenku węgla, a są to przede wszystkim ludzie wysocy i otyli, osoby dorosłe (częściej niż dzieci) i z szybszym metabolizmem.
9. Komary gustują w alkoholu
Po spożyciu alkoholu człowiek staje się dla komarów bardziej atrakcyjny. Chociaż przyczyny tej zależności nie zostały do końca poznane (być może jest to związane ze zwiększeniem temperatury ciała), to lepiej unikać spożywania alkoholu w miejscach i w godzinach, gdy aktywność komarów jest największa.
10. Komary wabią bakterie
Ciało człowieka pokrywają różne bakterie, a niektóre z nich są dla komarów szczególnie atrakcyjne. Chętniej atakują kostki nóg i stopy, gdzie drobnoustrojów jest zazwyczaj pod dostatkiem.
Źródło: crazynauka.pl