Zamknij

Klimatyzacja w samochodzie – jak się nie przeziębić podczas upałów?

14.07.2021
Aktualizacja: 14.07.2021 16:54

Klimatyzacja to wynalazek, który niezwykle ułatwił podróżowanie, gdy na dworze panują upały. To udogodnienie niesie ze sobą jednak zagrożenia. Gwałtowne zmiany temperatury nie są bowiem obojętne dla organizmu człowieka. Jak korzystać z klimatyzacji w aucie w upały, żeby się nie przeziębić?

Klimatyzacja w aucie w upały
fot. Shutterstock

Gdy na dworze panują wysokie temperatury, trzeba mądrze korzystać z klimatyzacji w aucie. Najbardziej niebezpieczne dla zdrowia są nagłe zmiany temperatury, które u wrażliwych osób mogą wywołać objawy przeziębienia, najczęściej katar, kaszel czy stan podgorączkowy. Jakich zasad przestrzegać latem, żeby nie odbiło się to niekorzystnie na zdrowiu?

Przed podróżą przewietrz samochód

Jeśli auto stoi w nasłonecznionym miejscu, samochód nagrzany jest jak metalowa puszka - może w nim panować temperatura nawet ok. 90 st. C. Wnętrze trzeba więc schłodzić, zanim do niego wsiądziesz. Najlepiej otwórz wszystkie drzwi i przewietrz samochód przez 3-4 minuty, żeby temperatura w nim wyrównała się z tą na zewnątrz. Dopiero wtedy zamknij drzwi i włącz klimatyzację.

Stopniowo schładzaj powietrze w aucie

Nie uruchamiaj klimatyzacji od razu na maksymalne chłodzenie – schładzaj powietrze w samochodzie stopniowo. Ustaw chłodzenie na temperaturę o 3-5 st. C niższą niż warunki panujące na zewnątrz. Dzięki temu organizm nie dozna szoku termicznego z powodu nagłej zmiany temperatury, co może skończyć się przeziębieniem.

Nie obniżaj za bardzo temperatury w samochodzie

Nawet jeśli na dworze jest bardzo gorąco, nie schładzaj nadmiernie wnętrza samochodu. Powoli obniżaj temperaturę, ustawiając wiatraki na mniejszą prędkość. W upały w aucie powinno być nie mniej niż 22-24 st. C.

Odpowiednio ustaw nadmuch klimatyzacji

Ustaw nawiewy tak, by zimne powietrze nie dmuchało bezpośrednio na twarz, ramiona i klatkę piersiową. Takie „przeciągi” to prosta droga do złapania kataru.

Przed końcem podróży podnieś temperaturę w aucie

Kilkanaście minut przed końcem podróży, podnieś temperaturę, na jaką ustawiony był klimatyzator podczas podroży. To mało komfortowe, ale pozwoli ci już na tym etapie przyzwyczaić organizm do warunków panujących na zewnątrz. Znów chodzi o to, żeby organizm nie doznał kolejnego szoku termicznego, gdy wyjdziesz z chłodnego samochodu. Zmiany temperatury w obydwie strony – z wysokiej na niską i z niskiej na wysoką – są tak samo niekorzystne dla zdrowia.

Pamiętaj też o regularnym czyszczeniu klimatyzacji i wymianie filtrów – w instalacji gromadzą się różne drobnoustroje (grzyby, bakterie), które wdychamy, gdy wraz z pędem powietrza trafiają do kabiny samochodu. To także, poza zmianami temperatury, może narażać pasażerów na infekcje układu oddechowego.

loader