Zamknij

Czy klimatyzacja nam szkodzi? Wpływ klimatyzacji na zdrowie

Z klimatyzacji korzystamy niemal wszędzie. Szczególnie latem, gdy pot leje się z czoła, chętnie podkręcamy klimatyzację w samochodzie w drodze do pracy, w biurze, a nawet w domu. Przyjemny chłód latem towarzyszy nam również w centrach handlowych, kinach i restauracjach. Choć klimatyzacja przynosi ulgę, to może również szkodzić zdrowiu. Czy klimatyzacja jest szkodliwa? Obalamy mity!

Wpływ klimatyzacji na zdrowie
fot. Shutterstock

Klimatyzacja stanowi obecnie integralną część naszego życia. Towarzyszy nam nie tylko zimą, ale również latem. Gdy słońce mocno grzeje, każdy z nas marzy o tym odświeżającym poczuciu orzeźwienia, jakie daje klimatyzacja.

Klimatyzacja, choć tak użyteczna, może jednak szkodzić. Nie ma tu znaczenia, czy korzystamy z klimatyzacji w domu, w samochodzie czy w pracy. To, czy klimatyzacja jest szkodliwa, zależy bowiem od wielu czynników, takich jak wiek i ogólne zdrowie narażonych na jej wpływ osób, a także warunki użytkowania „klimy”, w tym stopień chłodzenia, jakość i konserwacja sprzętu.

Klimatyzacja przynosi ulgę w czasie upałów

Klimatyzacja jest prawdziwym błogosławieństwem w czasie upałów. Zapewnia komfort pracy w chłodzonym pomieszczeniu, przyjemność z jazdy samochodem, a także podnosi komfort i jakość snu, szczególnie u osób, które źle znoszą wysokie temperatury.

Klimatyzacja zmniejsza ryzyko przegrzania i odwodnienia, szczególnie u osób podatnych – dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży. Korzystnie wpływa na jakość życia alergików. Niektóre urządzenia wyposażone są w filtry, które oprócz chłodzenia zapewniają oczyszczanie powietrza z pyłków, kurzu i innych alergenów.

Klimatyzacja ma wiele zalet z punktu widzenia zdrowia i dobrego samopoczucia, ale nie jest pozbawiona ryzyka. Pomimo wielu zalet klimatyzacja może mieć także szkodliwy wpływ na zdrowie.

Klimatyzacja może zaostrzać alergię

Korzystanie z klimatyzacji jest zwykle polecane dla alergików sezonowych, ponieważ ogranicza ekspozycję na pyłki obecne w powietrzu. Jednak systemy klimatyzacji, zwłaszcza źle utrzymywane, mogą zawierać wysokie stężenia pyłków, co sprzyja kontaktowi z alergenami. Nieodpowiednia konserwacja klimatyzacji może powodować pogorszenie się objawów alergii.

Co więcej, u osób cierpiących na alergiczny nieżyt nosa lub problemy z oddychaniem pleśń znajdująca się w źle konserwowanych i rzadko czyszczonych systemach klimatyzacji może powodować nieprzyjemne objawy i zaostrzenie występujących wcześniej symptomów.

Klimatyzacja uwalnia zarodki pleśni, które są następnie wdychane przez osoby nadwrażliwe – dzieci, osoby starsze i osoby, które mają problemy zdrowotne (osłabiony układ odpornościowy, astmę, ciężkie alergie, inne choroby układu oddechowego).

Zobacz także

Klimatyzacja może być sprawcą bólu gardła

W pomieszczeniach, gdzie na co dzień działa klimatyzacja, panuje suche powietrze o niskiej wilgotności, które działa niekorzystnie na skórę i błony śluzowe dróg oddechowych, prowadząc do suchości skóry i śluzówek, a w konsekwencji do zanikowych nieżytów górnych dróg oddechowych.

Rzadko konsekrowany i czyszczony klimatyzator może być źródłem zarazków, w tym wirusów, bakterii i grzybów (lub pleśni). Może to sprzyjać infekcjom układu oddechowego, które są mniej lub bardziej poważne – od zwykłego przeziębienia do legionellozy.

Powszechnie uważa się, że ból gardła towarzyszy nam tylko zimą. Nic bardziej mylnego. Klimatyzacja bardzo często wpływa na stan górnych dróg oddechowych. Może przyczyniać się do rozwoju przeziębienia, bólu gardła, chrypki, kaszlu i uczucia suchości w ustach, a nawet ataku duszności u astmatyków.

Ból gardła, chrypkę i uczucie suchości złagodzi częste picie wody małymi łykami i nawilżanie gardła ziołowymi pastylkami. Na złagodzenie bólu gardła można również stosować preparat w spraju Uniben – łagodny i skuteczny lek na stan zapalny gardła. Uniben precyzyjnie trafia w źródło bólu dzięki wygodnemu, długiemu aplikatorowi.

Preparat Uniben likwiduje objawy zapalenia gardła, działa miejscowo przeciwzapalnie, przeciwbólowo, znieczulająco oraz odkażająco. Jest bezpieczny dla dzieci i osób starszych. Jest na tyle poręczny, że mieści się do plecaka i torebki. Można go trzymać na biurku w pracy i w schowku w samochodzie.

Wybierasz się na wakacje? Uważaj na klimatyzację! Kilkugodzinna jazda samochodem z rozkręconą klimatyzacją to gotowy scenariusz na przeziębienie. Silny nawiew zimnego powietrza ustawiony na twarz i szyję powoduje bóle gardła, głowy, ucha. Dlatego Uniben miej zawsze przy sobie w wakacyjnej apteczce. Używaj preparatu zawsze wtedy, gdy poczujesz drapanie, suchość lub ból gardła. Podawaj Uniben dzieciom, by wakacyjny wyjazd nie zakończył się chorą gardła.

Klimatyzacja powoduje bóle głowy i zatok

Nieodpowiednie korzystanie z klimatyzacji może przyczyniać się do pogorszenia stanu zdrowia.

Należy pamiętać, żeby nie ochładzać za bardzo pomieszczeń. Długie przebywanie w niskiej temperaturze powoduje bóle głowy i zatok.

Klimatyzacja źle wpływa na oczy

Klimatyzacja wysusza również powietrze, co wpływa na komfort funkcjonowania. Przebywając w klimatyzowanych pomieszczeniach, można szybko poczuć suchość i podrażnienie oczu. Na wysuszenie spojówek narzekają najczęściej pracownicy biur, którzy oprócz klimatyzacji narażają oczy na całodzienny kontakt z ekranem komputerów.

Suche powietrze wysusza spojówki, co może prowadzić do zespołu suchego oka. Uczucie suchych i podrażnionych oczu można łagodzić nawilżającymi kroplami.

Klimatyzacja wymaga ciągłego czyszczenia i konserwacji

Klimatyzacja sama w sobie nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Powinna być natomiast często czyszczona odpowiednimi preparatami grzybobójczymi. Wymaga również wymiany filtrów i uzupełniania czynników chłodzących.

Klimatyzacja powinna być czyszczona średnio raz na dwa tygodnie, by skraplające się powietrze nie zawierało grzybów i bakterii.

Zobacz także: Klimatyzacja samochodowa: Odgrzybianie, czyszczenie, dezynfekcja

Co niezwykle ważne, klimatyzacji nie można nadużywać. Różnica między temperaturą w klimatyzowanym pomieszczeniu a tą, jaka panuje na zewnątrz, nie powinna być większa niż 6-8 stopni  Celsjusza. Nawiew również nie powinien być zbyt silny, bo mocny powiew zimnego powietrza prowadzi do przeziębień i złego samopoczucia.

klimatyzacja
fot.

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/nk