Zamknij

Uwaga na kleszcze! Są już aktywne. Ten rok może być rekordowy

Monika Piorun
22.03.2017 15:40

Wraz z początkiem wiosny zaczyna się sezon na kleszcze. Małe żyjątka mogą nam utrudniać życie aż do listopada. Stosunkowo ciepła zima sprawiła, że znów może być ich więcej niż w poprzednich latach. Jak się przed nimi chronić?

Kleszcze są już aktywne. W tym roku ich ilość znów ma być rekordowa

Wystarczyło kilka cieplejszych dni, by w lasach, parkach, ogródkach działkowych czy nawet na zwykłych trawnikach zaczęły pojawiać się kleszcze. Właśnie teraz samice składają jaja, dlatego mogą być szczególnie drażliwe. Każda z nich potrafi złożyć około 3 tys. sztuk. Latem wylęgną się z nich larwy, z których wyrosną kolejne osobniki. Leśnicy oraz służby sanitarno-epidemiologiczne ostrzegają wszystkich, którym wydaje się, że jeszcze jest zbyt zimno, by mogli się ich ofiarą. Niestety pogoda coraz bardziej będzie sprzyjała nasileniu się ich aktywności. Szczególną ostrożność powinni zachować mieszkańcy Pomorza.

Mapy miejsc, w których doszło do pokąsań przez kleszcze na Pomorzu

- Wyższa temperatura i wilgoć spowodowały, że w trójmiejskich lasach już pojawiły się kleszcze. Leśnicy ostrzegają, że nawet możliwe przymrozki nie powinny nie powinny zagrozić tym pasożytom - ostrzega Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku, która przedstawiła mapy miejsc, w których doszło do pokąsań przez kleszcze w ubiegłym roku.

Zrzut ekranu 2017-03-22 o 14.30.09
fot.
fot. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku

Zobacz także

Prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku potwierdza, że jeśli temperatura powietrza wzrośnie powyżej 10 st. C, wszystkie postacie kleszczy żerują równocześnie.

- Najmłodsze osobniki mogą być nawet bardziej niebezpieczne - potwierdza ekspertka. Od lat wiadomo, że najskuteczniejszą ochronę przed nimi może zapewnić szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Niestety w Polsce, która w coraz większym stopniu musi sobie radzić z plagą kleszczy, korzysta z niego jedynie 2 proc. społeczeństwa. 

W przeciwieństwie do boreliozy na KZM nie ma leków a powodującymi je flawiwirusami możemy zarazić się już w momencie, kiedy kleszcz się wkłuwa. Nawet jeśli szybko go usuniemy, nie zapobiegniemy chorobie. W 2016 roku z powodu kleszczowego zapalenia mózgu do szpitala trafiło 283 pacjentów, rok wcześniej było ich nieco mniej - 150. Anomalie temperatur sprzyjają większej ilości kleszczy, dlatego ilość ich ofiar stale rośnie.

Czym jest kleszczowe zapalenie mózgu (KZM)?

Jeśli chcemy uodpornić się przed KZM zanim zrobi się naprawdę ciepło i będziemy narażeni na wysyp kleszczy, warto rozważyć przyjęcie szczepionki przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Zobacz także

W ciągu roku powinniśmy przyjąć aż 3 dawki szczepionki a potem co 3 do 5 lat trzeba stosować dawki przypominające. Koszt każdej z nich waha się w granicach od 60 do 100 zł. Niestety nie są one refundowane i musimy za nie zapłacić sami, ponieważ w kalendarzu szczepień ochronnych w naszym kraju figurują jako szczepienia zalecane.

Ich skuteczność jest niezwykle wysoka (99-100 proc.), dlatego w innych krajach, gdzie tego typu profilaktyczne szczepienia są zdecydowanie bardziej popularne niż w Polsce, zachorowalność na KZM jest wielokrotnie niższa, nawet podczas okresów wzmożonej aktywności kleszczy.

Aż jedna trzecia chorych zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że cierpi na KZM. Częstsze bóle głowy, mięśni lub objawy grypopodobne wiążą raczej z chwilowym osłabieniem niż skutkiem ugryzienia przez kleszcza.

Zobacz także

W skrajnych przypadkach dochodzi u nich do zakażenia ośrodkowego układu nerwowego bądź zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Powikłania neurologiczne grożą niepełnosprawnością a nawet śmiercią.

Najbardziej zagrożone są osoby starsze, z osłabioną odpornością. Objawy choroby - m.in. migreny, problemy z poruszaniem się, psychozy czy zaburzenia pamięci - mogą się u nich pojawić dużo później, dlatego większość ludzi nie łączy ich z możliwością bycia zaatakowanym przez kleszcze w przeszłości. Zagrożone są także dzieci.

Co dzieci wiedzą o kleszczach?

Zobacz także

Choć u najmłodszych przebieg KZM jest dużo łagodniejsze niż u dorosłych, to może u nich dochodzić do powikłań dotyczących głównie sfery emocjonalnej.

Maluchy z powodu kleszczowego zapalenia mózgu mogą być nadpobudliwe, mają kłopoty ze skupieniem się na wykonywanym zadaniu i często są zdekoncentrowane.

Dzieci mogą być szczepione przeciwko KZM już powyżej 12 miesiąca życia.

Jak się chronić przed kleszczami?

Zrzut ekranu 2017-03-22 o 13.32.37 1
fot.
Zrzut ekranu 2017-03-22 o 13.34.03
fot.
fot. Oddział Higieny Dzieci i Młodzieży i Edukacji Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π