Obserwuj w Google News

Kleszcze roznoszą nową chorobę. Na czym polega wirus Heartland?

2 min. czytania
Aktualizacja 25.03.2022
24.03.2022 10:43
Zareaguj Reakcja

W USA pojawia się coraz więcej przypadków rzadkiego wirusa Heartland, który jest przenoszony przez kleszcze. Jak objawia się choroba i czy jest groźna?

Jak objawia się wirus Heatrland przenoszony przez kleszcze?
fot. Adam Nocon/REPORTER/ EAST NEWS
  1. Wirus Heartland: jaką chorobę powoduje?
  2. Najważniejsze objawy wirusa Heartland
  3. Czy wirus Heartland rozprzestrzeni się w Europie?

Wraz z nadejściem wiosny w lasach i na łąkach pojawia się coraz więcej kleszczy. Najbardziej powszechną chorobą roznoszoną przez małe pajęczaki jest borelioza, której skutki mogą być bardzo poważne. Jednak kleszcze mogą być nosicielami innych, nieznanych wirusów, takich jak wirus Heartland. Naukowcy alarmują, że w tym roku do zakażeń wirusem Heartland doszło w aż 11 stanach w USA.

Wirus Heartland: jaką chorobę powoduje?

Wirusa Heartland pierwszy raz odkryto w 2009 roku, kiedy dwóch mężczyzn trafiło do szpitala w stanie Missouri. Pacjenci skarżyli się na gorączkę, biegunkę i ból mięśni. Następnie wirusa po ukąszeniu kleszcza potwierdzono u wielu innych osób w Stanach Zjednoczonych. Liczba zachorowań jest niewielka, do stycznia 2021 roku zgłoszono jedynie 50 przypadków. Mimo to zidentyfikowanie nowych przypadków zakażenia może świadczyć o rosnącym zagrożeniu.  Wirus przenoszony jest przez kleszcza „Lone Star” z rodziny Amblyomma americanum. Może go roznosić także kleszcz czarnonogi. Choroba, jaką powoduje zakażenie wirusem, charakteryzuje się wieloma niespecyficznymi objawami, a u starszych osób może doprowadzić nawet do śmierci.

CDC, agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych podaje, że kilka starszych osób zakażonych tym wirusem zmarło. Według CDC nie ma szczepionek ani leków, które zapobiegałyby lub leczyły infekcję wirusem Heartland.

Najważniejsze objawy wirusa Heartland

Jak objawia się wirus Heartland? Według CDC większość osób zakażonych wirusem Hearland zgłasza gorączkę, zmęczenie, zmniejszony apetyt, ból głowy, nudności, biegunkę i bóle mięśni. Zakażenie powoduje zmniejszenie liczby białych krwinek, które zwalczają infekcje. Pierwsze objawy mogą wystąpić dopiero dwa tygodnie po ukąszeniu.

Czy wirus Heartland rozprzestrzeni się w Europie?

Wirus Heartland na razie nie stanowi zagrożenia dla Europejczyków, choć sytuacja ta może się zmienić. Niepokojący jest wzrost liczby zachorowań w USA, a także fakt, że każdego roku w lasach jest coraz więcej kleszczy. Pajęczaki te lubią ciepło, dlatego ich rozmnażaniu sprzyjają zmiany klimatu. Wydłuża się też okres aktywności kleszczy, które atakują nawet w styczniu. Najczęściej występujące choroby odkleszczowe to, poza boreliozą,  kleszczowe zapalenie mózgu, riketsjoza, babeszjoza, tularemia czy anaplazmoza.

Źródło: livescience.com, eu.usatoday.com