Obserwuj w Google News

Jak wpływa na nas klimatyzacja? 4 zalety i 8 wad

3 min. czytania
Aktualizacja 19.07.2022
19.07.2022 14:27
Zareaguj Reakcja

Podczas upałów klimatyzacja jest zbawienna: pozwala funkcjonować w znośnej temperaturze. Jednak przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach może również mieć negatywny wpływ na zdrowie. Jakie zagrożenie niesie ze sobą korzystanie z klimatyzacji?

Wpływ klimatyzacji na zdrowie
fot. Schutterstock
  1. Syndrom chorego budynku
  2. Odwodnienie skóry
  3. Suchość oczu
  4. Szybszy metabolizm
  5. Sprawniejsze myślenie
  6. Podrażnienia dróg oddechowych
  7. Bóle głowy
  8. Zmniejszenie tolerancji ciepła
  9. Zanieczyszczenie środowiska
  10. Większe ryzyko alergii
  11. Pomoc w zasypianiu
  12. Ochrona zdrowia i życia

Klimatyzacja to dobrodziejstwo, zwłaszcza że coraz częściej dotykają nas fale upałów – osobom źle znoszącym wysokie temperatury pozwalają komfortowo funkcjonować przez cały dzień, a niektórym niektórych, zwłaszcza seniorom, nawet ratują życie. Niestety, korzystanie z klimatyzacji może też mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Czy wiesz, jakie są plusy i minusy przebywania w chłodzonych w ten sposób pomieszczeniach?

Syndrom chorego budynku

Klimatyzacja w budynku o słabej wentylacji może zwiększyć ryzyko wystąpienia tzw. syndromu chorego budynku u osób pracujących w takich warunkach. Objawy tego zespołu to bóle głowy, suchy kaszel, zawroty głowy i nudności, problemy z koncentracją, zmęczenie i wrażliwość na zapachy. Zamknięty obieg powietrza w pomieszczeniach może również nieznacznie zwiększyć ryzyko zachorowania na choroby zakaźne, w tym COVID-19. Niezwykle ważna jest regularna wymiana filtrów, warto też regularnie wietrzyć pomieszczenia, po prostu otwierając okna.

Odwodnienie skóry

Urządzenia do klimatyzacji wysysają wilgoć z pomieszczenia, bo suche powietrze daje wrażenie chłodu. Może to jednak powodować odwodnienie skóry u osób przebywających w klimatyzowanych miejscach.

Suchość oczu

Brak wilgoci w klimatyzowanych pomieszczeniach może wysuszać oczy. Skutkiem może być ich podrażnienie i swędzenie, a nawet niewyraźne widzenie.

Szybszy metabolizm

Badania wykazują, że spędzanie czasu w niskich temperaturach pomaga schudnąć. Chłód powoduje, że organizm wytwarza więcej tzw. brunatnej tkanki tłuszczowej, która pomagać spalać energię. Zlokalizowana jest ona głównie w okolicy międzyłopatkowej, wzdłuż kręgosłupa, na szyi i w okolicy nerek i pozwala wytworzyć duże ilości ciepła, zapewniając utrzymanie stałej temperatury wewnątrz ciała. Klimatyzacja w upały powoduje, że organizm utrzymywany jest w chłodzie, ale żeby osiągnąć efekt również zimą należałoby przebywać w chłodnych pomieszczeniach, najlepiej w temperaturze do 19 st. Celsjusza.

Sprawniejsze myślenie

W chłodzie lepiej się myśli – mózg działa sprawniej niż podczas upałów. Badanie z 2018 roku przeprowadzone na Harvardzie wykazało, że studenci, którzy mieszkali w akademikach bez klimatyzacji podczas gorących letnich miesięcy, wypadali gorzej w testach poznawczych niż ci, którzy przebywali w chłodzonych pomieszczeniach.

Podrażnienia dróg oddechowych

Badania pokazują, że ludzie, którzy pracują w klimatyzowanych budynkach, mają więcej problemów z układem oddechowym (podrażnione przewody nosowe, kłopoty z oddychaniem) niż pracujący w budynkach z naturalną wentylacją.

Bóle głowy

Przebywanie w pomieszczeniach z systemami klimatyzacyjnymi, które są zanieczyszczone drobnoustrojami lub nie są regularnie czyszczone, naraża na bóle głowy, a nawet migreny. W jednym z badań 8 proc. osób pracujących w takim niezdrowym środowisku miało bóle głowy przez 1-3 dni w miesiącu, a 8 proc. miało je codziennie.

Zmniejszenie tolerancji ciepła

Naukowcy stworzyli termin „adaptacyjny model komfortu”, aby opisać, dlaczego spędzanie większości czasu w chłodzonych pomieszczeniach utrudnia radzenie sobie z wysokimi temperaturami. Temperatura, w jakiej czujemy się komfortowo, zależy w pewnym stopniu od temperatury, w jakiej ostatnio się przebywało. Im więcej czasu spędza się w klimatyzowanych pomieszczeniach, tym gorsze samopoczucie w upale i wilgoci.

Zanieczyszczenie środowiska

Urządzenia do klimatyzacji starszego typu mogą wydzielać toksyczne substancje: chlorofluorowęglowodory (CFC). Jest to czynnik chłodniczy, który może uszkadzać warstwę ozonową Ziemi, powodując efekt cieplarniany. Choć środki te są stopniowo wycofywane z użycia, to wciąż na świecie działa wiele urządzeń, które je wykorzystują.

Większe ryzyko alergii

Choć klimatyzatory, które są utrzymywane w czystości, mogą pomóc w walce z alergią, to nieczyszczone systemy klimatyzacyjne szybko stają się siedliskiem dla alergenów. Klimatyzator utrzymywany w dobrym stanie nie powinien jednak przyczynić się do problemów z uczuleniami.

Pomoc w zasypianiu

Eksperci twierdzą, że spanie w temperaturze pomiędzy 16 a 19 st. Celsjusza pozwala najlepiej wypoczywać. To dlatego, że podczas snu ciało naturalnie się ochładza, a niższa temperatura w pomieszczeniu temu sprzyja. Za pomocą klimatyzatora łatwo obniżyć temperaturę w sypialni.

Ochrona zdrowia i życia

Choć klimatyzacja ma mnóstwo wad, to jej niewątpliwą zaleta podczas upałów jest to, że może ratować życie. Jeśli temperatura ludzkiego ciała przekracza 38,9 st. Celsjusza, zwiększa się ryzyko przegrzania – mogą wystąpić mdłości, skurcze mięśni, zawroty głowy, uczucie słabości. Jeśli natomiast organizm nadal będzie się nagrzewał, może wystąpić udar cieplny.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: WebMD.com / Mp.pl