Hantawirus: co to jest? Przyczyny, objawy zakażenia, leczenie

25.03.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 01:27

Świat obiegła informacja, że w Chinach zmarł mężczyzna zakażony hantawirusem. Czy grozi nam nowa epidemia? Eksperci przekonują, że hantawirusy obecne są na świecie od setek lat i nigdy nie były przyczyną epidemii. Sprawdź, jak roznoszą się hantawirusy i jakie choroby wywołują.

Hantawirusy
fot. Shutterstock

Hantawirusy to grupa wirusów występujących na całym świecie. Wirusy te przenoszone są przez różne gatunki myszy i szczurów, u których nie wywołują żadnych objawów chorobowych. Natomiast dla człowieka zakażenie hantawirusem może skończyć się poważną chorobą.

Ważne

Mężczyzna z chińskiego miasta Junnan zmarł na hantawirusa

Chiński dziennik The Global Times podał, że Chińczyk, który zasłabł w autobusie w drodze do pracy w prowincji Szantung, zmarł w wyniku zakażenia hantawirusem. Zarówno władze Chin, jak i eksperci medyczni uspokajają, że nie ma zagrożenia wybuchem nowej epidemii, ponieważ wirus ten nie przenosi się z człowieka na człowieka.

Hantawirusy: przyczyny zakażenia

Rezerwuarem hantawirusów są gryzonie, u których wirusy te nie wywołują żadnych objawów chorobowych. Zakażone wirusem gryzonie wydalają go z odchodami i ze śliną. 

Człowiek zakaża się, wchłaniając przez drogi oddechowe lub pokarmowe cząsteczki pyłu, kurzu, zanieczyszczone odchodami lub śliną gryzoni, lub w wyniku spożycia wody, lub pożywienia skażonych wydzielinami gryzoni. 

Wirusy mogą również dostać się do organizmu przez uszkodzoną skórę lub błony śluzowe, a także w wyniku ukąszenia przez zakażonego gryzonia.

Zakażenia hantawirusami i choroby wywoływane przez nie dotyczą głównie ludzi żyjących w złych warunkach sanitarnych, w tym mieszkańców krajów i regionów, gdzie warunki sanitarne są ciężkie, a także osób przebywających na polach namiotowych, turystów.

Warto wiedzieć, że hantawirusy, w przeciwieństwie do koronawirusów, nie przenoszą się z człowieka na człowieka. Jeśli człowiek nie miał kontaktu z zakażonym gryzoniem, jego śliną lub odchodami, to ryzyko zakażenia się hanatwirusem jest znikome. 

Hantawirusy: objawy zakażenia

Okres inkubacji wirusa, czyli czas od zakażenia do wystąpienia objawów wynosi mniej więcej 2-4 tygodnie. 

Zakażenie hantawirusem wiąże się zwykle z zaburzeniami funkcji śródbłonka ze zwiększoną przepuszczalnością naczyń krwionośnych oraz spadkiem ciśnienia.

Hantawirusy są przyczyną kilku poważnych zespołów chorobowych: w przypadku gorączki krwotocznej z zespołem nerkowym HFRS poważnie uszkodzone zostają nerki, w HPS, czyli zespole płucnym uszkodzone zostają płuca, śledziona oraz pęcherzyk żółciowy, a w zespole sercowo-płucnym (HCPS) dodatkowo mięsień sercowy.

Gorączką krwotoczną można pomylić z grypą

Choroba ma nagły początek: rozpoczyna się gorączką bólami głowy, mięśni, pleców, bólami brzucha, nudnościami i wymiotami. Charakterystycznym objawem są wybroczyny na błonie śluzowej podniebienia i skórze klatki piersiowej.

Gorączka krwotoczna z zespołem nerkowym (HFRS) to dalekowschodnia postać tej choroby. Ma zwykle ciężki przebieg z niewydolnością nerek, a jej śmiertelność w Chinach i Korei wynosi około 7 proc. Postać europejska jest mniej poważna i znana również jako nefropatia epidemiczna.

Objawami gorączki krwotocznej są: objawy przypominające grypę (gorączka, dreszcze, bóle mięśni, nudności), spadek ciśnienia krwi, wybroczyny, krwiomocz, niewydolność nerek, częstomocz.

Hantawirusy: leczenie zakażenia

Lekiem stosowanym w zakażeniach wywoływanych przez hantawirusy jest rybawiryna (Virazole). Lek ten powoduję zahamowanie syntezy wirusowego RNA w komórce organizmu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.