Oceń
Hantawirusy to grupa wirusów występujących na całym świecie. Wirusy te przenoszone są przez różne gatunki myszy i szczurów, u których nie wywołują żadnych objawów chorobowych. Natomiast dla człowieka zakażenie hantawirusem może skończyć się poważną chorobą.
Hantawirusy: przyczyny zakażenia
Rezerwuarem hantawirusów są gryzonie, u których wirusy te nie wywołują żadnych objawów chorobowych. Zakażone wirusem gryzonie wydalają go z odchodami i ze śliną.
Człowiek zakaża się, wchłaniając przez drogi oddechowe lub pokarmowe cząsteczki pyłu, kurzu, zanieczyszczone odchodami lub śliną gryzoni, lub w wyniku spożycia wody, lub pożywienia skażonych wydzielinami gryzoni.
Wirusy mogą również dostać się do organizmu przez uszkodzoną skórę lub błony śluzowe, a także w wyniku ukąszenia przez zakażonego gryzonia.
Zakażenia hantawirusami i choroby wywoływane przez nie dotyczą głównie ludzi żyjących w złych warunkach sanitarnych, w tym mieszkańców krajów i regionów, gdzie warunki sanitarne są ciężkie, a także osób przebywających na polach namiotowych, turystów.
Warto wiedzieć, że hantawirusy, w przeciwieństwie do koronawirusów, nie przenoszą się z człowieka na człowieka. Jeśli człowiek nie miał kontaktu z zakażonym gryzoniem, jego śliną lub odchodami, to ryzyko zakażenia się hanatwirusem jest znikome.
Hantawirusy: objawy zakażenia
Okres inkubacji wirusa, czyli czas od zakażenia do wystąpienia objawów wynosi mniej więcej 2-4 tygodnie.
Zakażenie hantawirusem wiąże się zwykle z zaburzeniami funkcji śródbłonka ze zwiększoną przepuszczalnością naczyń krwionośnych oraz spadkiem ciśnienia.
Hantawirusy są przyczyną kilku poważnych zespołów chorobowych: w przypadku gorączki krwotocznej z zespołem nerkowym HFRS poważnie uszkodzone zostają nerki, w HPS, czyli zespole płucnym uszkodzone zostają płuca, śledziona oraz pęcherzyk żółciowy, a w zespole sercowo-płucnym (HCPS) dodatkowo mięsień sercowy.
Gorączka krwotoczna z zespołem nerkowym (HFRS) to dalekowschodnia postać tej choroby. Ma zwykle ciężki przebieg z niewydolnością nerek, a jej śmiertelność w Chinach i Korei wynosi około 7 proc. Postać europejska jest mniej poważna i znana również jako nefropatia epidemiczna.
Objawami gorączki krwotocznej są: objawy przypominające grypę (gorączka, dreszcze, bóle mięśni, nudności), spadek ciśnienia krwi, wybroczyny, krwiomocz, niewydolność nerek, częstomocz.
Hantawirusy: leczenie zakażenia
Lekiem stosowanym w zakażeniach wywoływanych przez hantawirusy jest rybawiryna (Virazole). Lek ten powoduję zahamowanie syntezy wirusowego RNA w komórce organizmu.
Oceń artykuł