Obserwuj w Google News

Co warto mieć w wakacyjnej apteczce? PORADNIK

2 min. czytania
15.06.2018 16:15
Zareaguj Reakcja

Plastry z opatrunkiem, gaziki oraz środek do skutecznej i bezpiecznej dezynfekcji. To absolutnie podstawowy zestaw na wakacje. Dowiedz się, co zrobić z ukąszeniami komarów, oparzeniami, zatruciem pokarmowym i gorączką w czasie wakacyjnych wyjazdów.

Podczas wakacyjnych wyjazdów warto mieć przy sobie apteczkę
fot. Shutterstcok

W czasie wakacji aktywniej spędzamy czas - chodzimy na górskie wycieczki, pływamy w morzu, wspinamy się na skały i uprawiamy wiele ekstremalnych sportów. Zdrowy i aktywny tryb życia udziela się latem niemal każdemu, dlatego tak chętnie spędzamy czas na powietrzu i korzystamy z uroków pięknej pogody. Wakacyjne wyjazdy i wycieczki nie są jednak wolne od ryzyka. Spędzając czas aktywnie i przebywając na świeżym powietrzu częściej narażamy się na zadrapania, skaleczenia, oparzenia i ukąszenia owadów.

Nawet najdrobniejsza rana – skaleczenie lub zadrapanie – grozi zakażeniem, które nie tylko utrudni gojenie się rany, ale może także doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Każdą ranę należy:

  • przemyć,
  • zdezynfekować,
  • założyć opatrunek, który ochroni ją przed ponownym zanieczyszczeniem.

Do wakacyjnej apteczki koniecznie zapakuj:

  • lek, który działa antybakteryjnie oraz szybko i bezboleśnie przyspieszy gojenie ran na skórze i skaleczeń błon śluzowych (np. octenisept w spray’u),  
  • opatrunki: jałowe gaziki i plastry z opatrunkami.

Ukąszenia owadów

Dolegliwości po ukąszeniach owadów – meszek, komarów lub kleszczy złagodzą:

  • preparaty przeciwalergiczne – żel do smarowania skóry w miejscu ukąszenia owada, zawierający substancję czynną o  nazwie dimetynden,  np. fenis9l lub foxill, który zmniejszy obrzęk i uczucie swędzenia, oraz octenisept, lek na rany, który złagodzi objawy ukąszenia przez owady. Oba te preparaty mogą być stosowane jednocześnie; 
  • preparaty przeciwalergiczne w tabletkach, przydadzą się w przypadku uczulenia na ukąszenia owadów, dostępne bez recepty, zawierające cetyryzynę, np. allertec, zyrtec, lub loratadynę, np. loratadyna, aleric i clari3ne.

Oparzenia (słoneczne, przy grillu czy ognisku)  

W wakacje łatwo o oparzenia słoneczne, zwłaszcza jeśli zapomnimy o zastosowaniu kremów z odpowiednim filtrem przeciwsłonecznym. Aby złagodzić skutki dolegliwości warto mieć pod ręką:   

  • preparaty z zawartością d-panthenolu - łagodzą pieczenie i ból, do stosowania, gdy skóra jest tylko zaczerwieniona i nie doszło do jej uszkodzenia;
  • octenilin żel – do stosowania, gdy w wyniku oparzenia dojdzie do uszkodzenia skóry – na oparzenia I lub II stopnia.

Preparaty te przydadzą się także, gdy oparzymy się przy grillu czy ognisku.

Zobacz także

Co jeszcze warto mieć w wakacyjnej apteczce?

Środki  przeciwbólowe, a w szczególności preparaty zawierające paracetamol (np. apap, panadol, paracetamol) lub niesterydowe leki przeciwzapalne (np. polopiryna, aspiryna, ibuprofen), które nie tylko łagodzą ból, ale także mają działanie przeciwzapalne.

Preparaty przeciwbiegunkowe, które pomogą opanować biegunkę, gdy dopadnie w czasie wakacyjnego wyjazdu. Warto mieć ze sobą tabletki zawierające loperamid, które hamują ruchy jelit, dzięki czemu pokarm przechodzi wolniej przez jelita, co umożliwia wchłanianie większej ilości wody (np. stoperan, laremid), lub preparaty adsorpcyjne, które wiążą gazy jelitowe, bakterie, toksyny i różne substancje chemiczne (np. tabletki węgla aktywnego lub smecta, czyli proszek do sporządzania zawiesiny doustnej, zalecany dzieciom).

Przydatną są równie preparaty przeciwwymiotne – powstrzymujące wymioty i nudności, a także stosowane w chorobie lokomocyjnej (np. aviomarin, lokomo8v). 

Zobacz także