Co przyciąga do nas kleszcze? 7 powodów, dla których lubią nas kleszcze
Kleszczy w Polsce, jak i w Europie, jest coraz więcej. Są też coraz dłużej aktywne – lekarze alarmują, że na ich ukąszenia jesteśmy narażeni prawie cały rok. Wpływ na to mają m.in. wyjątkowo ciepłe zimy. Dowiedz się, co szczególnie przyciąga do nas kleszcze?

- Kleszcze wabi ludzki pot, a właściwie występujące w nim amoniak i kwas masłowy, dlatego m.in. osoby cierpiące na nadmierną potliwość, uprawiające aktywnie sport, otyłe, a także kobiety w ciąży, są na celowniku kleszczy. Zapach potu, podwyższona temperatura ciała, duża wilgotność na skórze – takie warunki kleszcze uwielbiają. Jeśli człowiek jest umyty (ale nie perfumowanym mydłem czy żelem) ma większe szanse uniknąć tego pajęczaka.
- Kleszcze potrafią wyczuć z dużej odległości zapach perfum, wód toaletowych, dezodorantów, perfumowanych mydeł czy żeli, zwłaszcza tych, które mają nutę waniliową lub kokosową. Te pajęczaki ma ją bardzo czułe zmysły. Reagują nie tylko na zmianę temperatury, świata, drganie gruntu, ruch powietrza, ale również potrafią rozpoznawać około 50 zapachów, m.in. potrafią wyczuć dwutlenek węgla w wydychanym powietrzu. Nie robią tego za pomocą nozdrzy, ale za pomocą narządu Hallera, który znajduje się na przedniej parze odnóży. Czekając na ofiarę, szeroko rozstawiają odnóża, by jak najlepiej odbierać docierające sygnały, i w odpowiednim momencie bezwładnie opadają na przechodzącego człowieka lub zwierzę.
- Telefony komórkowe również przyciągają kleszcze. Są one wyczulone na promieniowanie elektromagnetyczne (EMF) o częstotliwości 900 MHz, którego źródłem są stacje radiowe, telewizyjne, telefonii komórkowej, a także urządzenia mobilne, np. smartfony. Co ciekawe, zdaniem naukowców, w kierunku promieniowania EMF podążają chętniej kleszcze zainfekowane bakteriami z rodzajów Borrelia oraz Rickettsia (te, które powodują boreliozę czy riketsjozę). Jeśli więc nie chcemy "złapać kleszcz" zostawmy telefony w domu, wybierając się do parku czy do lasu.
- Kleszcze preferują grupę krwi A, trochę mniej grupę O. Zaobserwowali to naukowcy z Uniwersytetu Masaryka w Czechach. Okazało się, że jeśli kleszcz ma do wyboru osobę z grupą krwi A lub O, B lub AB, wybierze tę z grupą A. Co nie oznacza, że inne osoby bezpieczne. Dla kleszcza grupa osób z różną grupą krwi jest jak różnorodne menu, albo wybierze to, co mu najbardziej smakuje, albo to, co jest najtańsze... w tym wypadku najbliżej.
- Kleszcze o wiele częściej atakują osoby z niedoborem witamin z grupy B. Gdy poziom tych witamin jest odpowiedni, pot ma zapach drażniący kleszcze. Dlatego jedz dużo kasz, pieczywa, makaronów z mąki z pełnego przemiału oraz pestek słonecznika.
- Psy. Nasze pupile, biegając po łąkach, lasach, parkach są łatwym celem dla kleszczy, ułatwiają im bliższy kontakt z człowiekiem. Jeśli kleszcz nie wczepi się w skórę psa, nadal chodzi po futrze, szukając najlepszego miejsca do żerowania. Gdy pies przybiegnie, by się do nas przytulić, kleszcz może przejść na człowieka.
- Nieodpowiedni strój. Kleszcze uwielbiają skąpo ubranych ludzi, bo po pierwsze łatwiej ich wyczuć, po drugiej mniej się nachodzą, szukając najlepszego miejsca do wbicia się i żerowania. Dlatego jeśli nie chcesz stać się łatwym łupem kleszczy, zakrywaj ciało. Idąc do lasu na łąkę, zakładaj bluzę z długim rękawem, spodnie z długim nogawkami (najlepiej wpuszczone w skarpety), zakryte buty oraz nakrycie głowy.
Na razie nie wymyślono skutecznego sposobu na całkowite pozbycie się kleszczy. Można się przed nimi tylko ochraniać, unikając ich.
Dowiedz się więcej:
- Czy telefony komórkowe przyciągają kleszcze? Naukowcy są tego pewni
- Jak sprawdzić, czy kleszcze są w ogrodzie lub na łące?
- Kleszcze roznoszące choroby są również w miastach, nie tylko w lesie
- Czy każdy kleszcz roznosi choroby? Jak poznać, że kleszcz zaraził chorobą?
- Raport: wzrost zachorowań na choroby odkleszczowe w Polsce
- Kleszcz w oku? To niestety możliwe
- Ulubione miejsca kleszczy na ciele. Grafika GIS podbija sieć
Źródło: "Borelioza. Jak się wystrzegać. Jak rozpoznać. Jak leczyć" Małgorzata Radomska, Wydawnictwo Harde, Warszawa 2019