Zamknij

9 faktów o komarach, które mogą cię zaskoczyć

20.07.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 15:53

Wszyscy wiemy, jak irytujące mogą być komary, zwłaszcza gdy próbujemy cieszyć się letnimi wieczorami w ogrodzie. Ich ukąszenia powodują nieprzyjemne swędzenie i podrażnienia, ale te owady mogą również przenosić niebezpieczne choroby. Ponieważ komarów jest bardzo dużo i są niezwykle uciążliwe, istnieje wiele teorii wyjaśniających ich zachowanie, a także wskazówek jak je zwalczać. Wyjaśniamy, co jest prawdą, a co nie. Poznaj 9 najpopularniejszych mitów na temat komarów. 

Czy komary śpią? Mity i fakty o komarach
fot. Shutterstock

Każdy komar gryzie. MIT

Tylko samice komarów gryzą ludzi, ponieważ potrzebują składników odżywczych we krwi do produkcji jaj. W rzeczywistości samce komarów żywią się nektarem i sokami roślinnymi. 

Komar ginie po ugryzieniu człowieka. MIT

W przeciwieństwie do niektórych gatunków pszczół, komary nie giną po ukąszeniu człowieka. Co więcej, niektóre gatunki gryzą wiele razy w ciągu nocy, aż do pełnego nasycenia. Komary przebijają skórę trąbką lub ustnikiem, a gdy skończą się pożywiać... odlatują.

Spożywanie niektórych pokarmów skutecznie odstrasza komary. MIT

Istnieją pewne zapachy, które można nanieść na skórę, aby powstrzymać komary przed ukąszeniem. Należą do nich olejki eteryczne z lawendy i mięty pieprzowej. Jednak nie ma naukowych dowodów na to, że spożywanie pewnych pokarmów (np. czosnku) pomaga w naturalny sposób odstraszyć komary.

Alkohol nie wpływu na to, czy komary gryzą, czy też nie. MIT

Picie piwa lub koktajli na świeżym powietrzu może sprawić, że staniesz się celem ataków tych owadów. Jedno z badań przeprowadzonych w Burkina Faso wykazało, że picie piwa przez ludzi sprawia, że są oni "atrakcyjniejsi" dla komarów. W tym kraju uważa się, że piwo jako „czynnikiem ryzyka malarii”. Dlaczego się tak dzieje? Alkohol rozszerza naczynia krwionośne znajdujące się bezpośrednio pod skórą i tym samym powoduje dopływ ciepłej krwi z wnętrza organizmu do naczyń krwionośnych skóry. Tym samym komary mają lepszy dostęp do pożywienia.

Nie ma znaczenia w co się ubierzesz, komar i tak cię ugryzie. MIT  

Naukowcy stwierdzili, że komary przyciągają kolory podobne do sierści zwierząt, na których one najczęściej żerują.  Aby zminimalizować ryzyko ugryzienia przez komara, zaleca noszenie luźnej, jasnej odzieży.

Ciąża działa jak magnes na komary. MIT

Badanie opublikowane w 2000 roku wykazało, że kobiety w ciąży są bardziej narażone na ukąszenie przez komara, ponieważ wydzielają więcej dwutlenku węgla, który jest atrakcyjny dla komarów. Trudno jednak uznać to badanie za wiarygodne. Zostało ono przeprowadzone w Gambii  z udziałem 36 kobiet w ciąży i 36 kobiet niebędących w ciąży. To zdecydowanie zbyt mała próba, żeby uznać wyniki badań za fakt. Niezależnie od tego, kobiety w ciąży powinny podjąć dodatkowe środki ostrożności, aby uniknąć ugryzienia komarów oraz chorób, które one przenoszą.

Tylko samice komarów wydają brzęczący dźwięk. MIT

Być może słyszałeś, że tylko samice komarów wydają ten charakterystyczny brzęczący dźwięk, ale to nieprawda. Bzyczenie to w rzeczywistości dźwięk uderzających o siebie skrzydeł komara, a hałas wydają zarówno samce, jak i samice. Samice komarów wydają jednak wyższy dźwięk niż samce.

Warto wiedzieć: Uczulenie na komary ma niemal każdy, ale dzieci cierpią szczególnie mocno

Komary latają tylko o zmierzchu i o świcie. MIT

Jeśli myślisz, że jesteś bezpieczny od ukąszeń komarów w ciągu dnia, jesteś w błędzie. Rzeczywiście niektóre gatunki żerują w nocy, ale są i takie, które żerują w ciągu dnia. Na przykład komar Aedes aegypti, który przenosi wirusa Zika, jest najbardziej aktywny w ciągu dnia.

Nie musisz stresować się komarami, jeśli żyjesz w suchym klimacie. MIT

Prawdopodobnie wiesz, że komary przyciąga stojąca woda, a także wilgotne obszary. To z pewnością prawda, a tych owadów jest zdecydowanie więcej, np. w tropikalnym lesie deszczowym niż na pustyni. Ale to nie znaczy, że nie istnieją w suchym klimacie. Badania wykazały, że populacje komarów zwiększają się wraz z wyższym poziomem wilgotności gleby na wiosnę, co może być spowodowane intensywnym topnieniem śniegu lub wiosennymi opadami deszczu. Jeśli więc na „suchym” dochodzi do odwilży, również można zaobserwować wzrost liczby komarów.

Najważniejsze fakty o komarach

FAKT: niektóre rodzaje krwi mogą przyciągać więcej komarów

Badania wykazały, że osoby z krwią typu O są dwukrotnie bardziej „atrakcyjne” dla komarów niż osoby z krwią typu A. Osoby z typem B wypadają pośrodku. Dodatkowo 85% ludzi wytwarza wydzielinę, która sygnalizuje ich grupę krwi. Więc jeśli jesteś typem O, komary zaatakują cię najszybciej. 

Przeczytaj więcej tutaj: Masz tę grupę krwi? Będą Cię częściej kąsać komary!

FAKT: komary są uważane za najbardziej niebezpieczne „zwierzęta” na ziemi

Rekiny uważane są za bardzo niebezpieczne dla człowieka, ale rocznie zabijają  około 10 osób. Dla porównanie: komary przyczyniają się do śmierci aż 750 000 osób. Przenoszą wiele śmiertelnych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, żółta febra i denga. Ponad połowę wszystkich zgonów związanych z komarami można przypisać malarii, a większość tych przypadków pochodzi z Afryki Subsaharyjskiej. Denga to kolejna choroba przenoszona przez komary, często występująca w krajach Azji i Ameryki Łacińskiej.

Źródło: mosquitojoe.com; accuweather.com; hellogiggles.com