Zamknij

Choroba podczas urlopu. Czy na zwolnieniu lekarskim mamy prawo podróżować?

22.06.2018
Aktualizacja: 16.11.2020 22:57

Wakacyjne wyjazdy zwykle planujemy ze sporym wyprzedzeniem. Niestety czasem może się zdarzyć, że zachorujemy w terminie, w którym od dawna chcieliśmy wyjechać za zagraniczną wycieczkę. Jakie prawa przysługują pracownikom na L4? Co nam wolno robić na zwolnieniu lekarskim, by nie groziło nam... zwolnienie z pracy?

Zwolnienie lekarskie a wyjazd za granicę: czy można?
fot. Shutterstock

Przez cały rok ciężko pracujesz, a jak w końcu zbliża się upragniony czas zaplanowanej wiele miesięcy wcześniej podróży, to nagle Twój organizm odmawia posłuszeństwa i łapiesz jakąś infekcję. Skądś znasz ten fatalny scenariusz? Niestety, w życiu często bywa tak, że im bardziej się czegoś pragnie, tym łatwiej przyciąga się pecha... Co zrobić, jeśli lekarz wystawi nam zwolnienie chorobowe na czas, w którym od dawna zamierzaliśmy skorzystać z zagranicznego wyjazdu? Czy taka sytuacja koniecznie musi nas zmuszać do klasycznego "kombinowania" i korzystania z naszej narodowej przywary, z której jesteśmy słynni na całym świecie? Co w takim przypadku mówią obowiązujące w Polsce przepisy?

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", pracownik ma prawo do tego, by skorzystać z wykupionej wcześniej wycieczki lub zarezerwowanego pobytu w danym miejscu, jeśli tylko "podróż nie koliduje z celem wystawienia zwolnienia lekarskiego". Co to oznacza w praktyce?

Nawet jeśli jesteśmy chorzy i przysługuje nam L4, to możemy pozwolić sobie nawet na zagraniczny wyjazd, jeśli tylko wykorzystamy zaplanowany wcześniej urlop w sposób, który umożliwi nam jak najszybszy powrót do zdrowia. Powinniśmy się zatem przede wszystkim stosować do zaleceń lekarskich.

PrzeczytajZwolnienie lekarskie sms-em? To możliwe

Jeśli zatem nasz stan nie jest na tyle poważny, by odradzano nam wyjazd ze względów medycznych, to możemy sobie pozwolić na to, by wyjechać na wakacje. W takim przypadku, gdy jesteśmy ubezpieczeni i przebywamy na zwolnieniu chorobowym, przysługuje nam prawo do zasiłku chorobowego. Pamiętajmy jednak, że wtedy zarówno ZUS, jak i nasz pracodawca mogą w każdej chwili skontrolować, czy je prawidłowo wykorzystujemy. Czego zatem nie powinniśmy robić, by nie narazić się na ewentualne nieprzyjemne konsekwencje?

Co wolno, a czego nie powinno się robić na zwolnieniu chorobowym podczas urlopu?

Przede wszystkim musimy dostosować się do zaleceń lekarza. Pracownik, który zdecyduje się na skorzystanie z zaplanowanego wyjazdu zagranicznego, nie powinien podejmować działań, które doprowadziłyby do ewentualnego nadwyrężenia organizmu. Lepiej więc zrezygnować z aktywności, które mogłyby być uznane za takie, które mogą sprzyjać wydłużeniu czasu choroby.

Przepisy wskazują, że ubezpieczony niezdolny do pracy z powodu stanu zdrowia, może jednak wykonywać zwykłe czynności życia codziennego. Bez względu na to, czy zaleca się mu leżenie w łóżku, czy też może się swobodnie poruszać, MA PRAWO m.in. do: 

 • spacerowania,
 • robienia zakupów,
 • przemieszczania się po mieszkaniu,
 • korzystania z zabiegów,
 • wizyt u lekarza/kontroli/badań,
 • odpoczywania na zewnątrz (w trakcie wakacyjnego wyjazdu).

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że każda czynność podejmowana przez pacjenta na zwolnieniu chorobowym podczas ewentualnej kontroli przez ZUS analizowana jest indywidualnie. Jeśli więc charakter naszej aktywności nie jest usprawiedliwiony odpowiednimi okolicznościami, zasiłek chorobowy może nam zostać cofnięty. Nie powinniśmy zatem podejmować żadnych działań, które mogłyby podważyć sens przysługujących nam uprawnień – zwłaszcza podczas pobytu za granicą.

NIE wykonujmy wtedy przede wszystkim takich czynności jak:

 • podejmowanie pracy zarobkowej,
 • prowadzenie działalności gospodarczej,
 • zajmowanie się gospodarstwem rolnym,
 • udzielanie przysług sąsiedzkich (remontów, renowacji itp.),
 • oraz wszelkich działań utrudniających proces leczenia lub rekonwalescencji.

 

Lewe zwolnienie lekarskie na czas urlopu za granicą? Nie zawsze może nam to wyjść na zdrowie

Niestety Polscy oszukują swoich pracodawców na potęgę. Kontrole ZUS wykazały, że statystycznie co 20. osoba przebywająca na zwolnieniu chorobowym pracuje w innej firmie, wyjeżdża (w celach zarobkowych) za granicę lub bierze dodatkowo płatne zlecenia. Po przeanalizowaniu ponad pół miliona L4 kontrolerzy ZUS odzyskali z tego powodu ponad 200 mln zł, które Skarb Państwa straciłby z powodu oszustw pracowników.

Zobacz także

Jeśli zatem zachorujemy tuż przed urlopem i uzyskamy od lekarza zwolnienie, to zamiast ubiegać się do niepotrzebnych kombinacji, powinniśmy poprosić o zaświadczenie potwierdzające, że nie ma w naszym przypadku przeciwwskazań do podróży samolotem/wyjazdu zagranicznego itp. Mimo że prawo nie nakłada na pracownikach takiego obowiązku, to jednak jeśli chcemy być uczciwi wobec pracodawcy, możemy przedstawić mu taki dokument. Zwykle wyjazd i odpoczynek może nam przecież tylko pomóc wyzdrowieć. Wszystko zależy od tego, jakie są nasze relacje z przełożonym i jaka kultura pracownicza obowiązuje w naszej firmie. 

Powinniśmy się jednak liczyć z tym, że jeśli nie będziemy przestrzegać zasad wykorzystania zaświadczenia lekarskiego, to nie tylko możemy utracić prawo do zasiłku chorobowego, ale nawet narazić na ewentualne zwolnienie dyscyplinarne – w przypadku, gdy pracodawca uzna, że doszło do ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Lepiej więc nie kombinować i uczciwie poinformować przełożonych o naszych planach. Wtedy nawet choroba podczas urlopu może nam wyjść na zdrowie...

Zobacz także

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"