,

Boreliozę można wyleczyć, ale jest jeden warunek. Nie przegap objawów

23.05.2022
Aktualizacja: 23.05.2022 13:55

Borelioza to choroba, którą można wyleczyć, ale jest jeden ważny warunek. Dowiedz się, jak rozpoznać boreliozę. Poznaj jej charakterystyczne objawy. 

Boreliozę można wyleczyć.
fot. Shutterstock
  1. Borelioza – co to za choroba?
  2. Jak się leczy boreliozę?
  3. Borelioza – co ją wywołuje?
  4. Jak się zabezpieczyć przed kleszczami?

Od 1 stycznia do 15 maja 2022 r. zanotowano w Polsce 1980 przypadków boreliozy, choroby przenoszonej przez kleszcze – wynika z najnowszego zestawienia opublikowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Dla porównania w tym samym okresie ubiegłego roku było 1828 takich przypadków. W sumie w 2021 r. w Polsce wykryto 12 427 przypadków boreliozy, a w 2020 r. były 12 934 takie przypadki.

Borelioza jest chorobą niebezpieczną, prowadzącą do wielu powikłań. Jednak można temu zapobiec, o ile choroba zostanie wcześnie wykryta.

– Z przenoszonej przez kleszcze boreliozy można całkowicie się wyleczyć, im szybciej jest ona wykryta, tym jest to łatwiejsze – przekonują lekarze ze Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu i dodają: – Niestety o wiele trudniejsze, gdy choroba trwa wiele lat. Nawet wyleczenie się z patogenu nie zawsze jest równoznaczne z ustąpieniem wszystkich objawów.

Borelioza – co to za choroba?

Boreliozę, zwaną też chorobą z Lyme, wywołują krętki z rodzaju Borrelia. W pierwszym okresie u większości zakażonych pojawia się niebolesny rumień, w którego środku widać przejaśnienie. Zmianom skórnym czasem towarzyszą objawy grypopodobne takie, jak:

Wśród późnych objawów boreliozy u osób dorosłych wymieniane jest zanikowe zapalenie skóry kończyn. Zmianom tym często towarzyszą zapalenie stawów i zmiany neurologiczne.

Jak się leczy boreliozę?

– Boreliozę leczy się antybiotykami i jeśli poda się je odpowiednio wcześnie, można całkowicie ją wyleczyć i – co ważne – bez żadnych następstw. Jeżeli jest to postać wczesna rozsiana, również stawowa, mózgowa czy sercowa, to także można ją dość szybko i skutecznie wyleczyć – uważają specjaliści z bytomskiego szpitala i dodają: – Natomiast jeśli borelioza trwa wiele lat to mamy trudniejszą sytuację, bo nawet wyleczenie patogenu, czyli bakterii, niekoniecznie oznacza, że wszystkie objawy ustąpią, a pewne uszkodzenia mogą się nie zregenerować, szczególnie u osób starszych.

Borelioza – co ją wywołuje?

Krętki z rodzaju Borrelia przenoszone są przez kleszcze. Oczywiście nie wszystkie z nich są nosicielami tej bakterii. Jednak podczas ukąszenia mogą przenosić do krwi także inne bakterie i wirusy wywołujące m.in. kleszczowe zapalenie mózgu.

– Należy pamiętać, że nie każde ukąszenie kleszcza powoduje boreliozę. Trudno mówić o statystyce, ale co piąty-dziesiąty kleszcz może przenosić boreliozę. To, że kleszcz jest zakażony, nie równa się temu, że przeniesie chorobę automatycznie, ponieważ musi przebywać w skórze powyżej sześciu godzin. Im dłużej w niej przebywa, tym większe ryzyko zakażenia – tłumaczy dr hab. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.

Kleszcze żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach, a także w parkach miejskich i na obrzeżach osiedli mieszkaniowych otoczonych terenami zieleni. Przyciąga je biały kolor, ciepło, ruch powietrza i zapach obecnego w pocie kwasu masłowego.

Jak się zabezpieczyć przed kleszczami?

Najlepszą metodą zapobiegania chorobom odkleszczowym jest unikanie kontaktu z tymi pajęczakami, żyjącymi głównie w lasach, trawach i gęstych zaroślach, a także w parkach miejskich i na obrzeżach osiedli mieszkaniowych. Specjaliści zalecają, by wybierając się na dłuższy spacer do lasu szczelnie osłonić się ubraniami – założyć obcisłe spodnie z długimi nogawkami, bluzę z długimi rękawami oraz pełne buty, najlepiej z wyższą cholewką. Na ubraniu oraz odsłoniętej skórze warto rozpylić środki odstraszające zawierające substancję DEET, a po powrocie ze spaceru dokładnie obejrzeć skórę, zwłaszcza pachy, pachwiny, zgięcia kolanowe, łokciowe czy skórę za małżowinami usznymi. Te miejsca najbardziej lubią te pasożyty.

Jeśli dojdzie do wkłucia się kleszcza, należy go jak najszybciej wyjąć z ciała. Nie wolno go smarować tłuszczem, benzyną, wykręcać ani wyciskać. Należy delikatnie chwycić kleszcza pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć w górę. Zamiast pęsety można użyć miniaturowych pompek ssących lub plastikowych kleszczołapek, które można kupić w aptece. Po wyjęciu miejsce ukłucia trzeba starannie zdezynfekować.

Ważne!

W przypadku zaobserwowania charakterystycznych dla boreliozy objawów należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który wystawi skierowanie na badania do poradni specjalistycznej. Tam zostaną wykonane badania krwi na obecność przeciwciał anty-Borrelia w klasie IgM/IgG. Stwierdzenie charakterystycznych objawów oraz wykrycie przeciwciał we krwi ułatwia lekarzowi rozpoznanie choroby i upoważnia do włączenia terapii antybiotykowej.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP Katarzyna Lechowicz-Dyl i Krzysztof Konopka

logo Tu się dzieje