Biegunka podróżnych może zrujnować najlepsze wakacje. Jak jej zapobiec?

27.07.2022
Aktualizacja: 27.07.2022 12:15

Biegunka podróżnych to nieprzyjemne dolegliwości układu pokarmowego, które atakują turystów na wakacjach w tropikalnych krajach lub rejonach o obniżonym standardzie higienicznym. Zobacz, jak rozpoznać to schorzenie i co robić w przypadku zaobserwowania objawów

Biegunka podróżnych: jak się objawia i czy można się przed nią chronić?
fot. Shutterstock
  1. Biegunka podróżnych: jak się objawia?
  2. Biegunka podróżnych: co robić, by jej uniknąć?

Biegunka podróżnych to powszechna dolegliwość, z którą zmagają się podróżujący odwiedzający kraje tropikalne. Mimo że zazwyczaj biegunka podróżnych ma łagodny przebieg, może bardzo uprzykrzyć wyjazd, przez co turyści często muszą zmienić plany wakacyjne. Największe ryzyko zachorowania na biegunkę podróżnych występuje w Indiach, krajach Afryki, Azji Południowo-Wschodniej oraz Ameryki Łacińskiej. Problem ten jest na tyle znany wśród turystów, że w każdym regionie ma swoją nazwę („galop gringo”, „zemsta Montezumy”, „klątwa faraona”, „Delhi-belly”). Skąd bierze się biegunka podróżnych? Najczęstszą przyczyną biegunki są drobnoustroje z gatunku Escherichia coli. Za około 5-10 proc. przypadków odpowiadają zakażenia wirusowe. Pasożyty, które atakują podróżujących, powodują niespełna 5 proc. zachorowań. Jak rozpoznać biegunkę podróżnych?

Biegunka podróżnych: jak się objawia?

Objawy biegunki podróżnych występują zwykle na początku urlopu (pierwsze dwa tygodnie podróży). To zazwyczaj:

  • minimum trzy luźne stolce na dobę
  • bóle brzucha
  • nudności
  • wymioty

U niektórych osób może wystąpić śladowa ilość krwi lub śluzu w stolcu. Objawy te mogą utrzymywać się do kilku dni po powrocie z podróży.
O ile zwykle dolegliwości te zwykle ustępują samoistnie po kilku dniach i wystarczy stosowanie doraźnych leków, przy niektórych objawach należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Szczególnie alarmujące sygnały, to:

  • uporczywe wymioty (kilkanaście razy na dobę), które uniemożliwiają zjedzenie czegokolwiek
  • liczne, wodniste wypróżnienia (więcej niż 10 na dobę) w rejonach zagrożonych cholerą
  • krew i śluz w stolcu + wysoka gorączka w rejonach zagrożonych malarią

 Konsultacja lekarska jest zawsze niezbędna również w przypadku osób w grupie wysokiego ryzyka, na przykład przewlekle chorujących.

Biegunka podróżnych: co robić, by jej uniknąć?

Podczas egzotycznych podróży powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Podstawową metodą zapobiegawczą jest po prostu dbanie o higienę i unikanie niesprawdzonych miejsc, w których jemy czy kupujemy produkty spożywcze. Nie próbujmy tropikalnych, miejscowych przysmaków na ulicznych bazarach. O czym jeszcze warto pamiętać? Najważniejsze wskazówki, to:

  • jak najczęstsze mycie rąk
  • przyjęcie szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, polio, cholerze i durowi brzusznemu (przed wyjazdem)
  • unikanie picia napojów niewiadomego pochodzenia, a także lodów lokalnej produkcji
  • picie wyłącznie butelkowanej wody (wykorzystywanie jej również do płukania ust podczas mycia zębów)
  • bezpieczne korzystanie z toalet publicznych (unikanie bezpośredniego dotykania), stosowanie środków do dezynfekcji

Zaleceń tych powinny przestrzegać przede wszystkim osoby z obniżoną odpornością, kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić farmakologiczną profilaktykę biegunki. Jest to niezbędne zwłaszcza u osób przewlekle chorych, u których ze względu na chorobę łatwiej dochodzi do zatruć.
Szczegółowe informacje dotyczące zasad podróżowania i przestrzegania higieny w egzotycznych krajach można znaleźć m.in. na stronach internetowych konkretnych instytucji krajowych (np. Głównego Inspektoratu Sanitarnego czy Ministerstwa Spraw Zagranicznych).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl, medicover.pl, medycynatropikalna.pl