Obserwuj w Google News

Wysypka (uczulenie) na nogach. Czy to asfaltówka? [ZDJĘCIA]

2 min. czytania
Aktualizacja 06.08.2022
23.07.2021 12:46
Zareaguj Reakcja

Masz uczulenie na nogach, swędzącą, czerwoną wysypkę? To może być tzw. asfaltówka. Dowiedz się, czym jest asfaltówka, jakie są jej przyczyny i jak się ją leczy.

Wysypka na nogach. Czy to asfaltówka?
fot. Shutterstock

Na twoich nogach pojawiły się bolesne bladoczerwone lub czerwone rozlane plamy przypominające poparzenie, lub uczulenie? Jeśli zmiany pojawiły się po intensywnym wysiłku, np. kilkugodzinnym marszu w upalny dzień, to prawdopodobnie masz "asfaltówkę". To potoczna nazwa alergii na detergenty i sztuczne enzymy z proszków i płynów do prania.

Dolegliwość ta najczęściej spotykana jest u pielgrzymów i błędnie jest wiązana z reakcją na opary asfaltu (po którym pielgrzymi często się poruszali), stąd nazwa "asfaltówka".

Ważne!

Błędnie zakłada się, że "asfaltówkę" mają tylko pielgrzymi. Ten rodzaj uczulenia może pojawić się u każdej osoby, która się spoci podczas wędrówki, czy to po górach, czy podczas spaceru po mieście.

Czym jest asfaltówka?

Asfaltówka to rodzaj dokuczliwego uczulenia, które pojawia się na skórze, w miejscach, w których miała ona kontakt z ubraniem (skarpetami, pończochami, spodniami, spódniczką). Pojawia się ono, gdy ubrania zostaną niedostatecznie spłukane z resztek proszku, mydła lub płynów do płukania, lub niedokładnie spłuczemy żel do ciała podczas kąpieli. Podczas wysiłku, gdy skóra się poci i przegrzewa, detergenty rozpuszczają się w pocie, przechodzą na skórę i wnikają w jej głąb. Efektem jest reakcja alergiczna. Pojawia się najczęściej u osób, które mają skłonność do alergii.

Wysypce może towarzyszyć zaczerwienie, swędzenie lub pieczenie, a także obrzęk skóry powyżej kostek, obejmujący całe podudzie. Skóra jest napięta, gładka, nacieczona, lśniąca i bardzo bolesna. Ból nasila się i powoduje uczucie, jak gdyby skóra miała się rozedrzeć za każdym krokiem. Jeśli taka dolegliwości się pojawi, trzeba natychmiast pokazać ją lekarzowi, który sprawdzi, czy mamy do czynienia z obrzękiem limfatycznym skóry, czy z zakrzepicą żył głębokich podudzia. Ta ostatnia choroba jest niezwykle niebezpieczna, może nawet prowadzić do śmierci.

Asfaltówka – jak wygląda?

Poniżej zdjęcie nogi z tzw. asfaltówką, czyli uczuleniem, wysypką na nodze powstałą pod wpływem detergentów.

asfaltowka
fot.

Jak można uniknąć asfaltówki?

Aby zapobiec asfaltówce, warto:

  1. Zakładać ubrania wyprane w mydle szarym lub oliwkowym, bez dodatku płynów do płukania, bardzo dokładnie wypłukane i wysuszone.
  2. W trakcie kąpieli, po użyciu płynu lub mydła, skórę należy bardzo dokładnie spłukać i wytrzeć. Lepiej też zrezygnować z używania zapachowych kosmetyków, one również mogą powodować uczulenie.  

Ważne!

W ramach środków zapobiegawczych warto zrezygnować z używania dodatków chemicznych, zmiękczających do bielizny, pościeli czy ręczników.

Asfaltówka – co łagodzi dolegliwości?

Asfaltówka zwykle sama przechodzi po kilku dniach, pod warunkiem, że zastosujemy się do zaleceń dotyczących odpowiedniego stroju i higieny osobistej. Aby złagodzić dolegliwości ( świąd i pieczenie skóry), warto stosować maści lub kremy zalecane w przypadku alergii skórnych. Można również wziąć leki na alergię oraz wapno.

W przypadku pojawienia się obrzęku limfatycznego należy tę dolegliwość pokazać lekarzowi. W takiej sytuacji zaleca się odpoczynek z lekko uniesionymi nogami, a także zastosowanie maści i leków przeciwzapalnych (ich wybór musi doradzić lekarz).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.