Obserwuj w Google News

7 sposobów, które NIE działają na komary. Co jest skuteczne?

3 min. czytania
Aktualizacja 14.10.2021
08.07.2021 13:00
Zareaguj Reakcja

Wakacyjny sezon w pełni – zdecydowanie częściej przebywamy wtedy na łonie natury, a właśnie w tym czasie owady mogą skutecznie uprzykrzać nam życie. Szczególnie dokuczliwe są komary. Jak się okazuje, niektóre sposoby na te owady to mit. Co nie działa na komary? Lub działa bardzo słabo?

Sposoby na komary - skuteczne i nieskuteczne
fot. Shutterstock
  1. 1. Opaski antykomarowe na rękę
  2. 2. Citronella
  3. 3. Naturalne olejki eteryczne
  4. 4. Czosnek i witamina B
  5. 5. Lampy owadobójcze
  6. 6. Urządzenia ultradźwiękowe
  7. 7. Nietoperze
  8. Co skutecznie odstrasza komary?

Ugryzienia komarów to nic przyjemnego – skóra swędzi, powoduje rozdrażnienie, zwłaszcza u najmłodszych, a na rozdrapanej po ukąszeniu skórze pojawiają się w najlepszym razie strupki, a w najgorszym miejscowe  stany zapalne skóry spowodowane zakażeniem. Właśnie dlatego na komary warto stosować skuteczne sposoby (są takie!), a wyeliminować te, które nie działają i nie są poparte badaniami naukowców. Które sposoby na komary są mitem albo po prostu działają bardzo słabo?

1. Opaski antykomarowe na rękę

Opaski odstraszające owady nasącza się repelentem – to fakt. Jednak tak naprawdę zapobiegają one ukąszeniom jedynie na wąskim pasku skóry w okolicach miejsca, gdzie jest opaska. Cała reszta ciała nie jest chroniona przed komarami.

2. Citronella

Citronella (olejek cytronellowy, olejek z citronelli), który często jest składnikiem repelentów, samodzielnie stosowany jest mało skuteczny. Nie jest tak, że nie działa w ogóle – działa, ale dość krótko, mniej więcej pół godziny, więc nie jest zbyt skuteczną ochroną przed komarami. Skuteczniejsze są duże stężenia tego olejki, ale wtedy podrażniają skórę. Podobnie mało skuteczne są np. świece z citronellą czy dyfuzory.

3. Naturalne olejki eteryczne

Olejki eteryczne na bazie roślin, takich jak trawa cytrynowa, cedr, eukaliptus, mięta pieprzowa, soja, lawenda i geranium, są dość popularne jak odstraszacze komarów, ale badania nie wykazały żadnych dowodów na to, że są skuteczne na komary. Niektóre z nich mogą podrażnić skórę.

4. Czosnek i witamina B

Ząbek czosnku lub kapsułka z witaminami i problem z komarami znika – to byłby najlepszy sposób na te kąsające bestie. Niestety, naukowcy twierdzą, że brakuje dowodów, aby uznać te metody za skuteczne.

5. Lampy owadobójcze

Niestety, takie lampy nie działają skutecznie na komary. Światło, które emitują, może natomiast ściągnąć jeszcze więcej owadów do domu.

6. Urządzenia ultradźwiękowe

Urządzenia te wysyłają dźwięki o wysokiej częstotliwości, które mają odstraszać szkodniki. Dobrze działają np. na świerszcze, ale badania naukowe nie dowodzą, by komary także były na nie wrażliwe.

7. Nietoperze

Nietoperze rzeczywiście lubią jeść komary, ale... wolą inne, większe owady, np. ćmy. Jeśli komary byłyby ich jedynym pożywieniem, być może liczba tych owadów w miejscach bytowania nietoperzy byłaby mniejsza. Poza tym nie mamy żadnego wpływu na to, gdzie mieszkają nietoperze…

Co skutecznie odstrasza komary?

Istnieją substancje lub sposoby, które skutecznie odstraszają komary, zapobiegając ich ukąszeniom.

  1. DEET – składnik repelentów, substancja skuteczna i bezpieczna w odpowiednich stężeniach (co najmniej 20 proc), także dla dzieci, jednak osłabia działanie filtrów słonecznych.
  2. Ikarydyna – skuteczny, przebadany i bezpieczny związek pochodzenia roślinnego, wchodzi w skład preparatów odstraszających komary.
  3. IR3535 – chemiczny związek stworzony przez człowieka, jest bezpieczny dla dzieci i kobiet w ciąży, jest składnikiem repelentów.
  4. Olejek z eukaliptusa cytrynowego – tylko jako składnik repelentów, został przebadany i jest skuteczny.
  5. Szczelne ubranie – jeśli komary nie dostaną się do skóry, nie ugryzą.
  6. Eliminacja stojącej wody – np. w różnych pojemnikach (doniczkach, wiaderkach), komarom wystarczy odrobina wilgoci, by mogły się rozmnożyć.
  7. Spraye i opryski na zewnątrz – używa się do tego substancji chemicznych, które są jednak toksyczne dla ludzi, pożytecznych owadów (motyli, pszczół) i zwierząt domowych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: WebMed.com / Przegl Epidemiol 2019;73(2): 269-280