Oceń
Sylwoterapia, inaczej drzewoterapia, to metoda terapeutyczna, której zasadą jest obcowanie z drzewami i z naturą. Na poprawę stanu psychicznego wpływa światło, ciepło słoneczne, kolory lasu i jego zapachy związane z mikroflorą leśną i wysokim poziomem wilgoci. Dla niektórych drzewoterapia ma też stronę duchową, bo może wyzwalać poczucie obcowania z sacrum (świętość, metafizyczność).
Sylwoterapia jest zaliczana do metod naturoterapeutycznych. Badania nie wykazały, że te metody mają działanie lecznicze w przypadku chorób człowieka (z wyjątkiem terapii osób z fobiami prostymi), jednak przebywanie w lesie może mieć korzyści w kontekście przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym. Działanie prozdrowotne polega na ograniczeniu narażenia na czynniki chorobotwórcze takie jak smog, obecność ozonu, hałas, stres, jak i na wzmocnieniu czynników pozytywnych, w tym natlenienia, większej wilgotności powietrza, wysiłku fizycznego, uspakajających wrażeń słuchowych takich jak szum drzew, śpiew ptaków.
Sylwoterapia. Co daje przytulanie drzew?
Sylwoetreapia to nie tylko przytulanie drzew. Pozytywne skutki ma samo obcowanie z naturą i jej doświadczanie. Główną zasadą drzewoterapii jest kontakt z drzewami, czyli dotykanie ich przytulanie, a także patrzenie na nie i wąchanie wydzielanych przez drzewa olejków eterycznych i tzw. zapachów lasu.
Przytulanie się ma udowodnione działanie antystresowe. Dotyk powoduje wydzielanie endorfin, które korzystnie wpływają na samopoczucie, zmniejszając uczucie lęku. Dzięki dotykowi zmniejsza się pozom hormonu stresu, kortyzolu, a rośnie poziom oksytocyny. Udowodnione działanie uspokajające i wyciszające ma także aromaterapia. Tym, co działa równie mocno, jest sam spacer i szukanie drzew. Regularne spacery do lasów, przytulanie drzew, wąchanie ich zapachów (np. zapachu kory, igieł, leśnej ściółki) i obserwowanie drzew w blasku słońca pozwala skutecznie obniżyć poziom stresu.
Sylwoterapia. Jak zaplanować drzewoterapię?
Drzewoterapia to tania i szybka metoda na poprawę nastroju. Wystarczy kilka prostych zasad, by poczuć odprężenie. Można się przytulać do drzew we własnym ogrodzie, ale najlepsze efekty daje drzewoterapia połączona z relaksującym spacerem, a więc drobnym wysiłkiem fizycznym.
Jak przygotować drzewoterapię?
- Ubierz się wygodnie i odpowiednio do warunków atmosferycznych. Przede wszystkim załóż wygodne buty.
- Wybierz się na samotny spacer do pobliskiego lasu lub parku.
- Wyłącz dźwięk w telefonie.
- Idź wolno, doświadczaj, słuchaj śpiewu ptaków i szumu drzew.
- Wybierz drzewo, które Twoim zdaniem wygląda kojąco.
- Dotykaj kory, wąchaj liście/igły, korę. Przytul się mocno do drzewa, obejmując je rękami. Trwaj w tej pozycji przez kilka minut.
- Jeśli masz na to ochotę, powtarzaj przytulanie kilka razy w ciągu całego spaceru.
- Obserwuj, jak przez liście drzew przebijają się promienie słońca.
- Zatrzymaj się i wystaw twarz do słońca. Pozwól, by uczucie ciepła spowiło skórę.
- Spacery terapeutyczne powtarzaj regularnie, nawet codziennie.
Sylwoterapia nie jest uznaną medycznie formą terapii, ale każdy, kto stosuje tę metodę, może z niej czerpać coś pozytywnego. Spacer w otoczeniu drzew nic nie kosztuje, a pomaga się wyciszyć i zebrać myśli, na przykład po stresującym dniu w pracy.
Drzewa można przytulać, obejmując je rękoma, można też oprzeć się o drzewo plecami i relaksować się z zamkniętymi oczami. Głaskanie drzew można natomiast wykonać dłonią, gołą stopą i policzkiem. Osoby zaangażowane w drzewoterapię polecają, by każdy tego typu seans terapeutyczny odbywać przynajmniej przez 15-20 minut.
Oceń artykuł