,

Naturalne terapie na COVID-19? Przebadano ekstrakty z nawłoci i paproci. Są obiecujące

16.02.2023
Aktualizacja: 16.02.2023 16:35

Specjaliści wciąż poszukują skutecznych leków na COVID-19 – choć wydaje się, że pandemia jest w odwrocie, wirus nie zniknął i nadal jest zakaźny. Oprócz chemicznych farmaceutyków poszukiwane są też substancje roślinne, na które jest wrażliwy wirus SARS-CoV-2. Właśnie odkryto dwie takie rośliny.

Roślinne leki na COVID-19 - trwają badania
fot. Shutterstock

Naukowcy z Emory University w Atlancie (USA) przeprowadzili szeroko zakrojone badania roślinnych ekstraktów, szukając takich, które działałyby przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Okazało się, że wyciągi z kwiatów nawłoci wysokiej (Solidago altissima) i kłączy paproci orlicy pospolitej (Pteridium aquilinum) powstrzymały powodującego COVID-19 koronawirusa przed wnikaniem do ludzkich komórek. Informuje o tym pismo „Scientific Reports”.

Roślinne leki na COVID-19 to wciąż przyszłość

Ponieważ w obu badanych roślinach – paproci i nawłoci – obecne są jedynie minimalne ilości substancji czynnych, autorzy badania podkreślają, że gdyby ludzie samodzielnie próbowali się nimi leczyć, byłoby to nieskuteczne, a nawet potencjalnie niebezpieczne (liście paproci orlicy są trujące, w przeciwieństwie do kłączy, które przebadali naukowcy).

– Jesteśmy na bardzo wczesnym etapie, ale pracujemy nad identyfikacją, wyizolowaniem i uzyskiwaniem na większą skalę cząsteczek z roślinnych ekstraktów, które wykazały aktywność przeciwko koronawirusowi – mówi Cassandra Quave, starsza autorka badania i profesorka nadzwyczajna w klinice dermatologii Emory School of Medicine. – Po wyizolowaniu składników aktywnych planujemy dalsze testy pod kątem ich bezpieczeństwa i długoterminowego potencjału jako leków przeciwko covid – dodaje naukowczyni.

Prof. Quave jest etnobotanikiem – bada, w jaki sposób tradycyjnie używano roślin w medycynie, aby zidentyfikować obiecujące nowe składniki, które można użyć do sporządzenia współczesnych leków. Jej laboratorium prowadzi Quave Natural Product Library, która ma w swoich zbiorach tysiące naturalnych produktów botanicznych i grzybów z całego świata.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: C. J. Risener, S. Woo, T. Samarakoon et al, Botanical inhibitors of SARS-CoV-2 viral entry: a phylogenetic perspective, Scientific Reports, 2023, 13, 1244 / PAP/Paweł Wernicki

logo Tu się dzieje