Zamknij

Homeopatia - metoda leczenia czy zwykłe placebo?

21.12.2017
Aktualizacja: 17.11.2022 13:41

Homeopatia to nie nowość. To jedna z form leczenia zaliczana do medycyny alternatywnej, stosowana od kilkuset lat. Wiele osób ufa homeopatii i pokłada w niej nadzieje na wyleczenie swoich dolegliwości. Istnieje tyle samo zwolenników, co przeciwników tej metody leczenia. Jest także duża grupa osób, które chętnie łączą homeopatię z medycyną konwencjonalną. Nie każdy jednak wie, na czym tak naprawę polega homeopatia. Dowiedz się, dlaczego budzi kontrowersje.

Homeopatia - metoda leczenia czy zwykłe placebo?
fot. East News

Homeopatia praktykowana jest już od kilkuset lat, jest formą medycyny niekonwencjonalnej. Opiera się na zasadzie, że ta sama substancja, która szkodzi, może także wyleczyć te same dolegliwości. Stosuje się zatem mocno rozcieńczone substancje, które w takim stężeniu mają uśmierzać objawy zbliżone do tych, które te same substancje mogłyby wywoływać. Środki homeopatyczne są przygotowywane poprzez rozcieńczanie substancji, a następnie energiczne potrząsanie mieszanką, co ma przyczyniać się do zwiększenia skuteczności preparatu. Proces ten nazywa się dynamizowaniem.

Nie ma dowodów naukowych, które jednoznacznie potwierdzałyby skuteczność leczenia metodą homeopatii. Nie stwierdza się jednak, by taka forma była szkodliwa dla zdrowia człowieka, w związku z czym nie jest zakazana. Zagorzali zwolennicy homeopatii twierdzą, że organizm ma możliwości samoleczenia i jest w stanie, przy niewielkiej pomocy, wyleczyć się z choroby. Bywa, że odrzucają leczenie zalecane przez lekarzy, w tym antybiotykoterapię i szczepienia profilaktyczne. Istnieje też duża grupa osób, które homeopatię traktują, jako metodę dodatkową, nie rezygnując przy tym z osiągnięć medycyny konwencjonalnej.

Zobacz także

Skąd się wzięła homeopatia? Homeopatia, jako metoda leczenia, została zaproponowana przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna już w 1796 roku. Podobno, w czasie tłumaczenia książki Williama Cullena napotkał na rozdział traktujący o leczeniu malarii chininą. Hahnemann postanowił wypróbować na sobie działanie chininy i ze zdziwieniem odkrył, że po zażyciu chininy pojawiły się objawy charakterystyczne dla malarii. Stąd wniosek, że substancja może leczyć objawy chorego, podobne do tych, które sama wywołuje u osoby zdrowej. Na podobne wnioski wpadł kiedyś sam Hipokrates, a po poradę medyczną do Hahnemanna przychodzili wielcy ówczesnego świata, Goethe i Paganini.

Substancja wywołująca określone objawy może również pomóc w usunięciu tych objawów

Czy homeopatia jest bezpieczna dla zdrowia?

Holistyczna natura homeopatii sprawia, że każda osoba traktowana jest jako wyjątkowa jednostka, a jej ciało, umysł i emocje są brane pod uwagę w leczeniu i zapobieganiu chorobie. Biorąc pod uwagę, że większość leków homeopatycznych nie zawiera zbyt wielu składników odżywczych poza wodą, a czasem nawet cukrem, jest mało prawdopodobne, aby stwarzały jakiekolwiek zagrożenie. Niewłaściwe przygotowanie środków z toksycznych substancji może stwarzać pewne ryzyko i pojawiły się doniesienia o niewłaściwym sporządzeniu środków homeopatycznych, które przyczyniły się do występowania niepożądanych objawów. Jednak takie doniesienia są rzadkością, a homeopatia uznawana jest za nieszkodliwą formę leczenia.

Zobacz także

Leki homeopatyczne są bezpieczne w użyciu i rzadko powodują działania niepożądane. Oznacza to, że przy odpowiednim stosowaniu pod kierunkiem wykwalifikowanego homeopaty, mogą je przyjmować osoby w każdym wieku, w tym dzieci oraz kobiety w ciąży. Zaleca się jednak wcześniejszą konsultację z lekarzem, który może wykluczyć ewentualne powikłania po podaniu niektórych substancji. Jak wszystko, również substancje ziołowe mogą uczulać i wywoływać niepożądane efekty. Mogą także wchodzić w interakcję z innymi lekami, które są przyjmowane w ramach zaleconej terapii.

  • Wiele badań mówi o pozytywnym wpływie homeopatii, która traktowana jest jako przynoszące oczekiwane skutki placebo.

Kiedy stosuje się homeopatię?

Homeopatia stosowana jest leczeniu bardzo wielu schorzeń. Wielu praktykujących uważa, że homeopatia może pomóc w każdej chorobie.

Do najczęstszych chorób, które leczy się homeopatią należą:

  • astma,
  • infekcja ucha,
  • katar sienny,
  • zdrowie psychiczne - depresja, stres i lęk,
  • alergie (np. pokarmowe),
  • zapalenie skóry,
  • artretyzm,
  • wysokie ciśnienie krwi.

Nie ma jednoznacznych, twardych dowodów na to, że homeopatia jest skuteczną metodą leczenia tych lub innych schorzeń. Jednak niektórzy lekarze polecają homeopatię, jako terapię uzupełniającą leczenie konkretnych dolegliwości.

Uwaga! Teorie, które leżą u podstaw homeopatii, nie są akceptowane przez główny nurt nauki i założeniami medycyny konwencjonalnej. Swoją opinię na temat homeopatii wydał m.in. Komitet Nauki i Technologii Izby Gmin (Wielka Brytania), który jednoznacznie stwierdził, że nie ma dowodów na to, że homeopatia jest skuteczną metodą w leczeniu schorzeń*. Warto jednak wziąć pod uwagę, że homeopatia jest stosowana na całym świecie, a krajowe ramy prawne i miejsce homeopatii w systemie opieki zdrowotnej różnią się w zależności od kraju. WHO nie zabrania stosowania homeopatii i leków homeopatycznych, wydaje natomiast wytyczne dot. produkcji leków.

Źródło:
Małgorzata Kizer, Leki homeopatyczne w praktyce lekarskiej, Borgis - Medycyna Rodzinna 3/2006, s. 64-67/ czytelnia medyczna
Homeopathy, The NHS in England/nhs.uk

*https://publications.parliament.uk/pa/cm200910/cmselect/cmsctech/45/09112510.htm

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.