Biolog z Harvardu "odmłodził" się o 10 lat. Ujawnił 4 sztuczki

16.03.2023 16:53

Naukowiec z Uniwersytetu Harvarda twierdzi, że zdołał cofnąć swój zegar biologiczny o dekadę. Zdradza, jak szybko i skutecznie się odmłodzić stosując cztery łatwe sztuczki. 

Dr David Sinclair
fot. Photoshot/REPORTER Robin Platzer

Badacz długowieczności z Harvardu twierdzi, że dzięki czterem codziennym sztuczkom odmłodził się o dekadę. Dr David Sinclair, biolog molekularny ma 53 lata, ale twierdzi, że testy sugerują, że jego ciało wciąż ma 43 lata. 

Sinclair rozpoczął zdrową rutynę w wieku 30 lat, gdy miał nadwagę i spożywał duże ilości alkoholu. "Mój obliczony wiek biologiczny spadał przez ostatnią dekadę lub więcej do punktu, w którym przewiduje się, że będę żył co najmniej o dekadę dłużej, niż gdybym niczego nie zrobił. Nigdy nie jest za późno" - powiedział biolog w rozmowie z The Insider. Badacz z Harvardu wskazał cztery sztuczki, które mogą "cofnąć" proces starzenia.

Jak odmłodzić wiek biologiczny? 4 cenne wskazówki

Osoby, które się szybciej starzeją z biologicznego punktu widzenia, mają wyższe ryzyko śmiertelności i potencjalnie są bardziej podatne na rozwój chorób związanych z wyższym przedziałem wiekowym. Co ciekawe, starzejemy się w różnym tempie, zależnie od naszych genów, od tego, co jemy, ile ćwiczymy i na jakie toksyny środowiskowe jesteśmy narażeni. Należy bowiem rozróżnić dwie wartości: wiek chronologiczny określa, ile lat ma człowiek według daty jego urodzenia, a wiek biologiczny to stan zaawansowania rozwojowego jednostki lub grupy ludzi w każdej fazie życia.

Wiek biologiczny dotyczy m.in.: wieku zębowego (m.in. stopnia ich zużycia), wieku kostnego (stopień mineralizacji kości), wieku fizjologicznego (utożsamianego najczęściej z wiekiem, ale także uwzględniającego stan wydolności fizjologicznej innych funkcji organizmu), wieku sylwetki (postawa, ilość i dystrybucja tkanki tłuszczowej). O ile wieku chronologicznego nie da się cofnąć, to na wiek biologiczny mamy wpływ. Wprowadzając zmiany związane z dietą, stylem życia, kontrolą chorób, można się "odmłodzić" o wiele lat.

1. Ćwicz trzy razy w tygodniu

Podstawą prawie wszystkich planów przeciwstarzeniowych są ćwiczenia. Pomagają zachować odpowiednią sylwetkę, poprawiają postawę ciała i wpływają na redukcję zbędnych kilogramów, poprawiają kondycję serca i zmniejszają ryzyko występowania stanów zapalnych w organizmie, poprawiają też nastrój przez wydzielanie endorfin i obcowanie z naturą. Dr Sinclair powiedział, że stara się wykonywać ćwiczenia aerobowe co najmniej trzy razy w tygodniu. Może to obejmować pływanie, jazdę na rowerze, wiosłowanie, szybki spacer lub bieganie. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zaleca wszystkim dorosłym wykonywanie ćwiczeń aerobowych przez co najmniej 150 minut tygodniowo lub 30 minut dziennie.

2. Stosuj post przerywany

Według dr. Sinclaira ludzie powinni spróbować przerywanego postu, aby spowolnić starzenie. Ograniczenie spożycia kalorii do zaledwie kilku godzin dziennie może zwiększyć wrażliwość na insulinę, chronić przed cukrzycą i dać komórkom czas na pozbycie się z organizmu zbędnych substancji, które mogą powodować szkodliwe zmiany. Biolog z Harvardu ujawnił, że aby uniknąć starzenia się, zawsze ogranicza jedzenie do zaledwie kilku godzin dziennie.

3. Pij matchę dwa razy dziennie

Dr Sinclair codziennie wypija dwie zielone herbaty matcha. Ta tradycyjna japońska herbata zawiera dużo przeciwutleniaczy, które ograniczają uszkodzenia komórek. Biolog wyjaśnia, że matcha ma właściwości przeciwzapalne. Oprócz tego codziennie przyjmuje około dwóch tabletek resweratrolu, aby spowolnić starzenie. Badania przeprowadzone w jego laboratorium sugerują, że związek znajdujący się w czerwonym winie, soku winogronowym i kakao może zmniejszać stany zapalne i aktywować białka związane z długowiecznością, jednak inne badania nie wykazały tej zależności, co skłoniło niektórych badaczy do odrzucenia tej teorii.

4. Unikaj stresu i "palantów"

Ekspert z Hravardu sugeruje, że ciągłe zdenerwowanie i irytacja wywołana przez kontakt z "palantami" skracają życie. Dzieje się tak dlatego, że silne negatywne emocje prowadzą do przewlekłego stresu, co może wywołać chroniczny stan zapalny w organizmie i zwiększyć ryzyko rozwoju wielu groźnych chorób, w tym chorób serca i naczyń oraz chorób jelit. Przewlekły stres może też wywoływać zmiany w komórkach, przyspieszając ich starzenie. Aby temu zaradzić, dr Sinclair poświęca każdego dnia trochę czasu na "wyciszenie się". Zdradził, że medytuje i "coraz częściej otacza się ludźmi, którzy nie są palantami".