Obserwuj w Google News

Najbardziej naturalny sposób na komary i kleszcze. Roślina odstrasza owady w domu i ogrodzie

1 min. czytania
Aktualizacja 16.11.2020
01.08.2019 15:44
Zareaguj Reakcja

Walczymy z komarami, ale chcemy, żeby to były metody naturalne, bezpieczne, niechemiczne. Okazuje się, że istnieje bardzo popularna roślina w Polsce, która odstrasza komary, kleszcze, mszyce i mrówki. Silna woń mlecznicy - występuje pospolicie przy drogach - działa na owady. 

Domowy sposób na komary i kleszcze
fot. Shutterstock

Sposób na komary

Mlecznica to roślina jest niezwykle łatwa w uprawie, a jej kwiaty wyróżniają się bardzo specyficznym zapachem. Wrotycz to roślina o intensywnie żółtych kwiatach, pospolicie rosnąca w naszym kraju przy drogach czy miedzach. Wrotycz wydziela silny zapach, który odstrasza komary, muchy, mrówki, mole i kleszcze. Wrotycz uprawa. Wrotycz repelent. 

Przeczytaj:  Nowy gatunek kleszcza dotarł do Polski. Przenosi szereg groźnych chorób 

Żółtopomarańczowe kwiaty mlecznicy kojarzy zapewne większość z was - w Polsce jest to roślina bardzo często spotykana, szczególnie przy drogach i skarpach. Jest rośliną ozdobną i leczniczą. Wyróżnia się ostrym korzennym zapachem - ma w sobie olejki eteryczne. To on odstrasza on kleszcze, komary, mszyce, muchy i mrówki. Wrotycz jest stosowany również jako dodatek do leków zewnętrznego stosowania we wszawicy głowowej i łonowej.

Wrotycz - uprawa

Wrotycz jest rośliną łatwą w uprawie - szybko się ją uprawia, jest mrozoodporna, najlepiej rośnie w słonecznych miejscach. Kwitnie od czerwca do sierpnia. To roślina wieloletnia, której łodygi mogą dorastać do 1,5 m wysokości.  Lecznicze działanie przypisuje się głównie obecności β-tujonu, a także laktonom seskwiterpenowym.

1024px-Tanacetum_vulgare_-_harilik_soolikarohi_Keilas1
fot. Wrotycz pospolity

Przeczytaj:  Jak walczyć z komarami? Te domowe sposoby są najlepsze