Zamknij

Metoda Bowena: pomaga pozbyć się bólu kręgosłupa i napięcia całego ciała

17.12.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 10:12

Coraz więcej osób cierpi z powodu bólów kręgosłupa i napięcia ciała. Najczęściej wynika to z siedzącego trybu życia, stresu i kłopotów zdrowotnych. Metoda Bowena to dość młoda terapia manualna. Jest to rodzaj neuromięśniowego przeprogramowania wywołanego zestawem specyficznych ruchów mięśni, ścięgien i innej tkanki łącznej w określonych punktach ciała. Na czym polega zabieg? 

Bóle kręgosłupa a metoda Bowena.
fot. Shutterstock

Metoda Bowena: na czym polega?

Terapia Bowena jest wykonywana przy pomocy dłoni, bez użycia dodatkowych sprzętów czy farmakologii. Zabieg musi być zawsze delikatny i nieinwazyjny. Głównym zadaniem metody Bowena, jest uruchomienie w organizmie uśpionych procesów samoleczenia. Technika ta reguluje m.in. działanie autonomicznego układu nerwowego, który kontroluje aż 80% funkcji organizmu.

Podczas wykonywania zabiegu techniką Bowena terapeuta skoncentrowany jest na pracy z powięzią. Wyróżnia się następujące etapy:

 • naciąganie skóry - rozciąganie powięzi,
 • ucisk - pobudzenie,
 • rolowanie tkanek miękkich (mięśnie, ścięgna, więzadła).

Zabieg składa się ze ściśle określonych sekwencji ruchów, pomiędzy którymi występują przerwy. Zabiegi wykonuje się w odstępach kilkudniowych, a ich liczba jest różna.

Między ruchami następują kilkuminutowe przerwy, kiedy pacjent leży w samotności i odpoczywa.To szalenie istotny element tej techniki - zgodny ze wskazaniem Toma Bowena, twórcy metody. 

Metoda Bowena: na co pomaga?

Technika Bowena stosowana jest w przypadku bezsenności, stanów napięcia i przewlekłego zmęczenia. Terapeuci stosują również do leczenia niektórych chorób. Do najczęstszych należą:

 • dolegliwości układu ruchu (bóle kręgosłupa, dyskopatie, zespoły bólowe),
 • choroby przewlekłe i neurologiczne,
 • choroby psychosomatyczne,
 • zawroty głowy, migreny, zaburzenia snu,
 • choroby układu oddechowego (astma, przewlekłe obturacyjne zapalenie płuc),
 • choroby układu krążenia (nadciśnienie, zatory, żylaki),
 • choroby układu pokarmowego (zgaga, refluks, wrzody, biegunki),
 • choroby układu moczowego (moczenie, nietrzymanie moczu).

Zdarza się, że technika jest również stosowana do wzmacniania odporności organizmu oraz leczenia bezpłodności. 

Technika Bowena ma pewne wspólne punkty z terapią mięśniowo-powięziową, która opiera się na teorii o anatomicznych taśmach oplatających całe ciało człowieka. Terapia powięziowa również działa na zasadzie długofalowej i wielokierunkowej reakcji organizmu, jednak sam masaż metodą Bowena nie jest na tyle zbadaną formułą, aby potwierdzić całkowicie skuteczność i efektywność tej metody fizjoterapii. Nie stanowi ona jednak zagrożenia dla zdrowia pacjenta, jeśli jest wykonywana przez osobę doświadczoną.

Sprawdzana była skuteczność metody m.in. przez badaczy z Uniwersytetu Coventry poddali 120 ochotników mających kłopoty z mięśniami pośladków i ud, terapii Bowena oraz terapii placebo przez okres tylko jednego tygodnia. Pierwsza grupa zauważyła znaczną poprawę, podczas gdy druga grupa kontrolna nie odnotowała żadnej zmiany.

Metodę wypróbowano również na australijskich pielęgniarkach, cierpiących na dolegliwości typowe dla ich zawodu. Te które poddały się zabiegom, czuły się lepiej, nie chodziły na zwolnienia i zgłaszały mniej problemów zdrowotnych.

Jednak warto podkreślić, że w 2015 roku Australijski Departament Zdrowia opublikował raport, w którym zaznaczono, że "nie ma wystarczających dowodów naukowych potwierdzających skuteczność tej metody (brak badań klinicznych spełniających wymagania EBM, czyli medycyny opartej na faktach)".

Metoda Bowena: cena

Technika Bowena zawiera w sobie określony przebieg i plan sesji terapeutycznych. Zabieg trwa od 40 do 60 minut. Ceny zabiegów różnią się w różnych miejscowościach, ich rozpiętość waha się między 50 a 150 zł za sesję. Zależnie od indywidualnej wrażliwości i reakcji organizmu na terapię, możesz potrzebować od trzech do pięciu zabiegów. 

Skąd pochodzi ta metoda?

Twórcą metody jest Australijczyk Tom Bowen (1916–1982), który działając czysto intuicyjnie wykonywał zabiegi ze skutecznością ok. 90% na ponad trzynastu tysiącach pacjentów rocznie. Swoim odkryciem wyprzedził o jakieś pięćdziesiąt lat współczesnych badaczy powięzi. Jego metodę spisało kilku asystentów, z którymi pracował; niektórzy z nich nadal jej nauczają.