Tomasz Karolak aplikuje sobie jad żaby. Lekarze ostrzegają
Tomasz Karolak to kolejna gwiazda, która aplikuje sobie jad żaby, wierząc w jego niezwykłe właściwości. Po co? Jakie mogą być konsekwencje dla zdrowia?

Tomasz Karolak wyznał u Kuby Wojewódzkiego, że praktykuje ceremonię Kambo - tajemniczy rytuał z Ameryki Południowej, który ma wzmacniać organizm. Lekarze ostrzegają przed śmiertelnym zagrożeniem.
Co daje Kambo?
Kambo to ceremonia wywodząca się z Ameryki Południowej. Polega na zaaplikowaniu na przypaloną skórę sproszkowanego jadu chwytnicy zwinnej (Phyllomedusa bicolor) – bezogonowego płaza z rodziny rzekotkowatych.
Indianie wierzą, że płyn, który wydziela żaba w sytuacji zagrożenia, stanowi jeden z najsilniejszych antybiotyków świata. Podobno ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Podobno leczy niepłodność, boreliozę, malarię, nowotwory złośliwe, AIDS, a nawet parkinsona i alzheimera. Podobno.
Lekarze ostrzegają, że stosowanie ceremonii Kambo może stanowić śmiertelne zagrożenie. "Pamiętam jedną z pierwszych pacjentek na naszym oddziale, która otarła się o śmierć po tym jak zastosowała tzw. „ceremonię Kambo”, czyli zastosowała sproszkowany jad żaby amazońskiej, na "oczyszczenie organizmu". Ludzie robią czasami dziwne rzeczy... Nawet jeśli te preparaty są opisane, nie zdają sobie sprawy, jakie mogą być konsekwencje zażywania tego, co wydaje się być naturalne. Dla nas naturalne są warzywa i owoce naszej strefy klimatycznej, które w jak najmniejszym stopniu poddawane są procesom ochrony roślin, a nie żmija amazońska czy wyciąg z klejowca jadalnego z Indii. Trzeba też wziąć pod uwagę, że nasze organizmy nie są przystosowane do tak toksycznych substancji orientalnych" - tłumaczył niedawno hepatolog dr hab. Jerzy Jaroszewicz, szef Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z Moniką Wysocką z PAP.
W 2016 roku głośna była sprawa 30-latki z Grodziska Mazowieckiego, która zmarła kilkanaście godzin po ceremonii Kambo.
Źródło: Kuba Wojewódzki TVN, "Które leki i kiedy mogą uszkodzić wątrobę?" Monika Wysocka zdrowie.pap.pl