Oceń
Herbatki (napary) rozgrzewające trzeba pić, gdy są gorące. Gdy ostygną, tracą swoje właściwości. Oczywiście dzieciom takie napary należy podawać lekko przestudzone, aby się nie poparzyły.
Herbatki napotne działają najefektywniej w połączeniu z innymi zabiegami napotnymi, np. zawijanie mokre lub suche.
Najefektywniej działają herbatki napotne przygotowane na bazie lipy, malin, bzu czarnego, miód, goździków i imbiru. Poniżej przykłady naparów napotnych polecanych przez Andrzeja Szymańskiego, autora książki "Wielki przewodnik po medycynie naturalnej. Ponad 800 kuracji na 250 najczęstszych dolegliwości".
Napar z kwiatu lipy
Jedną łyżkę kwiatu lipy zalewamy 250 milimetrami wrzącej wody. Po zaparzeniu (mniej więcej 10 minut) przecedzamy napój i słodzimy cukrem lub miodem. Wypijamy 3-5 filiżanek napoju, jedną poi drugiej. Następnie kładziemy się do łóżka nagrzanego termoforem lub butelkami z gorącą wodą, ciepło okrywamy się i leżymy dopóty, dopóki się dobrze nie wypocimy (30-60 minut). Na zakończenie zabiegu należy natrzeć ciało wilgotnym i chłodnym ręcznikiem, a potem suchym. Następnie należy ubrać się i odpocząć. Niewskazane jest wychodzenie z domu.
Mieszanka z suszonych malin i kwiatów lipy i dziewanny
30 gramów suszonych owoców malin mieszamy z taką samą ilością suszonego kwiatu lipy i kwiatu dziewanny. 3 łyżki stołowe mieszanki wsypujemy do 0,6 litra wrzącej wody i pozostawiamy pod przykryciem (nie na ogniu) na 10 minut. Po zaparzeniu napój przecedzamy i wypijamy 3-4 filiżanki jedną po drugiej Dalej postępujemy tak jak po wypiciu naparu z kwiatu lipy.
Herbata z miodu i cytryny
Do 1 litra wrzącej wody dodajemy 2-3 łyżki stołowe czystego miodu pszczelego oraz sok z jednej cytryny i pozostawiamy na 10 minut na małym ogniu. Gorący płyn, spożywany w dużych ilościach (na raz pijemy 4-5 filiżanek) ma właściwości rozgrzewające, napotne, a tym samym przynosi ulgę cierpiącym na schorzenia klatki piersiowej, przeziębienia i grypy. Schłodzona herbata z miodu i cytryny jest dobrym napojem orzeźwiającym i jednocześnie wzmacniającym.
Herbata z szyszek i liści chmielu
Jedną łyżkę stołową szyszek i liści chmielu wsypujemy do 300 mililitrów wrzącej wody i odstawiamy pod przykryciem na 1 godzinę, aby herbata naciągnęła. Pijemy ją na gorąco; dziennie 3 filiżanki. Łagodzi bóle różnego rodzaju, a także pomaga w zasypianiu.
Napój napotny na bazie wina czerwonego
Do garnka wlewamy 300 mililitrów starego czerwonego wina (w tym przypadku działa lepiej niż białe). Mieszamy z 300 mililitrami wody, dodajemy jedną czubatą łyżkę stołową cukru i 5 goździków. Naczynie stawiamy na małym ogniu i trzymamy tam tak długo, aż połowa płynu wyparuje. Napój – gorący, w dużych ilościach – podajemy tylko dorosłym. Dalej postępujemy tak samo, jak po wypiciu naparu z lipy.
Oceń artykuł