Refleksologia stóp - krok do zdrowia

Monika Piorun
04.05.2016 17:33

Ryba psuje się od głowy... a człowiek od nóg - można by powiedzieć. Każdy, kto spędził choć parę dni na wielokilometrowym marszu, zdaje sobie sprawę z tego, że nic nie może zirytować bardziej niż kilka drobnych odcisków, które zdają się być wtedy dużo poważniejszym problemem niż niejedna poważna choroba.

Czy wiesz, które miejsca na stopie odpowiadają za pracę poszczególnych narządów?

Prawie każdy rekrut przekonuje się boleśnie na własnej skórze, że prawdziwy żołnierz w pierwszej kolejności musi zadbać o stan swoich stóp - dopiero potem może martwić się o bezpieczeństwo innych i wykonywać dalsze rozkazy bojowe. Nie inaczej jest w przypadku naszego zdrowia.

Konwencjonalna medycyna często bagatelizuje ból stóp zalecając pacjentom smarowanie obolałych miejsc maścią z kasztana lub mało wyszukanymi drogeryjnymi specyfikami. Zupełnie inaczej do tego tematu podchodzi Medycyna Wschodu.

Stopy w azjatyckiej kulturze nie są traktowane z taką pogardą, jak w np. w Europie, gdzie zdecydowanie bardziej dba się o ich walory estetyczne niż o to, jaki mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Mieszkańcom zachodniej półkuli nie jest łatwo zrozumieć, dlaczego Japonki wkładają białe skarpetki (zwane tabi) do drewnianych klapek (gata) i skąd się bierze ich uwielbienie do masażu stóp. Większość z nas myśli, że jest im po prostu zimno lub przesadnie dbają o czystość. Jest w tym sporo prawdy, ale ma to zdecydowanie głębsze znaczenie.

Medycyna holistyczna, czyli zdrowie od stóp do głów

Dla Azjatów organizm stanowi całość (gr. holos). Każdy organ jest ze sobą powiązany, a nawet niewielkie zmiany mogą mieć wpływ nie tylko na całe ciało, ale i na nasze samopoczucie. W kulturze Dalekiego Wschodu wszystko, co ma istotne znaczenie dla ludzi - jest zarówno sztuką, jak i nauką. Podobne podejście stosowane jest w przypadku shiatsu (dosłownie: ucisku palcami).

Gruntowne opanowanie specjalnej techniki masażu może zająć nawet całe życie, ale przyswojenie sobie podstawowych informacji w okrojonym zakresie nie wymaga aż tyle poświęcenia. Wystarczy poznać, w których miejscach znajdują się meridiany odpowiedzialne za przepływ energii życiowej (chi), a ich stymulacja pozwoli nam łatwo pozbyć się toksyn i pobudzić organizm do tego, by... sam się wyleczył ze wszystkiego, co mu przeszkadza.

Pobudzanie receptorów znajdujących się pod naszymi stopami może zapobiegać wielu chorobom.

fot. fot. flickr.com
freeimages.com
fot.
refleksoterapeuta.com

Podobne zasady można odnaleźć zarówno w przypadku chińskiej akupresury, reiki oraz wielu form biomasażu. Wszystkie te techniki wykorzystują metody stosowane powszechnie w refleksologii, która zakłada, że poszczególne punkty na stopie odpowiadają naszym organom wewnętrznym. Pobudzenie ich za pomocą dotyku może nie tylko wspomóc pracę konkretnych narządów, ale i doprowadzić do ich samoregulacji.

Masaż stóp to doskonały sposób... na zasypianie! Jeśli cierpicie na bezsenność - zacznijcie częściej masować własne stopy!

___

zdrowie.radiozet.pl/π