Obserwuj w Google News

Jest nowy sposób na napięciowy ból głowy. Nie potrzeba leków

2 min. czytania
Aktualizacja 27.06.2022
27.06.2022 10:25
Zareaguj Reakcja

Za pomocą metod medycyny niekonwencjonalnej można zwalczać uporczywe bóle głowy typu napięciowego. Udowodnili to chińscy naukowcy, a wyniki ich badań ukazały się w specjalistycznym piśmie „Neurology”. Co to za metoda?

Akupunktura pomaga na napięciowy ból głowy
fot. Schutterstock

Napięciowe bóle głowy są przypadłością częstą – można je łagodzić za pomocą leków przeciwbólowych, ale mimo to u niektórych osób występują one nawet przez ponad 15 dni w miesiącu, co znacząco pogarsza jakość życia. Naukowcy z Uniwersytetu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w Chengdu postanowili sprawdzić, czy akupunktura może pomóc zmniejszyć częstotliwość tych dolegliwości. Eksperymenty przyniosły ważne wyniki. Jak informują badacze, zabiegi akupunktury mogą pomóc o połowę zredukować częstotliwość uporczywych bólów głowy typu napięciowego.

Akupunktura na napięciowe bóle głowy

W badaniach wzięło 218 osób, u których przez średnio 11 lat występowały napięciowe bóle głowy. Uczestnicy doświadczali ich przez średnio 22 dni w miesiącu. Uczestników podzielono na dwie grupy. Pierwsza poddawana była prawdziwym zabiegom akupunktury, a druga – pozorowanym. Obie grupy uczestniczyły w 2-3 zabiegach tygodniowo przez dwa miesiące (każda z osób miała wykonanych łącznie 20 zabiegów).

W trakcie prawdziwej akupunktury pojawiało się tzw. zjawisko de qi, polegające na odczuwaniu mrowienia, drętwienia lub ciężkości, gdy igła docierała do obranego za cel punktu. Podczas pozorowanego zabiegu igły wkłuwane były znacznie płycej, aby zjawisko to nie wystąpiło.

O połowę mniej bólów głowy dzięki igiełkom

Po dwumiesięcznej kuracji akupunkturą uczestnicy badania przez kolejne pół roku prowadzili dzienniki, w których zapisywali częstotliwość bólów głowy oraz przyjmowane leki. Ponad 68 proc. osób korzystających z prawdziwej akupunktury przyznało, że liczba dni, podczas których występowały bóle głowy, zmniejszyła się o połowę. Co ciekawe, także 50 proc. osób z grupy korzystającej z pozorowanej akupunktury również zadeklarowała zmniejszenie o połowę liczby dni z bólem głowy (naukowcy nie wyjaśniają, dlaczego tak się stało).

– Te wyniki potwierdzają, że akupunktura jest w stanie zredukować bóle głowy. Podczas kolejnych analiz chcemy dowiedzieć się, jak skuteczność tej metody przedstawia się w perspektywie długoterminowej oraz w porównaniu z innymi metodami leczenia – komentują autorzy badania.

Co to jest akupunktura?

Akupunktura tradycyjna metoda leczenia wywodząca się z Dalekiego Wschodu (głównie z Chin, Japonii, Mongolii), jest jednym z rodzajów medycyny naturalnej. W wielu krajach świata jest obecnie uznawana jako uzupełnienie medycyny konwencjonalnej, choć specjaliści medycyny zachodniej często nie uważają tej metody za zgodną ze współczesną wiedzą medyczną.

Akupunktura polega na stymulowaniu akupunktów (miejsc na skórze lub w tkance podskórnej) lub pewnych części ciała przy pomocy metalowych igieł, które udrożniają meridiany (kanały energetyczne) oraz pobudzają krążenie krwi i wzmacniają energię qi (energię życiową). Takie działanie przywraca równowagę energetyczną w organizmie i pomaga w zwalczaniu chorób.

Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 2013 roku wydała dokument, w którym uznała akupunkturę za skuteczną metodę leczniczą niektórych chorób, w tym w likwidowaniu bólów różnego pochodzenia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP / Neurology.org