Zamknij

O czym świadczy żółty nalot na języku? 8 możliwych przyczyn

09.11.2022
Aktualizacja: 10.11.2022 21:56

Żółte zabarwienie języka może wzbudzać niepokój, ale niezwykle rzadko jest objawem poważnej choroby. Zwykle to przejściowy i całkiem nieszkodliwy problem. Zobacz, jakie mogą być przyczyny pojawienia się na języku żółtego nalotu i kiedy się niepokoić.

Żółty nalot na języku - o czym świadczy
fot. Shutterstock
 1. Jakie są przyczyny żółtego zabarwienia języka?
 2. Co to jest „czarny, włochaty język”?
 3. Jak pozbyć się żółtego nalotu na języku?
 4. Kiedy z żółtym językiem iść do lekarza?

Żółto zabarwiony nalot na języku jest najczęściej wczesnym objawem zaburzenia zwanego „włochatym językiem”. Niezwykle rzadko natomiast zdarza się, że żółty język jest oznaką żółtaczki, która wskazuje na choroby wątroby czy pęcherzyka żółciowego. Żółty nalot jest najczęściej znakiem świadczącym o nieszkodliwym nagromadzeniu bakterii w jamie ustnej.

Jakie są przyczyny żółtego zabarwienia języka?

Żółty język jest zwykle łagodną zmianą związaną z nadmiernym rozmnażaniem się bakterii w jamie ustnej. Pojawia się zazwyczaj w wyniku nieszkodliwego nagromadzenia martwych komórek skóry na małych wypustkach (brodawkach) na powierzchni języka. Najczęściej dzieje się tak, gdy brodawki ulegają powiększeniu, a bakterie w jamie ustnej wytwarzają kolorowe barwniki.
Większe niż normalnie brodawki mogą też łatwo zatrzymywać złuszczone komórki, które ulegają przebarwieniu pod wpływem tytoniu, jedzenia lub innych substancji, w tym leków. Powodem żółtego nalotu na języku może być też oddychanie przez usta lub suchość w jamie ustnej.

Przyczyny żółtego nalotu na języku to:

 1. zła higiena jamy ustnej
 2. niektóre leki (antybiotyki, witaminy)
 3. gorączka
 4. odwodnienie
 5. oddychanie przez usta
 6. picie kawy i herbaty
 7. palenie papierosów
 8. spożywanie produktów zawierających barwniki (cukierki, żelki).

Co to jest „czarny, włochaty język”?

Żółte zabarwienie języka może też poprzedzać tzw. czarny, włochaty język. Przyczyną tego zaburzenia jest brak właściwego złuszczania się brodawek nitkowatych oraz mnożące się na języku bakterie lub drożdżaki, które wytwarzają żółty barwnik. Język może stać się żółty, gdy brodawki języka (kubki smakowe) są przerośnięte i tworzą chropowatą powierzchnię, która pozwala drobnoustrojom na dobre przyleganie i wytwarzanie barwnika. Język pod żółtawym nalotem jest szorstki.

Jak pozbyć się żółtego nalotu na języku?

Istnieje kilka sposobów na pozbycie się żółtego zabarwienia języka. Najważniejsze z nich to:

 • poprawa higieny jamy ustnej
 • stosowanie leków przeciwbakteryjnych (by zmniejszyć liczbę bakterii w jamie ustnej)
 • zmiana diety (zwiększenie ilości błonnika).

Aby szybko zlikwidować żółte zabarwienie z języka, najlepiej usunąć nalot specjalną szczoteczką do mycia języka (skrobaczka do języka). Można również zastosować płukanie jamy ustnej rozcieńczonym roztworem nadtlenku wodoru (wody utlenionej) – to pomagać barwnik i bakterie z języka.

Kiedy z żółtym językiem iść do lekarza?

Chociaż żółty język może wywoływać niepokój, to zwykle problem przemija samoistnie, i z wyjątkiem bardzo rzadkich przypadków nie wskazuje na poważny problem medyczny (choroby wątroby lub pęcherzyka żółciowego). Warto skonsultować się jednak z lekarzem, jeśli żółte przebarwienie języka utrzymuje się przez niepokojąco długi czas, a także gdy skóra białka oczu również wydają się żółte (to może sugerować żółtaczkę).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Yellow tongue, Mayo Clinic [dostęp: 9.11.2022] / E. Kuchar, Żółty język w czasie przeziębienia, Medycyna Praktyczna [dostęp: 9.11.2022]