Obserwuj w Google News

To sygnał alarmowy, że masz wysoki cholesterol. Ma związek z włosami

3 min. czytania
Aktualizacja 18.10.2023
18.10.2023 10:08
Zareaguj Reakcja

Wysoki poziom cholesterolu to przyczyna chorób serca, także udaru czy zawału. Choć nadmiar cholesterolu we krwi nie boli, to w ciele pojawiają się niekiedy sygnały ostrzegawcze. Jeden z nich może być związany z włosami.

Kobieta czesze włosy przed lustrem
fot. Shutterstock
  1. Poziom cholesterolu ma związek z wypadaniem włosów
  2. Łysienie androgenowe a poziom cholesterolu
  3. Co zrobić, jeśli włosy nadmiernie wypadają?

Wysoki poziom cholesterolu najczęściej wykrywa się podczas rutynowych badań krwi – charakterystycznych objawów widocznych w ciele jest niewiele. Jednym z nich są tzw. kępki żółte, czyli żółtawe grudki, zlokalizowane często w kącikach oczu, w zgięciach nadgarstków, łokci, czy kolan. Innym objawem mogą być kłopoty z koncentracją czy duża męczliwość. Jedna z oznak wysokiego poziomu cholesterolu może pojawić się we włosach. Potencjalnym znakiem może być wypadanie włosów.

Poziom cholesterolu ma związek z wypadaniem włosów

Cholesterol jest rodzajem tłuszczu, który jest niezbędny do życia. Jest kluczowym składnikiem komórek, bierze udział w syntezie niektórych hormonów, takich jak estrogen, testosteron i kortyzol Jest też niezbędny w produkcji witaminy D w organizmie. Oprócz tego ma znaczenie dla cyklu życia włosów.

– Wiele badań pokazuje, że wysoki poziom cholesterolu, zwłaszcza lipoprotein o niskiej gęstości (LDL), zwanych „złym cholesterolem”, może zwiększać ryzyko sercowo-naczyniowe. Dzieje się tak, ponieważ może on prowadzić do gromadzenia się złogów tłuszczowych zwanych blaszkami miażdżycowymi w tętnicach, zwiększając ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Podwyższony poziom cholesterolu może być również związany z wypadaniem włosów – wyjaśnia cytowany przez „Express” dr Zayn Majeed, chirurg z Harley Street Hair Clinic.

Łysienie androgenowe a poziom cholesterolu

Naukowcy udowodnili, że u kobiet i mężczyzn z łysieniem androgenowym częściej występuje dyslipidemia (niezdrowy poziom jednego lub więcej rodzajów lipidów).

– Jedno z badań wykazało, że kobiety i mężczyźni z łysieniem androgenowym mieli znacznie wyższe wartości trójglicerydów (inny rodzaj tłuszczu lipidowego), cholesterolu całkowitego i LDL. Wykazano też m.in., że mężczyźni z łysieniem mają wyższy poziom cholesterolu w surowicy i wyższe ciśnienie krwi w porównaniu do mężczyzn, którzy nie łysieją – wyjaśnia dr Majeed. – Wpisuje się to w szerszy obraz związku między zespołem metabolicznym (połączenie cukrzycy, wysokiego ciśnienia krwi i otyłości), a łysieniem androgenowym zarówno u mężczyzn, jak i kobiet – dodaje.

Co zrobić, jeśli włosy nadmiernie wypadają?

Istnieje wiele powodów, dla których tracimy włosy. Może to być stres, zmiany hormonalne, jakie zachodzą np. w okresie menopauzy, andropauzy lub po porodzie, czy niedobory witamin. To ważne, aby dokładniej zbadać powód wypadania włosów. Normalnym zjawiskiem jest utrata około 50-100 włosów dziennie. Jeśli jednak utrata włosów jest duża – zwykle widać to na poduszce, pod prysznicem lub podczas czesania włosów – warto porozmawiać o tym z lekarzem rodzinnym.

W przypadku nadmiernego wypadania włosów dr Majeed zaleca wykonanie rutynowego badania krwi w celu sprawdzenia poziomu cholesterolu. Wczesna interwencja może zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Lekarz pierwszego kontaktu może zalecić zmiany w diecie (spożywanie zdrowszych tłuszczów, ograniczenie tłuszczów nasyconych i trans oraz większą ilość żywności bogatej w rozpuszczalny błonnik, kwasy tłuszczowe omega-3 i sterole roślinne). Pomocne mogą być też zmiany stylu życia, czyli zwiększenie aktywności fizycznej, ograniczenie spożycia alkoholu i rzucenie palenia. W celu obniżenia poziomu cholesterolu pomocne są też leki.

Chociaż badania pokazują, że podwyższony poziom cholesterolu częściej występuje u osób, którym wypadają włosy, bezpośredniego związku nie udowodniono, więc unormowanie poziomu cholesterolu może nie powstrzymać wypadania włosów.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.