,

Wydzielina z nosa. O czym świadczy kolor kataru? [grafika]

28.03.2023
Aktualizacja: 29.03.2023 08:32

Wydzielina z nosa, a właściwie jej kolor, może wiele mówić o naszym zdrowiu. Biały, żółty, zielony czy czarny – katar w takim kolorze jest ważnym sygnałem informującym, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego.

Kolor kataru - co oznacza?
fot. Shutterstock

Wydmuchując nos w chusteczkę, rzadko zwracamy uwagę na kolor wydzieliny. Tymczasem może ona wiele mówić o stanie naszego zdrowia, np. czy rozwija się w nim jakaś infekcja.

Wydzielina z nosa – czy to zawsze objaw choroby?

Wydzielina z nosa to coś naturalnego i potrzebnego. Składa się ona z wody, soli i białek. Pełni w nosie ważne funkcje, m.in. nawilża wdychane powietrze oraz wyściółkę nosa, a także zatrzymuje kurz, bakterie, wirusy, uniemożliwiając im wniknięcie do organizmu (działa na nie jak lep na muchy). Szacuje się, że dziennie produkujemy około 2 litrów wydzieliny w nosie – większość połykamy. Czasem niewielka ilość wodnistego, przezroczystego kataru wypływa nam z nosa (np. pod wpływem zmiany temperatury, gdy wychodzimy z ciepłego pomieszczenia lub odwrotnie). Gdy jej ilość wzrośnie lub wydzielina zmieni kolor, warto być czujnym.

Kolor wydzieliny z nosa – o czym świadczy?

  • Przezroczysta, wodnista wydzielina jest objawem fizjologicznym. Gdy jednak zwiększa się jej ilość (niemal wypływa z nosa), możemy podejrzewać alergię. Taki katar jest trudny do opanowania i zwykle nie ustępuje, mimo stosowania tradycyjnych domowych metod walki z katarem. Warto w takiej sytuacji udać się do alergologa i zastosować odpowiednie leczenie antyalergiczne.
  • Przezroczysta, lepka (śluzowa) wydzielina – może być objawem przeziębienia w jego początkowej fazie. Z czasem (gdy infekcja się rozwija) katar zmienia kolor na żółty lub zielony.
  • Biała wydzielina – może być oznaką odwodnienia lub być wczesnym objawem infekcji. Jej pojawienie się może oznaczać, że przewody nosowe są podrażnione, opuchnięte i ograniczają przepływ śluzu, czego konsekwencją jest jego wysychanie. Gdy w organizmie rozwija się stan zapalny, organizm uwalnia białka, które nadają śluzowi mętną konsystencję.
  • Żółta wydzielina – najczęściej towarzyszy infekcjom wirusowym (pojawia się przy przeziębieniu); nieprzyjemny zapach żółtego kataru świadczy o zakażeniu bakteryjnym. Taki kolor kataru oznacza, że nasz organizm walczy z infekcją.
  • Zielona wydzielina – ten objaw wydzieliny jest oznaką zakażenia górnych dróg oddechowych o charakterze wirusowym lub bakteryjnym. Nieprzyjemny zapach towarzyszący tej wydzielinie, może świadczyć o ropnej infekcji.
  • Czerwona wydzielina – to oznaka kataru z krwią. Taka wydzielina może wskazywać na podrażnienie śluzówki i pęknięcie drobnych naczynek krwionośnych w nosie. Zdarza się to podczas infekcji lub nadmiernego stosowania kropli do nosa. Czasem jednak czerwony katar może być objawem poważniejszych chorób układu oddechowego, np. gruźlicy. Ważne! Zaschnięta krew z czasem brązowieje.
  • Czarna wydzielina – ten rodzaj kataru może być oznaką infekcji grzybiczej lub przebywania w bardzo zanieczyszczonym środowisku. Czarny katar może powstać pod wpływem wdychania pyłu, dymu papierosowego lub kurzu.
Kolor kataru, kolor wydzieliny
fot.

Podsumowując, jeśli masz gorączkę, trudności z oddychaniem, a twój katar zmienił kolor, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą i zastosować leczenie, które zmniejszy objawy infekcji.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.