Obserwuj w Google News

Ten objaw może sygnalizować raka. Czuć go w dłoniach i stopach

3 min. czytania
Aktualizacja 27.09.2023
27.09.2023 16:46
Zareaguj Reakcja

Chociaż obecna pogoda w ogóle nie przypomina jesieni, to chłody z pewnością nadejdą, co może sprawić, że niektóre objawy raka staną się bardziej odczuwalne. Lekarka przestrzega, że oznaki tej choroby mogą pojawić się lub nasilić właśnie jesienią, do której zbliżamy się wielkimi krokami. Na co warto zwrócić uwagę?

Objawy raka czuć w dłoniach i stopach
fot. Shutterstock
  1. Objawy raka można poczuć w rękach i stopach
  2. Uczucie zimna także podczas chemioterapii
  3. Jakie są charakterystyczne objawy raka?

Jesień w żaden sposób nie jest ponurą porą roku, ubarwiają ją dodatkowo kolorowe liście na drzewach, ale spadające temperatury mogą nasilić niektóre problemy zdrowotne. Według dr Deborah Lee, która wypowiedziała się na stronach brytyjskiego „The Express” zimno może mieć negatywny wpływ na pacjentów chorych na raka. Według niej, osoby cierpiące na tę poważną chorobę często mają zwiększoną wrażliwość na zimno.

Objawy raka można poczuć w rękach i stopach

Jaki jest mechanizm zwiększonego odczuwania zimna przez osoby chore na raka? – U zdrowej osoby naturalne mechanizmy kontroli temperatury organizmu utrzymują temperaturę ciała w zakresie od 36,5 do 37 st. C – tłumaczy dr Lee. – Wszystko zależy od sprawnych mitochondriów, maleńkich organelli wewnątrz każdej komórki, gdzie wytwarzana jest energia, która ogrzewa cały organizm. W komórkach nowotworowych mechanizm mitochondrialnej produkcji energii zostaje zakłócony – wyjaśnia lekarka.

Może to prowadzić do nieprzyjemnego objawu, który pojawia się w dłoniach i stopach, znanego jako dyzestezja. Jest to nieprzyjemne uczucie mrowienia i przebiegania zimna. Lekarka uważa, że ponieważ u osób cierpiących na nowotwory procesy utrzymujące temperaturę ciała na odpowiednim poziomie nie przebiegają sprawnie, mogą im marznąć im palce u rąk i stóp, podczas gdy wszyscy inni czują się komfortowo.

Uczucie zimna także podczas chemioterapii

Nieprzyjemne uczucie marznięcia rąk i stóp może również pojawić się u pacjentów z rakiem poddawanych chemioterapii, ponieważ leczenie zwiększa podatność na zimno. – Chemioterapia może powodować uczucie zmęczenia, odwodnienie i anemię. Wszystkie te czynniki mogą sprawić, że pacjent z rakiem będzie odczuwał zimno – mówi dr Lee.

Jakie są charakterystyczne objawy raka?

Chłód odczuwany w dłoniach i stopach może być sygnałem alarmowym, świadczącym o raku, ale może również wskazywać na wiele innych łagodnych problemów ze zdrowiem. Warto znać pełną listę ogólnych sygnałów ostrzegawczych przed tą chorobą. American Cancer Society zaleca zwracanie uwagi na następujące objawy raka:

  • zmęczenie lub skrajne zmęczenie, które nie ustępuje po odpoczynku
  • duża utrata lub przyrost masy ciała bez znanego powodu
  • problemy z jedzeniem (brak uczucia głodu, problemy z przełykaniem, ból brzucha, nudności i wymioty)
  • obrzęk lub guzki w dowolnym miejscu ciała
  • zgrubienie lub guzek w piersi lub innej części ciała
  • ból, zwłaszcza nowy lub bez znanej przyczyny, który nie ustępuje lub nasila się
  • zmiany skórne, np. plamka, który krwawi lub łuszczy się, nowy pieprzyk lub zmiana w pieprzyku, rana, która się nie goi lub żółtawy kolor skóry lub oczu (żółtaczka)
  • kaszel lub chrypka, które nie ustępują
  • nietypowe krwawienie lub zasinienie bez znanej przyczyny
  • zmiany w pracy przewodu pokarmowego (zaparcia lub biegunka, które nie ustępują lub zmiana wyglądu stolca)
  • zmiany w układzie moczowym (ból podczas oddawania moczu, krew w moczu lub potrzeba oddawania moczu częściej lub rzadziej)
  • gorączka lub nocne poty
  • bóle głowy
  • problemy ze wzrokiem lub słuchem
  • zmiany w jamie ustnej (owrzodzenia, krwawienie, ból lub drętwienie).

Powyższe objawy nie są jednak jedynymi możliwymi objawami raka. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych ze zdrowiem lub funkcjonowanie ciała (zwłaszcza jeśli coś się w nim zmienia i trwa przez długi czas lub się pogarsza), zawsze najlepiej poradzić się swojego lekarza.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.