Oceń
Komfort cieplny to stan równowagi miedzy ustrojem a otoczeniem, gdy człowiek nie odczuwa gorąca ani chłodu. Jeśli układ termoregulacji niedomaga, organizm wysyła ważny sygnał, który zawczasu warto odczytać.
Niedoczynność tarczycy
Niedoczynność tarczycy występuje w sytuacji, gdy tarczyca wytwarza za mało hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Niedobór hormonów tarczycy wpływa na pracę organizmu, samopoczucie człowieka i ogólny stan zdrowia.
Objawy niedoczynności tarczycy to m.in.:
- przewlekłe zmęczenie,
- senność,
- przyrost masy ciała,
- zaparcia,
- suchość skóry,
- łamliwość włosów.
W przypadku podejrzenia niedoczynności tarczycy, wykonuje się badanie stężenia TSH we krwi. Ponieważ niedoczynność tarczycy często związana jest z chorobą Hashimoto, chorobą autoimmunologiczną, warto wykonać również badanie na przeciwciała przeciwtarczycowe.
Borelioza
Borelioza z Lyme to choroba odkleszczowa, atakująca wiele narządów: skórę, stawy, układ nerwowy, serce. Objawem specyficznym jest rumień wędrujący.
Objawy, które mogą wskazywać na boreliozę to również:
- zapalenie stawów,
- niespecyficzne zaburzenia neurologiczne,
- objawy grypopodobne,
- zawroty głowy,
- paraliż mięśni twarzy.
W przypadku podejrzenia boreliozy wykonywane są badania na przeciwciała anty-Borrelia burgdorferi za pomocą testu ELISA, a w przypadku dodatniego wyniku testu ELISA lub wątpliwości - także testu Western-blot.
Anemia
Anemia, czyli niedokrwistość, polega na zmniejszeniu ilości hemoglobiny w organizmie, czemu towarzyszyć może zmniejszona liczba erytrocytów i zmniejszony hematokryt.
Najczęstsze objawy anemii to:
- osłabienie,
- senność,
- obniżenie koncentracji,
- bóle i zawroty głowy,
- kołatanie serca,
- duszności,
- bladość skóry, błony śluzowej wewnątrz jamy ustnej oraz spojówek.
Niedokrwistość rozpoznaje się na podstawie wyniku morfologii krwi.
Niedowaga
Niedowaga może być tak samo szkodliwa dla zdrowia jak otyłość. W niektórych przypadkach, na przykład w przebiegu anoreksji, przybranie na wadze może być tak samo trudne, jak dla zrzucenie zbędnych kilogramów w walce z otyłością.
Niedowagę rozpoznaje się, gdy wskaźnik masy ciała (BMI), czyli waga osoby w kilogramach podzielona przez jego wysokość w metrach podniesioną do kwadratu (kg/m2), wynosi mniej niż 18,5.
Ciąża
W ciąży temperatura ciała jest podwyższona, przez co występuje zwiększone uczucie zimna. W pierwszych tygodniach ciąży temperatura ciała kobiety wynosi około 37ºC, co wynika ze wzrostu stężenia progesteronu w organizmie. Kobiety myślą, że to początek przeziębienia, a to początek... przygody życia.
Nerwica
Zaburzenia lękowe to powszechny problem. Eksperci szacują, że w Polsce, z zaburzeniami lękowymi, głównie z fobiami specyficznymi i fobią społeczną, zmaga się już ponad 2,5 miliona Polaków. Nerwica może powodować zmniejszoną tolerancję na zimno, ponieważ organizm zużywa dużo energii na utrzymywanie się w "stanie podwyższonej gotowości". Ponadto, skupienie uwagi na sygnałach wysyłanych przez organizm, zwłaszcza w zaburzeniach o charakterze hipochondrycznym, może potęgować wrażenie zimna.
Inne fizyczne objawy nerwicy to:
- podwyższone ciśnienie krwi,
- kołatanie serca,
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. nudności, wymioty, biegunka),
- uczucie duszenia się (niemożność złapania oddechu, płytki oddech),
- drżenie rąk,
- drętwienie twarzy,
- problemy z mówieniem (utrata głosu, uczucie dławienia),
- naprzemienne uderzenia gorąca i fali zimna,
- ból i zawroty głowy,
- szum lub dzwonienie w uszach,
- ból lub skurcz mięśni,
- bezsenność,
- trudności z zasypianiem.
Warto pamiętać o tym, że nerwicę trzeba leczyć, bo nieleczona nerwica może przerodzić się w depresję - śmiertelnie niebezpieczną chorobę.
Infekcja
Mechanizm działa tak jak w przypadku ciąży. Podwyższona temperatura ciała powoduje wzmożone odczuwanie zimna. Za jesienne przeziębienie przeważnie odpowiadają rhinowirusy, za grypę – wirus grypy, za biegunki wirusowe - norowirusy, adenowirusy i rotawirusy.
Infekcje wirusowe (z wyjątkiem grypy) przeważnie przechodzą same, warto pamiętać o tym, że na infekcje wirusowe nie bierze się antybiotyków, ponieważ powinny być one przepisywane na infekcje bakteryjne. Trzeba jednak pilnować, aby nie doszło do groźnych powikłań infekcji wirusowej - zapalenia płuc w przypadku infekcji dróg oddechowych i odwodnienia w przypadku biegunki wirusowej.
Uwaga! Infekcje o nasilonych objawach, na przykład ostrym bólu gardła uniemożliwiającym przełykanie, o gwałtownym przebiegu, z wysoką gorączką, mogą wskazywać na infekcję bakteryjną, dlatego też konieczna jest wizyta u lekarza.
Oceń artykuł