Zamknij

Transferyna – jaka jest norma i co oznacza jej nieprawidłowy poziom?

13.11.2018
Aktualizacja: 14.11.2022 22:04

Oznaczenie poziomu transferyny to badanie bardzo pomocne w diagnostyce wielu chorób krwi. Sprawdź, co oznacza obniżony i podwyższony poziom transferyny. 

Próbówki z krwią
fot. Shutterstock
  1. Transferyna – norma w badaniu krwi
  2. Obniżone stężenie transferyny – o czym może świadczyć?
  3. Transferyna poniżej normy – jak się objawia?
  4. Wysoki poziom transferyny – jakie są przyczyny?
  5. Transferyna – kiedy należy wykonać badanie?

Transferyna jest białkiem, które odpowiada za transport żelaza w organizmie człowieka. Po wchłonięciu przez komórki błony śluzowej jelita cienkiego transportowana jest do szpiku kostnego. Badanie poziomu transferyny umożliwia ocenę stanu gospodarki żelazowej w organizmie. Wykonywane jest głównie w przypadku, gdy zachodzi podejrzenie anemii.

Transferyna – norma w badaniu krwi

Norma w badaniu krwi transferyny wynosi: 25=50 μmol/l (2–4 g/l). Dodatkowo oznacza się także wysycenie transferyny żelazem. Powinno ono wynosić 15-45%.

Należy pamiętać, że badania transferyny nie wykonuje się samodzielnie, ale w połączeniu z innymi parametrami, np. z ferrytyną.

Obniżone stężenie transferyny – o czym może świadczyć?

Obniżony poziom transferyny może wskazywać na:

Transferyna poniżej normy – jak się objawia?

Obniżony poziom transferyny objawia się tak jak niedobór żelaza. Symptomy tych stanów to między innymi:

Wysoki poziom transferyny – jakie są przyczyny?

Transferyna powyżej normy występuje u kobiet w ciąży, a także tych, które stosują doustną antykoncepcję hormonalną. Może być także spowodowana stosowaniem hormonalnej terapii zastępczej i niedokrwistości z powodu żelaza.

Transferyna – kiedy należy wykonać badanie?

Badanie należy wykonać wtedy, gdy podejrzewana jest niedokrwistość spowodowana brakiem żelaza. Innym wskazaniem wykonania badania jest także podejrzenie stanu zapalnego toczącego się w organizmie. Stężenie transferyny należy określić w celu wykluczenia lub potwierdzenia przypadkowego przedawkowania żelaza. Zazwyczaj dochodzi do niego u małych dzieci.

Jak wygląda badanie? Na badanie trzeba udać się na czczo. Najlepiej, jeśli powstrzymasz się od jedzenia przez minimum osiem godzin przed pobraniem krwi. Przed wykonaniem badania należy poinformować lekarza oraz osobę wykonującą badanie o ciąży, stosowanych lekach, a także witaminach i suplementach. Krew pobierana jest zazwyczaj z żyły łokciowej. Przed badaniem nie można spożywać preparatów i suplementów z zawartością żelaza.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.