Obserwuj w Google News

Test szklanki może uratować życie przy sepsie. Jak go przeprowadzić?

2 min. czytania
Aktualizacja 26.01.2023
26.01.2023 11:23
Zareaguj Reakcja

Śmiertelnie niebezpieczna i trudna do zdiagnozowania – na sepsę co roku umierają miliony ludzi na świecie. Może zabić w ciągu kilkunastu godzin. To niezwykle ważne, by jak najszybciej zauważyć objawy mogące świadczyć o sepsie, zwłaszcza meningokokowej. Pomoże w tym tzw. test szklanki.

Test szklanki wykrywa wysypkę wyboczynową w sepsie
fot. Shutterstock/sepsabeztajemnic.pl

Choć w przypadku sepsy trudno mówić o charakterystycznych objawach, bo większość z nich może pojawiać się także w przebiegu innych chorób, które nie zawsze są śmiertelnie groźne, to alarmującym objawem posocznicy zawsze są wybroczyny na ciele, określane też jako wysypka. Nie każda wysypka jednak świadczy o sepsie. Można to sprawdzić dzięki tzw. testowi szklanki. Na czym polega i jak go przeprowadzić?

Test szklanki pomaga wykryć sepsę

Meningokoki to bakterie, które są częsta przyczyną sepsy. W przypadku inwazyjnej choroby meningokokowej, w przebiegu której w ponad 80 proc. przypadków występuje sepsa (a jeden na pięciu chorych umiera), często (choć nie zawsze!) występuje wysypka wybroczynowa. Aby szybko zdiagnozować, czy to, co pojawia się na skórze dziecka, to wybroczyny, wystarczy użyć szklanki. Jak przeprowadzić taki test?

 1. Przyciśnij ściankę szklankę do skóry w miejscu widocznych wybroczyn.
 2. Jeśli pod naciskiem szkła, wysypka blednie lub znika, to znaczy, że nie są to wybroczyny.
 3. Jeżeli jednak pod naciskiem szklanki wysypka nie blednie lub nie znika, są to wybroczyny.

W przypadku podejrzenia, że mamy do czynienia z wybroczynami, należy jak najszybciej jechać do lekarza. Specjaliści radzą, by lekarzowi czy ratownikowi medycznemu zadać też pytanie: „Czy to może być sepsa?”. To powinno uruchomić u medyka alarm, a także przyspieszyć diagnostykę i leczenie sepsy.

Jakie objawy mogą wskazywać na sepsę?

Pierwsze objawy sepsy nie są charakterystyczne i mogą być objawem wielu innych problemów – to właśnie powód dużej śmiertelności sepsy: trudności w jej rozpoznaniu. Do objawów sepsy zalicza się:

 • gorączkę
 • dreszcze
 • uczucie zimna
 • szybki oddech, duszność
 • pocenie się
 • złe samopoczucie, ból
 • szybkie bicie serca
 • wybroczyny (wysypkę)
 • dezorientację.

Jakie są objawy sepsy meningokokowej, w przebiegu której często występują wybroczyny? Niestety, na początku objawia się jak zwykłe przeziębienie. Zaczyna się od niewielkiej gorączki, obniżonego apetytu, drażliwości. Objawy mogą też przypominać objawy zakażenia wirusem żołądkowym. Potem stan chorego dziecka szybko się pogarsza aż do stanu krytycznego w ciągu kilkunastu godzin. Symptomy mogą się nieco różnić w zależności od wieku dziecka.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.