Oceń
Pacjenci walczący z kaszlem i gorączką zastanawiają się, po co wykonywać test różnicujący grypę od COVID-19 i wirusa RSV. "Wirus to wirus - mówią. - Objawy podobne, leczenie podobne...". Otóż nie! Wyjaśniamy, dlaczego warto zrobić test na grypę i to zrobić go jak najszybciej.
Lek na grypę
Choć z punktu widzenia pacjenta grypa przebiega podobnie jak COVID-19 czy zakażenie wirusem RSV, test grypa czy COVID-19/RSV to ważne narzędzie diagnostyczne. A to dlatego, że COVID-19 i RSV leczy się głównie lekami przeciwgorączkowymi (plus inhalacje ze sterydów w przypadku dzieci z RSV), a na grypę dostępny jest dedykowany lek.
Leki przeciwgrypowe w Polsce to leki z oseltamiwirem, który hamuje aktywność enzymów wirusowych, ograniczając rozprzestrzenianie się wirusa w organizmie. "Oseltamiwir jest skuteczny wobec wirusa grypy typu A i B. Szacuje się, że oporność obecnie występujących szczepów grypy typu A na lek jest poniżej 1%. Typ B wirusa jest w 100% wrażliwy" - czytamy w "Rekomendacjach postępowania w grypie u dzieci dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej - KOMPAS GRYPA", opracowanych w 2019 roku przez Polskie Towarzystwo Pneumonologii Dziecięcej, Polskie Towarzystwo Pediatryczne, Polskie Towarzystwo Wakcynologii oraz Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej.
Leki przeciwgrypowe w Polsce z oseltamiwirem to:
- Ebilmufin,
- Segosana,
- Tamiflu,
- Tamivil.
Leczenie oseltamiwirem zalecane jest w szczególności:
- dzieciom poniżej 5. roku życia (zwłaszcza < 2. r.ż.),
- osobom ≥ 50. r.ż,
- osobom z chorobami przewlekłymi,
- kobietom w ciąży lub po porodzie w okresie sezonu grypowego,
- osobom ekstremalnie otyłym BMI > 40,
- osobom < 19 r.ż. leczonym przewlekle kwasem acetylosalicylowym,
- osobom przebywającym w domach opieki.
Uwaga: leczenie oseltamiwirem powinno rozpocząć się w ciągu 2 dni od wystąpienia pierwszych objawów, dlatego w przypadku małych dzieci i osób z grup ryzyka tak ważne jest szybkie wykonanie testu.
Źródło: "Rekomendacje postępowania w grypie u dzieci dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej – KOMPAS GRYPA", Polskie Towarzystwo Pneumonologii Dziecięcej, Polskie Towarzystwo Pediatryczne, Polskie Towarzystwo Wakcynologii, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej 2019
Oceń artykuł