Oceń
Różnego rodzaju dolegliwości układu pokarmowego dotykają niemal jedną trzecią światowej populacji. W diagnostyce stosuje się obecnie metody, takie jak endoskopia, RTG, gastroskopia czy kolonoskopia. Metody te są jednak inwazyjne i zawsze trzeba przeprowadzać je w warunkach szpitalnych. Dodatkowo, często wiążą się z dyskomfortem dla pacjenta. Niektórzy, mimo wielu dolegliwości, obawiają się samego badania, przez co choroba rozwija się przez wiele lat i prowadzi do poważnych powikłań.
Być może niedługo będziemy świadkami rewolucji jeśli chodzi o wykrywanie chorób układu pokarmowego. Zespół z Brigham and Women’s Hospital, MIT i Caltech, opracował elektroniczną kapsułkę, która “zdalnie” przeprowadza podstawowe badania.
Tabletka z GPS zmieni medycynę?
Mimo że nowatorskie podejście było stosowane już wcześniej, problemem było opracowanie zdolności ustalania dokładnej pozycji, w której znajduje się kapsułka. Z tego powodu diagnostyka była bardzo niedokładna. Teraz naukowcy opracowali specjalny system, który radzi sobie z tą przeszkodą i śledzi połykaną, elektroniczną kapsułkę z dokładnością do 1 mm. Mechanizm polega na wykorzystaniu cewek, które wytwarzają złożone pole magnetyczne. Jak dotąd twórcy układu z powodzeniem przetestowali go w zbiorniku z solą fizjologiczną oraz na świniach.
– Donosimy o stworzeniu działającego w trzech wymiarach systemu śledzącego bezprzewodowe, połykane mikrourządzenia w drodze przez układ pokarmowy dużych zwierząt, w czasie rzeczywistym, z milimetrową rozdzielczością. Taka nieinwazyjna, łatwa do zastosowania w różnych warunkach procedura niesie potencjał znaczących klinicznych korzyści bez powodowania dyskomfortu u pacjenta – mówi dr Giovanni Traverso prof. Giovanni Traverso z MIT, współautor publikacji, która ukazała się w magazynie „Nature Electronics”.
Źródło: Sharma, S., Ramadi, K.B., Poole, N.H. et al. Location-aware ingestible microdevices for wireless monitoring of gastrointestinal dynamics. Nat Electron (2023). https://doi.org/10.1038/s41928-023-00916-0
Oceń artykuł