,

Szybki test na endometriozę. Przełom w diagnostyce?

29.05.2023
Aktualizacja: 29.05.2023 14:53

Endometrioza to bolesna choroba, która wpływa nie tylko na jakość życia kobiety, ale również może być przyczyną jej niepłodności. Choroba ta jest nie tylko trudna w leczeniu, ale i diagnostyce. Może się to jednak zmienić, dzięki szybkiemu testowi wykrywającemu endometriozę.

Endometrioza
fot. Shutterstock

Pacjentki mogą już korzystać z pierwszego na świecie szybkiego testu wykrywającego endometriozę – chorobę, na którą cierpi już 180 mln kobiet na całym świecie. Objawia się ona intensywnym bólem, który pojawia się tuż przed menstruacją. Dzieje się tak dlatego, że tkanka wyściełająca macicę (tzw. endometrium) wędruje i wszczepia się w inne narządy, np. jajniki, otrzewną, a następnie zaczyna tam rosnąć. Tkanka ta, mimo że jest poza macicą, również reaguje na cykl hormonalny, a więc złuszcza się i krwawi, tak jak tkanka macicy podczas cyklu miesiączkowego. To dlatego w czasie menstruacji u kobiet z endometriozą pojawiają się wyjątkowo silne bóle menstruacyjne, nie tylko w podbrzuszu, ale i w innych częściach ciała, np. jajnikach czy otrzewnej. Bóle te są tak silne, że uniemożliwiają kobiecie normalne funkcjonowanie, czy to na gruncie zawodowym, czy prywatnym.

Niestety diagnostyka endometriozy bywa utrudniona. Czasem zmiany były wykrywane podczas badania USG. Jednak postawienie ostatecznej diagnozy było możliwe dopiero po badaniu laparoskopowym.

– Do niedawna, aby postawić rozpoznanie endometriozy, trzeba było iść do lekarza, który wykonywał zabieg laparoskopowy. Pobierano wycinki z podejrzanych miejsc i dopiero badanie histopatologiczne potwierdzało, czy jest endometrioza, czy jej nie ma. Badanie to było długotrwałe (wiązało się z tygodniowym pobytem w szpitalu) i mało przyjemne – wyjaśnia dr Beata Makowska, ginekolożka z kliniki Invimed w Gdyni, i dodaje: – Teraz będzie to znacznie łatwiejsze, dzięki szybkiemu testowi wykrywającemu endometriozę. Stworzyli go polscy naukowcy.

– Test jest nieinwazyjny. Można go wykonać w gabinecie lekarskim. Trwa parę minut i po paru dniach pacjentka ma wynik, czy jest endometrioza, czy je nie ma – wyjaśnia dr Beata Makowska i dodaje: – Wczesne zdiagnozowanie endometriozy pozwala złagodzić skutki tej choroby, na którą wciąż nie wynaleziono lekarstwa. Leczenie jest objawowe, bo nie znamy przyczyn endometriozy. Jesteśmy jednak w stanie ulżyć tym kobietom w bólu, a jeżeli kobieta cierpi na niepłodność, to jesteśmy w stanie jej szybciej zaproponować metody wspomaganego rozrodu, by miały upragnione dziecko.

Stworzony w Polsce szybki test na endometriozę jest pionierskim narzędziem.

Źródło: Radio ZET

logo Tu się dzieje