Oceń
Stolce ołówkowate to groźny objaw, który świadczy o nieprawidłowościach związanych z dolnym odcinkiem przewodu pokarmowego. Internauci często szukają odpowiedzi na pytanie: "Czy stolec ołówkowaty to objaw raka?". Choć jest to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów nowotworu jelita grubego, to może też mieć inne przyczyny.
Stolec ołówkowaty - wygląd
Stolec ołówkowaty, jak sama nazwa wskazuje, jest podobny do ołówka, choć wiele osób wskazuje, że przypomina bardziej węża lub cienką kiełbaskę. Stolec ołówkowaty jest miękki i wąski/cienki.
Stolec ołówkowaty - przyczyny
Stolec ołówkowaty jest wynikiem zwężenia odbytnicy, co może być następstwem guza nowotworowego w jelicie grubym. Do zwężenia końcowego odcinka jelita grubego mogą również prowadzić:
- zmiany zapalne, pozapalne, bliznowate w okolicy odbytu;
- guzki krwawnicze (hemoroidy);
- żylaki odbytu;
- stany po zabiegach wykonanych w okolicy odbytu.
Objawy, które mogą towarzyszyć oddawaniu stolców ołówkowatych to: bolesne parcie na stolec, wydalanie śluzu oraz krwawienie, daremne parcie na stolec, naprzemienne występowanie zaparć i biegunek, utrata masy ciała, bóle brzucha.
Stolec ołówkowaty - badania
Występowanie stolców ołówkowatych to sygnał alarmowy, który wymaga konsultacji z lekarzem. Badaniem podstawowym, które pozwala wykryć choroby dolnego odcinka układu pokarmowego, jest kolonoskopia, a także badanie proktologiczne per rectum (palcem przez odbyt). W diagnostyce chorób jelita grubego wykorzystuje się także badanie kału, w tym badanie na krew utajoną, a także badanie krwi.
Źródło: Praktyczne zasady postępowania w zaparciach u dorosłych Practical approach to constipation in adults - Hermann Jacek, Kościński Tomasz, Drews Michał Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Onkologii Gastroenterologicznej i Chirurgii Plastycznej UM w Poznaniu, Polska (Ginekol Pol. 2012, 83, 849-853)
Oceń artykuł