Zamknij

Stolec ołówkowaty to objaw groźnej choroby. Przyczyny, wygląd

07.12.2022
Aktualizacja: 07.12.2022 17:04

Stolce ołówkowate, czyli stolce długie i wąskie przypominające wyglądem ołówek są często objawem chorób układu pokarmowego. Oddawanie stolców ołówkowatych może wskazywać na choroby jelit, a nawet raka jelita grubego. Dowiedz się, jak rozpoznać stolce ołówkowate i jakie badania wykonać.

Stolec ołówkowaty - toaleta
fot. Shutterstock
  1. Stolec ołówkowaty - wygląd
  2. Stolec ołówkowaty - przyczyny 
  3. Stolec ołówkowaty - badania

Stolce ołówkowate to groźny objaw, który świadczy o nieprawidłowościach związanych z dolnym odcinkiem przewodu pokarmowego. Internauci często szukają odpowiedzi na pytanie: "Czy stolec ołówkowaty to objaw raka?". Choć jest to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów nowotworu jelita grubego, to może też mieć inne przyczyny. 

Stolec ołówkowaty - wygląd

Stolec ołówkowaty, jak sama nazwa wskazuje, jest podobny do ołówka, choć wiele osób wskazuje, że przypomina bardziej węża lub cienką kiełbaskę. Stolec ołówkowaty jest miękki i wąski/cienki.   

Stolec ołówkowaty - przyczyny 

Stolec ołówkowaty jest wynikiem zwężenia odbytnicy, co może być następstwem guza nowotworowego w jelicie grubym. Do zwężenia końcowego odcinka jelita grubego mogą również prowadzić:

  • zmiany zapalne, pozapalne, bliznowate w okolicy odbytu;
  • guzki krwawnicze (hemoroidy);
  • żylaki odbytu;
  • stany po zabiegach wykonanych w okolicy odbytu.

Objawy, które mogą towarzyszyć oddawaniu stolców ołówkowatych to: bolesne parcie na stolec, wydalanie śluzu oraz krwawienie, daremne parcie na stolec, naprzemienne występowanie zaparć i biegunek, utrata masy ciała, bóle brzucha.

Stolec ołówkowaty - badania

Występowanie stolców ołówkowatych to sygnał alarmowy, który wymaga konsultacji z lekarzem. Badaniem podstawowym, które pozwala wykryć choroby dolnego odcinka układu pokarmowego, jest kolonoskopia, a także badanie proktologiczne per rectum (palcem przez odbyt). W diagnostyce chorób jelita grubego wykorzystuje się także badanie kału, w tym badanie na krew utajoną, a także badanie krwi. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Praktyczne zasady postępowania w zaparciach u dorosłych Practical approach to constipation in adults - Hermann Jacek, Kościński Tomasz, Drews Michał Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Onkologii Gastroenterologicznej i Chirurgii Plastycznej UM w Poznaniu, Polska (Ginekol Pol. 2012, 83, 849-853)