Zamknij

Jak często trzeba mierzyć poziom cukru we krwi? Diabetolog radzi

09.11.2022
Aktualizacja: 09.11.2022 18:08

Każdy z nas przynajmniej w roku powinien mierzyć poziom cukru we krwi. To ważne badanie, które pozwoli w porę wykryć cukrzycę i zapobiec jej powikłaniom – apelują diabetolodzy.

Mierzenie poziomu cukru we krwi
fot. Shutterstock

Zdaniem ekspertów z Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) w Polsce na cukrzycę choruje około 3 mln osób, z czego 500 tys. o tym nie wie, a co za tym idzie nie leczy się. To poważny problem, bo nieleczona cukrzyca i jej powikłania znacznie skracają życie i przyczyniają się do niepełnosprawności.

Cukrzyca skraca życie

– Pacjenci z cukrzycą umierają przedwcześnie z powodu przewlekłych powikłań choroby. Pacjent, który zachoruje na cukrzycę w wieku 50 lat, przeciętnie traci 6-7 lat życia w porównaniu do swoich rówieśników bez cukrzycy. Do tego najbardziej przyczyniają się powikłania sercowo-naczyniowe: zawał mięśnia sercowego, niewydolność serca, udar mózgu – tłumaczy prof. Maciej Małecki, diabetolog.

Ale to nie wszystko, cukrzyca – zdaniem ekspertów – to jedno z największych wyzwań medycyny. Od jakiegoś czasu odnotowuje się znaczny wzrost zachorowań na cukrzycę typu 1 oraz na cukrzycę typu 2. Jeśli liczba chorych będzie w takim tempie rosła, to w 2030 r. chorych będzie już 4 mln.

Regularne badania, np. mierzenie poziomu cukru we krwi, pozwala wcześnie wykryć nieprawidłowości i wdrożyć odpowiednie leczenie.

– Początkowo podwyższony poziom cukru we krwi nie daje żadnych dolegliwości – tłumaczy prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii, i dodaje: – Ale choroba zaczyna niszczyć narządy wewnętrzne. Zmiany są nieodwracalne.

Najczęstsze powikłania cukrzycy

Cukrzyca, zwłaszcza nieleczona, prowadzi stopniowo do przewlekłych powikłań, zwiększających ryzyko inwalidztwa i przedwczesnej śmierci. Jednym z nich jest przewlekła choroba nerek (PChN).

– Te choroby często ze sobą współistnieją. Ponad 50 proc. pacjentów z cukrzycą, głównie z cukrzycą typu 2, dotkniętych jest przewlekłą chorobą nerek. Co ważne, obydwie choroby rozwijają się w sposób niezauważalny – tłumaczy prof. Maciej Małecki, diabetolog, i dodaje: – Te dwie choroby z kolei obciążają układ krążenia. Nie ma dobrze funkcjonującego serca bez prawidłowo funkcjonujących nerek.

Zdaniem prof. Małeckiego, jeśli ktoś ma cukrzycę, powinien być raz do roku badany pod kątem PChN oraz chorób serca.

– To oznacza pomiar kreatyniny i ocenę filtracji kłębkowej, a także badania moczu i analizę traconych z moczem białek – tłumaczy prof. Małecki i dodaje: – Te badania kontrolne są bardzo ważne, zwłaszcza że w leczeniu cukrzycy typu 2 mamy leki, które jednocześnie opóźniają progresję przewlekłej choroby nerek. Są to przede wszystkim flozyny.

Jak dodał, leki te są refundowane w Polsce, podobnie jak analogi GLP-1.

Leczenie otyłości to profilaktyka cukrzycy

Regularne badanie krwi to jedno, ale w profilaktyce cukrzycy ważna jest jeszcze jedna kwestia: leczenie otyłości.

– W przypadku cukrzycy typu 2 głównymi przyczynami choroby są otyłość i brak ruchu. Wiemy, że każdy 1 kg przyrostu masy ciała zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy. Więc jeżeli uda się znaleźć metodę ograniczenia otyłości (…), to wówczas możemy liczyć, że liczba przypadków cukrzycy się zmniejszy – uważa prof. Krzysztof Strojek i dodaje: – Z całą pewnością cukrzyca jest problemem społecznym ze względu na skalę zjawiska i na powikłania z nią związane, dlatego należy zrobić wszystko, żeby nad tą pandemią zapanować.

loader

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Debata organizowana przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne (PTD) w ramach Światowego Dnia Cukrzycy/ PAP