,

“Porażenie sobotniej nocy” może przytrafić się każdemu. Tak rozpoznasz uraz

13.04.2023
Aktualizacja: 13.04.2023 09:55

Syndrom sobotniej nocy to pojęcie, które w pierwszej chwili kojarzy się ze skutkami weekendowego imprezowania. Tymczasem chodzi o coś zupełnie innego niż kac: porażenie sobotniej nocy to niebezpieczne uszkodzenie nerwu, które należy leczyć. Jak rozpoznać przypadłość?

Porażenie sobotniej nocy: tak rozpoznasz uraz
fot. Shutterstock

Nerw promieniowy wywodzi się ze splotu ramiennego (należy do obwodowego układu nerwowego). Ma wiele funkcji w naszym ciele: zaopatruje grupę prostowników nadgarstka i palców, uruchamia mięśnie ramienia, unerwia tylną grupę mięśni ramienia, a także boczną i tylną grupę mięśni przedramienia. Uraz tego nerwu  sprawia, że pacjent nie jest w stanie normalnie ruszać ręką. Do porażenia sobotniej nocy bardzo często dochodzi na skutek spania w nieprawidłowej pozycji (opierając się na ramieniu, które jest oparte o twarde podłoże). W takiej sytuacji pojawia się długotrwały ucisk nerwu promieniowego w obrębie bruzdy na kości ramiennej.

Wiele osób śpi w taki sposób po spożyciu alkoholu, stąd nieoficjalna nazwa schorzenia. Zdarza się, że do urazu dochodzi np. podczas operacji ze znieczuleniem, gdy ręka zostanie ułożona nieprawidłowo. Porażenie sobotniej nocy ma też inną nazwę: porażenie miesiąca miodowego (ponieważ do urazu może dojść, gdy partner/ka śpi na naszym ramieniu). Do uszkodzenia nerwu promieniowego może dojść również wtedy, gdy zbyt ciasno nosimy zegarek. Czasami porażenie sobotniej nocy świadczy o poważniejszych problemach, takich jak krwiaki i torbiele w okolicy nerwu promieniowego.
Uraz jest związany z ryzykiem złamania trzonu kości ramiennej, dlatego ważna jest wczesna diagnostyka i leczenie.

Porażenie sobotniej nocy: zwróć uwagę na te objawy

Nasilenie dolegliwości u pacjenta uzależnione jest od poziomu uszkodzeń. Najważniejsze symptomy urazu nerwu promieniowego, to:

  • niedowład
  • upośledzenie ruchów
  • zaburzenie prostowania palców w stawach śródręczno-paliczkowych
  • tzw. ręka opadająca
  • zaburzenia czucia między I a II kością śródręcza

Jeśli chodzi o diagnostykę, ważny jest szczegółowy wywiad z pacjentem i badanie neurologiczne. Wykonuje się EMG (elektromiografię), badanie, które za pomocą specjalnej elektrody pomaga określić dokładną lokalizację zmian chorobowych. Jeżeli lekarz podejrzewa, że coś uciska na nerwy, wykonywany jest również rezonans magnetyczny.

Uszkodzenie nerwu promieniowego: leczenie

Metody leczenia związane są z przyczyną, która wywołała uraz. Jeżeli u pacjenta wykryto krwiaka lub torbiel, ważne jest operacyjne usunięcie groźnej zmiany.
Rehabilitacja przy uszkodzeniach nerwów obwodowych jest niezbędna, niezależnie od nasilenia objawów czy lokalizacji uszkodzenia. W takich przypadkach stosuje się m.in. zabiegi fizykalne, kinezyterapię  (różnego rodzaju ćwiczenia ruchowe dostosowane do pacjenta) oraz hydroterapię.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: R. Rola, Obraz kliniczny i elektrofizjologiczny najczęstszych mononeuropatii, Neurologia po Dyplomie;  Jakub Hofmann, Ręce opadają, czyli porażenie nerwu promieniowego, fizjomate.pl;  M. Krełowski, M.Wiecheć, Uszkodzenia nerwów obwodowych – przyczyny, objawy postępowanie; Elton S.G., Rizzo M., Management of radial nerve injury associated with humeral shaft fractures: an evidence-based approach, Journal of Re-
constructive Microsurgery 2008 Nov, nr 24 (8)

Logo radiozet Dzieje się