Zamknij

Podwyższone OB - to nie zawsze powód do niepokoju. Przyczyny wysokiego OB

31.10.2018
Aktualizacja: 15.11.2022 12:07

Podwyższone OB zazwyczaj świadczy o toczącym się w organizmie stanie zapalnym. Dowiedz się, jaka jest norma OB oraz jakie mogą być przyczyny podwyższonego OB.

Krew w próbowce
fot. Shutterstock

Podwyższone OB u wielu pacjentów powoduje panikę i ogromne zmartwienie. Przyczyn podwyższonego i wysokiego OB jest wiele. Najczęściej nieprawidłowy poziom oznacza infekcję lub stan zapalny toczący się w organizmie. Podwyższony poziom OB powinien zawsze interpretować lekarz, którzy uwzględni także inne parametry oraz elementy z badania krwi.

Podwyższone OB – jakie mogą być przyczyny?

Podwyższone OB występuje m.in.:

  • w czasie miesiączki czy ciąży – we krwi jest wtedy mniej hemoglobiny, a więc czerwone krwinki swobodniej opadają na dno próbówki,
  • po posiłku – wpływ na to ma wchłanianie przez komórki wody, która jest konieczna do trawienia, ale ten stan dość szybko wraca do normy,
  • gdy organizm jest w silnym stresie,
  • w trakcie leczenia zaburzeń hormonalnych,
  • gdy jesteśmy chorzy (nawet podczas infekcji gardła lub stanu zapalnego, który został wywołany próchnicą).

Podwyższony poziom OB występuje także przy ostrych i przewlekłych zakażeniach grzybiczych, bakteryjnych i wirusowych, a także przy zapaleniu stawów spowodowanych dną moczanową, zespole nerczycowym, zatruciu metalami ciężkimi, a także przy zaburzeniach czynności tarczycy.

Wysokie OB – na jakie poważne choroby może wskazywać?

  • Reumatoidalne zapalenie stawów

Podwyższone OB może świadczyć o reumatoidalnym zapaleniu stawów. Choroba może doprowadzić do chronicznego zapalenia stawów. Przed długi czas schorzenie rozwija się prawie bezobjawowo. Jednym symptomem wskazującym na chorobę jest podwyższone OB. Następnie choroba objawia się nawracającymi stanami podgorączkowymi, a także dolegliwościami bólowymi symetrycznych stawów.

  • Szpiczak mnogi

Szpiczak mnogi to nowotwór, który rozwija się w szpiku kostnym. O chorobie świadczą wyniki podstawowych badań krwi, między innymi odnotowywany jest wysoki poziom OB. Nowotwór objawia się stopniowo postępującym osłabieniem, ciągłym zmęczeniem, a także spadkiem masy ciała i wzrastającą niedokrwistością.

  • Zapalenie tętnicy skroniowej

Podwyższone OB występuje także w przebiegu zapalenia tętnicy skroniowej. Choroba najczęściej rozwija się u osób po 50. roku życia. Schorzenie jest bardzo poważne, gdyż może doprowadzić do udaru mózgu lub ślepoty.

  • Nowotwór kości

Bardzo wysokie OB może świadczyć o nowotworze kości, który jest jednym z najrzadziej występujących raków. Rak ten objawia się bólem kości, zgrubieniem na kościach, guzkami bądź opuchlizną, a także osłabieniem tkanki kostnej.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.