Oceń
W pierwszej połowie grudnia odnotowano ponad 450 tys. przypadków grypy i infekcji grypopodobnych - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego. Z tego powodu wystawiono blisko 3 tys. skierowań do szpitala. Sprawdzić, czy infekcja, z którą się zmagamy, to grypa czy COVID-19 możemy w warunkach domowych.
Test grypa czy covid - apteka
Podwójny test wykrywający obecność antygenów koronawirusa SARS-CoV-2 oraz antygenów grypy A/B dostać można w aptece. Test przeznaczony jest dla osób w wieku powyżej 2 lat z objawami grypy, COVID-19, wirusa RSV, w ciągu pierwszych 7 dni od wystąpienia objawów. Test dostępny jest bez recepty. Do wykonania testu potrzebna jest próbka wymazu z nosa.
Opakowanie zawiera:
- instrukcję użytkowania,
- wymazówkę,
- probówkę z roztworem,
- kasetę testową,
- woreczek na odpady.
Test grypa czy covid - jak wykonać?
- Dokładnie umyj i osusz ręce.
- Zdejmij folię zabezpieczającą probówkę z roztworem. Umieść ją pionowo.
- Z foliowego opakowania wyjmij wymazówkę, nie dotykając wacika.
- Włóż wymazówkę do pierwszej dziurki nosa na głębokość 2-4 cm. Przekręć dookoła pięć razy.
- Ten sam wacik włóż do drugiej dziurki nosa. Powtórz czynność.
- Umieść wymazówkę w roztworze, ściśnij, przekręć 10 razy.
- Zostaw wymazówkę w roztworze na 1 minutę.
- Ściśnij probówkę, wymieszaj.
- Wyjmij kasetę testową z opakowania.
- Zakropl 3 krople w okienku. Odczekaj 15 minut.
Test grypa czy covid - jak działa?
Test grypa-covid podzielony jest na dwie części. W pierwszej znajdują się przeciwciała monoklonalne ze złotem koloidalnym, skierowane przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Jeśli próbka zawiera antygeny wirusa SARS-CoV-2, powstaje kompleks antygen-przeciwciało-koniugat, który migruje do linii testowej, tworząc linię w polu testowym.
W drugiej części testu znajdują się przeciwciała skierowane przeciwko antygenom grypy typu A i B. Jeśli próbka zawiera antygeny grypy, powstaje immunokompleks, który migruje do linii testowej, tworząc linię w polu testowym.
Wynik, jaki otrzymujemy, to grypa A/B albo COVID-19/RSV. Dodatni wynik należy skonsultować z lekarzem, który może zalecić powtórkę testu inną metodą (np. test PCR) i różnicowanie w zakresie grypa A czy B i COVID-19 czy RSV.
Test grypa czy covid - czy jest wiarygodny?
Szybkie testy na obecność wirusów spokojnie można wykonać w domu. Ponieważ wirus atakuje cały organizm i łatwo pobrać próbkę, wynik jest wiarygodny.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku szybkiego testu na obecność paciorkowca (10% ostrych infekcji gardła). Ponieważ bakterie atakują miejscowo i trudno pobrać próbkę, wymaz lepiej wykonać w przychodni u wykwalifikowanej kadry.
Oceń artykuł