Obserwuj w Google News

To wczesny objaw COVID-19. Widać go na skórze

2 min. czytania
10.11.2022 15:08
Zareaguj Reakcja

- Pęcherze na stopach mogą być wczesnym objawem COVID-19 - ostrzega lekarz. Zdaniem ekspertów, oprócz wysypek i pokrzywek, także swędzące pęcherzyki mogą być pierwszym objawem choroby i poprzedzaj bardziej znane symptomy, takie jak kaszel i ból gardła. 

Pęcherze na stopach
fot. Shutterstock

Najczęściej zgłaszane objawy COVID-19 to ból gardła, uporczywy ból głowy i kaszel, ale eksperci ostrzegają, że zakażenie SARS-CoV-2 może też wywoływać zmiany skórne. Najbardziej znane są tzw. covidowe palce, a także pokrzywki. Jest jednak jeden objaw skórny, który może być przez chorych lekceważony - to pęcherze. 

Pęcherze na skórze mogą być objawem COVID-19

Specjaliści wyjaśniają, że wirusy mogą zaatakować każdą część ciała, w której przepływa krew, nic więc dziwnego, że wpływają one także na skórę, która ma najwięcej naczyń krwionośnych. 

Dr Donald Grant ekspert z The Independent Pharmacy powiedział w wywiadzie dla brytyjskiego "The Mirror", że tzw. palce covidowe, czyli sine zabarwienie stóp może być jednym z wczesnych objawów COVID-19, taka samo jak pęcherze występujące na stopach. SARS-CoV-2 zdaniem ekspertów może wywoływać pęcherze na stopach i swędzące, bolesne guzki. Objaw ten może występować u osób w każdym wieku, ale zwykle jest wykrywany u dzieci, nastolatków i młodych dorosłych.

Zmiany skórne mogą być wskazówką dla lekarza stawiającego diagnozę. Mówią też wiele na temat stopnia nasilenia infekcji w chorobach wirusowych, w tym COVID-19. Zdaniem ekspertów wykwity pokrzywkowe i pęcherzykowe mogą poprzedzać inne objawy związane z COVID-19. Małe, swędzące pęcherzyki na stopach mogą utrzymywać się do 10 dni od wystąpienia na skórze. Jeśli zauważysz niepokojące zmiany na skórze, wykonaj test na koronawirusa i skontaktuj się z lekarzem.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: "Common skin signs of COVID-19 in adults: An update" Samantha Polly, MD and Anthony P. Fernandez, MD, PhD, Cleveland Clinic Journal of Medicine March 2022, 89 (3) 161-167