Ekspert: tej choroby należy szukać aktywnie, jak nowotworów

06.02.2023 11:37

Do badań przesiewowych należy dodać jeszcze jedną chorobę - postulują eksperci. To "cichy zabójca", a 95% osób nie wie, że choruje.

Pacjent u lekarza
fot. Shutterstock

Na tę przypadłość cierpi już blisko 5 mln Polaków, z czego 95% nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje. Tymczasem schorzenie skraca życie o 30%. Sprawa jest na tyle poważna, że w grudniu 2022 r. prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) wystąpił z wnioskiem do ministra zdrowia o wprowadzenie programu opieki koordynowanej.

PCHN - badania

- Lekarze powinni prowadzić aktywne badania w kierunku wykrywania przewlekłej choroby nerek, tak jak to ma miejsce w przypadku niektórych chorób nowotworowych - raka piersi, czy raka jelita grubego - powiedział PAP prof. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii.

Ekspert zwrócił uwagę na fakt, że diagnostyka PCHN nie jest skomplikowana. "Można ją wykonać przy okazji rutynowej wizyty kontrolnej u lekarza rodzinnego. Wystarczy zwykłe ogólne badanie moczu, oznaczenie poziomu cholesterolu we krwi i - przy okazji morfologii - sprawdzenie stężenia kreatyniny w surowicy krwi. Nic więcej na początek nie potrzeba. Dopiero gdy w podstawowych badaniach zaobserwuje się nieprawidłowości, trzeba w kolejnym kroku wykonać badanie uACR, czyli oznaczenie proporcji albuminy do kreatyniny w moczu" - wyjaśnił prof. Gellert.

Nefrolog ostrzegł, że "nerki chorują podstępnie". „Praktycznie nie bolą, choroba nie daje specyficznych objawów. Dlatego tak ważne jest, by był realizowany przez lekarzy aktywny program wychwytywania osób z niewydolnością nerek. Istnieją programy wczesnego diagnozowania osób z rakiem sutka czy rakiem jelita grubego. Taki sam program musi powstać dla pacjentów z chorobami nerek. (...) Przewlekłej choroby nerek szukać trzeba jak nowotworów" - podkreślił specjalista.

Źródło: PAP