Oceń
Według WHO, do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Widać to również w naszym kraju: każdego roku rośnie sprzedaż leków antydepresyjnych. W 2021 roku refundowane leki przeciwdepresyjne w 2021 r. wykupiło 1,5 mln osób, co jest doskonałym miernikiem stanu zdrowia psychicznego Polaków. Z depresją i stanami lękowymi zmaga się coraz więcej osób, dlatego tak ważne jest opracowanie metod, które pozwolą na jak najszybsze wdrożenie leczenia… być może jeszcze przed wystąpieniem pierwszych symptomów choroby. Taką perspektywę przedstawili amerykańscy naukowcy, którym udało się stworzyć innowacyjny, prosty test krwi na depresję. Jak to możliwe?
Rewolucja w leczeniu
W pracach wykorzystano techniki, które znane były już wcześniej, w badaniach dotyczących testowania krwi pod kątem zaburzeń psychicznych, PTSD czy choroby afektywnej dwubiegunowej. W badaniach wzięli pacjenci, których podzielono na trzy grupy. W pierwszej znajdowali się pacjenci, u których poziom lęku zmieniał się nieustannie. Naukowcy obserwowali uczestników, poszukując biomarkerów, które są związane ze zmianami nastroju przy zaburzeniach lękowych. Biomarkery te były następnie testowane na drugiej grupie ochotników. W ten sposób naukowcy upewnili się, że biomarkery mogą przewidywać zmiany lęku. Ostatni etap badań polegał na przewidywaniu klinicznie ciężkiego lęku w grupie składającej się z 200 osób. Analiza ta pomogła potwierdzić aż 19 biomarkerów krwi, które można wykorzystać w diagnozowaniu stanów lękowych.
– Wiele osób cierpi z powodu lęku, który może być bardzo upośledzający i zakłócać codzienne życie. Posiadanie czegoś takiego jak ten test, dzięki któremu możemy dowiedzieć się, jaki jest czyjś obecny stan, jak również poznać jego przyszłe ryzyko i najlepsze opcje leczenia, może okazać się niezwykle skuteczne w pomaganiu ludziom – mówi neurobiolog Alexander Niculescu z Indiana University School of Medicine.
Naukowcy wskazują, że ich test jest dokładniejszą metodą diagnostyczną niż szczegółowy wywiad z pacjentem.
– Biomarkery krwi stają się ważnymi narzędziami w zaburzeniach, w których subiektywne samoopisy danej osoby lub kliniczne wrażenie pracownika służby zdrowia nie zawsze są wiarygodne. Te badania krwi mogą otworzyć drzwi do precyzyjnego, spersonalizowanego doboru leków i obiektywnego monitorowania odpowiedzi na leczenie – tłumaczy Alexander Niculescu.
Innowacyjny test to nadzieja dla wielu chorych, którzy przez lata zmagają się z objawami zaburzeń psychicznych i przypisują je różnym schorzeniom somatycznym. Wcześniejsza wiedza o ryzyku rozwoju problemów psychicznych zaoszczędzi im wiele cierpienia.
Źródło: Niculescu, A., Levey, D., Le-Niculescu, H. et al. Psychiatric blood biomarkers: avoiding jumping to premature negative or positive conclusions. Mol Psychiatry 20, 286–288 (2015). https://doi.org/10.1038/mp.2014.180
Oceń artykuł