Zamknij

Czy duży, opuchnięty brzuch jest objawem endometriozy? Endo brzuch

06.01.2023
Aktualizacja: 06.01.2023 10:00

Duży, opuchnięty i bolesny brzuch może być objawem endometriozy. Dowiedz się, jaki jest mechanizm tej dolegliwości i jak złagodzić jej objawy. Dieta ma spore znaczenie.

Endo brzuch (duży brzuch a endometrioza)
fot. Shutterstock

Bolesny, opuchnięty, duży brzuch u kobiet może być objawem endometriozy. W niektórych przypadkach obrzęk jest tak silny, że kobieta wygląda, jakby była w ciąży. Niestety dość często objaw ten brany jest na karb innych dolegliwości, np. zespołu jelita drażliwego, nietolerancji glutenu, choroby Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie okrężnicy. Zanim lekarze postawią właściwą diagnozę, może minąć sporo czasu, a nawet kilka lat. Oczywiście zdarza się, że pacjentka cierpi nie tylko na endometriozę, ale i na wymienione powyżej choroby.

Endo brzuch (duży brzuch a endometrioza) – co to?

Endo brzuch (ang. endo belly), bo tak określa się tego typu dolegliwość, to wynik nagromadzenia się gazów w jamie brzusznej oraz stanu zapalnego. Obrzęk i ból brzucha pojawiają się zwykle przed lub w trakcie miesiączki. Mogą im towarzyszyć objawy żołądkowo-jelitowe: zaparcia, biegunka i nudności.

Skąd te dolegliwości? Endometrioza to przewlekła choroba ginekologiczna, która charakteryzuje się obecnością ektopowych wszczepów endometrium macicy poza nią, czyli w innych narządach. W uproszczeniu: u zdrowych kobiet, endometrium narasta w czasie cyklu i złuszcza się podczas miesiączki. Natomiast u kobiet cierpiących na endometriozę, część błony śluzowej przedostaje się razem z krwią do jajowodów i innych części ciała, najczęściej do jamy brzusznej. W tych miejscach krew nie ma ujścia, co prowadzi do powstawania tzw. torbieli czekoladowych. One z kolei powodują stany zapalne, obrzęki i zatrzymywanie się wody w organizmie. Jedną z konsekwencji może być właśnie wzdęty, duży brzuch.

Komórki endometrium mogą pojawiać się w brzuchu, w przewodzie pokarmowym, w okolicy miednicy, klatce piersiowej. Podczas cyklu miesiączkowego pojawia się ból, wszędzie tam, gdzie się one znajdują. Stan zapalny może powodować obrzęk brzucha. Co więcej, endometrioza może również podrażniać lub blokować jelita, powodując zaparcia, gazy i wzdęcia. Dodatkowo mogą pojawić się inne objawy endometriozy, takie jak ból miesiączkowy, bolesny seks czy problemy z zajściem w ciążę.

Szacuje się, że na endometriozę cierpi około 10 proc. kobiet.

Endo brzuch (endo belly) – jak się go leczy?

Leki (m.in. tabletki antykoncepcyjne lub wkładki wewnątrzmaciczne) i operacja to podstawa leczenia, bo pozwalają wyleczyć podstawową przyczynę endo brzucha, czyli endometriozę. Ważna jednak jest również dieta – zmiana sposobu odżywiania pozwala złagodzić stan zapalny oraz obniżyć poziom estrogenów, a tym samym nieprzyjemne objawy, m.in. endo brzuch.

Warto postawić na dietę przeciwzapalną. Jej podstawą są:

  • Błonnik pokarmowy – usuwa on nadmiar estrogenu z organizmu i pomaga zapobiegać zaparciom, które mogą nasilać objawy endo brzucha. Najwięcej błonnika jest w owocach i warzywach, roślinach strączkowych i produktach pełnoziarnistych.
  • Zdrowe tłuszcze – kwasy omega-3 i tłuszcze jednonienasycone, zwalczają stany zapalne. Ich źródłem są: łosoś, orzechy, nasiona, awokado i oleje roślinne.
  • Minerały – na przykład magnez i cynk, pomagają rozluźnić mięśnie i regulować cykl menstruacyjny. Aby zwiększyć poziom magnezu, warto jeść zielone warzywa liściaste, gorzką czekoladę, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona. Pokarmy bogate w cynk to drób, czerwone mięso (w umiarkowanych ilościach) i skorupiaki.

Należy natomiast wykluczyć alkohol, kofeinę, tłuste mięso, przetworzoną żywność, słodkie gazowane i niegazowane napoje, a także produkty z grupy FODMAP. Najlepiej skonsultować się z dietetykiem, który pomoże zidentyfikować produkty, które nasilają objawy.

W łagodzeniu dolegliwości bólowych pomocne są również terapie, takie jak: akupunktura, fizykoterapia, joga.

Endometrioza to choroba, której nie można lekceważyć. Nie tylko z powodu przykrych dolegliwości, ale również dlatego, że ma ona wpływ na płodność kobiety.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: "Endometriose", Prof. Dr. Sylvia Mechsner. ZS VERLAG 2021
"Endo Belly: What It Is and How To Get Rid of It", dr Meghan Billow, Cleveland Clinic