Oceń
Ciągłe zmęczenie i senność to zmora nie jednego człowieka. W większości przypadków za wyczerpanie odpowiedzialne jest niedostateczna ilość snu lub jego całkowity brak. Jednak w niektórych przypadkach chroniczne zmęczenie i nadmierna senność może być objawem poważnych schorzeń i dolegliwości.
Ciągłe zmęczenie – jakie mogą być przyczyny?
- Nieodpowiednia dieta i nietolerancje pokarmowe
Nieodpowiednia dieta i nietolerancje pokarmowe mogą powodować zmęczenie. Organizm powinien mieć dostarczoną odpowiednią ilość składników odżywczych. Jeśli ciągle narzekasz na ta zmęczenie i senność, to koniecznie przeanalizuj swój jadłospis – może się okazać, że spożywasz za dużo niezdrowych tłuszczów oraz cukrów prostych, a za mała błonnika.
Złe samopoczucie mogą być także objawem nietolerancjo pokarmowych. Jeśli po zjedzeniu konkretnego produktu zaczynasz czuć się źle, dopada cię zmęczenie – koniecznie zgłoś się na wizytę do lekarza.
- Odwodnienie organizmu
Jedną z przyczyn, która powoduje wyczerpanie jest odwodnienie. Do prawidłowego funkcjonowania organizmu, konieczne jest jego odpowiednie nawodnienie. Najlepszy wybór to woda mineralna, ziołowe napary lub naturalne soki z owoców lub warzyw.
- Nieodpowiednia ilość snu
Jedną z przyczyn ciągłego zmęczenia to także nieodpowiednia ilość snu. Prawidłowa higiena snu oraz jego dostateczna ilość jest bardzo ważna dla zdrowia.
- Bezdech senny
Bezdech senny bardzo często występują razem z chrapaniem. To zaburzenie oddychania sprawia, że na około 10-20 sekund człowiek przestaje oddychać. Gwałtowne zaczerpnięcie powietrza bardzo często powoduje wybudzenie chorego, a to w konsekwencji przerywa jego fazy snu. Ludzie z bezdechem sennym bardzo często budzą się zmęczenie, a wyczerpanie towarzyszy im przez cały dzień.
- Zbyt dużo kofeiny
Picie zbyt dużej ilości kawy ma poważne skutki zdrowotne. Dziennie nie powinniśmy pić więcej, niż 1-2 filiżanki kawy. Gdy kawa jest pita w nadmiarze, przestaje ona stymulować. W takich przypadkach konieczne jest zrezygnowanie z tak dużej ilości kofeiny i z umiarem pić kawę, mocną herbatę, a także napoje energetyzujące.
- Stres
Stres może doprowadzić nie tylko to chronicznego zmęczenia, ale także wielu innych dolegliwości i chorób, np. bezsenności, depresji itp. Sytuacje stresogenne należy skutecznie eliminować, a jeśli nie ma takiej możliwości, należy zdecydować się na różne techniki relaksacyjne.
- Cukrzyca
Jednym z objawów cukrzycy jest zmęczenie, któremu towarzyszą: senność, częste oddawanie moczu, a także wzmożone pragnienie. Jest to efekt niedostatecznego zapotrzebowania komórek w glukozę, które odpowiadają za energię. Jeśli nie jest ona im dostarczona, komórki zaczynają funkcjonować nieprawidłowo.
- Anemia
Bardzo często za ciągłe zmęczenie odpowiada anemia, która może być spowodowana niedoborem żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12, krwawieniem wewnętrznym, polipami lub mięśniakami albo obfitymi miesiączkami. Choroba może być także wywołana przez choroby nerek. Leczenie anemii uzależnione jest od czynników, które ją wywołują.
- Przewlekłe choroby płuc
Wiele przewlekłych schorzeń płuc tak jak np. przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) doprowadza do zwężenia w oskrzeli, co w efekcie przyczynia się do wystąpienia problemów z oddychaniem. Konsekwencje ciągłego niedotlenienia organizmu jest chroniczne zmęczenie.
- Zakażenie wirusem HCV
Wirus HCV przenoszony jest przez kontakt z krwią i powoduje rozwój wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW typu C). Początkowo objawy choroby są podobne do symptomów przeziębienia. Z czasem zapalenie wątroby przekształca się w przewlekłe i bardzo często jednym z objawów chorobowym jest ciągłe zmęczenie.
- Choroby serca
Jeśli zmęczenie dopada cię przy niewielkim wysiłku fizycznym, np. spacer, odkurzanie mieszkania, zmywania – może to być objaw nieprawidłowej pracy serca. Nie należy tego lekceważyć i jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
- Problemy z tarczycą
O problemach z tarczycą mówimy wtedy, gdy dochodzi do zaburzenia równowagi hormonalnej. Dochodzi wtedy do nadprodukcji hormonów, czyli nadczynności tarczycy, albo ich niedoboru, czyli niedoczynności tarczycy. Są to dwie różne choroby, jednak mają wspólny objaw i jest nim ciągłe zmęczenie. Symptomy towarzyszące nadczynności tarczycy to także nerwowość, bezsenność, zaburzenia rytmu serca, a także utrata masy ciała. Niedoczynność tarczycy objawia się także zwolnieniem metabolizmu, dodatkowo skóra jest nadmiernie wysuszona.
- Hipotonia (niedociśnienie)
Osoby z niskim ciśnieniem krwi mają zazwyczaj mało elastyczne ściany tętnic, krew przepływa wtedy znacznie wolniej i pod mniejszym ciśnieniem. Skutkuje to gorszym zaopatrzeniem organizmu w tlen. Objawy hipotonii to między innymi: zmęczenie, ogólne osłabienie, zaburzenia snu, a także zawroty głowy i problemy z koncentracją.
Oceń artykuł