Oceń
Chrypka to nieprawidłowe zmiany w głosie, które poznamy po zmienionym sposobie mówienia. Ochrypły, napięty, zmieniający wysokość głos jest charakterystyczny dla chrypy. Zmiany głosu związane są z zaburzeniami w fałdach głosowych i krtani. Podczas oddychania fałdy głosowe pozostają rozdzielone. Podczas mówienia lub śpiewania spotykają się, a gdy powietrze opuszcza płuca, wibrują, wytwarzając dźwięk. Obrzęk lub grudki na fałdach głosowych utrudniają wibracje, zmieniając jakość głosu, głośność i wysokość dźwięku.
Dla niektórych chrypka jest powodem do dumy. "Jazzujący głos'' brzmi przyjemnie i oryginalnie, ale przedłużająca się chrypka powinna raczej martwić. Pojawiająca się przy okazji przeziębienia lub nadwyrężenia strun głosowych (krzyku, śpiewu) przechodzi samoczynnie. Jednak chrypka pojawiająca się nagle i długotrwała może być objawem poważnej choroby.
Co wywołuje chrypkę?
Chrypka jest zwykle spowodowana infekcją wirusową górnych dróg oddechowych. Inne typowe czynniki, które mogą powodować chrypkę:
- Przeziębienie lub infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych.
- Nadwyrężenie strun głosowych, gdy używasz swojego głosu za dużo, za głośno, albo niewłaściwie przez dłuższy czas.
- Refluks żołądkowo-przełykowy, gdy mamy do czynienia z zarzucaniem kwaśnej treści żołądka.
- Palenie i bierne palenie papierosów.
- Alergie, problemy z tarczycą, zaburzenia neurologiczne, reumatoidalne zapalenie stawów i choroby krtani.
- Rak krtani -przedłużająca się chrypka jest jednym z pierwszych i ważniejszych objawów.
Jak diagnozuje się chrypkę?
Krtań i otaczająca ją tkanka są badane przez lekarza za pomocą specjalnego lusterka lub laryngoskopu. Lekarz bada również szyję pacjenta, by rozpoznać ewentualne zmiany sugerujące choroby tarczycy. Następnie ocenia się jakość głosu:
- Chrypliwy głos może wskazywać na obrzęk, stan zapalny wywołany infekcją, podrażnienie chemiczne lub nadwyrężenie strun głosowych i przewlekłe zapalenie krtani.
- Obniżony, pogrubiony głos towarzyszący chrypce wskazuje najczęściej na zaburzenia hormonalne i choroby tarczycy.
- Utrata głosu i duszności mogą wskazywać na obecność polipa lub raka krtani.
W zależności od wyniku badania fizykalnego, lekarz może zlecić dodatkowe badania, takie jak: testy laboratoryjne, biopsja lub USG tarczycy.
Jak leczyć chrypkę?
Chrypka przeważnie przechodzi samoczynnie. Bywają jednak sytuacje, gdy chrypka utrudnia normalne funkcjonowanie i wywołuje dyskomfort. Skontaktuj się z lekarzem, gdy chrypka trwa dłużej niż 10-14 dni, gdy towarzyszy jej ślinienie (szczególnie u dzieci) i trudności w połykaniu lub oddychaniu. Nagła niezdolność do mówienia lub zestawiania spójnych zdań może wskazywać na poważny stan chorobowy.
Leczenie chrypki różni się w zależności od jej źródła. W większości przypadków, chrypkę można wyleczyć oszczędzając głos, rezygnując z częstego i głośnego mówienia. Jeśli z chrypką związane jest palenie papierosów, zalecane jest rzucenie palenia. Zalecane jest także unikanie biernego palenia i pije dużej ilości płynów. Operacja przeprowadzana jest w skrajnych przypadkach, gdy na fałdach głosowych występują guzki i polipy, a także w przypadku zdiagnozowania raka krtani.
Jak zapobiegać chrypce?
- Unikaj palenia papierosów i biernego palenia, przebywania w zadymionych pomieszczeniach i miejscach, gdzie występują szkodliwe dla zdrowia opary.
- Pij dużo wody i herbatek ziołowych z dodatkiem miodu, który nawilża gardło.
- Utrzymuj w domu odpowiedni poziom nawilżenia - stosuj nawilżacze i staraj się często wietrzyć pomieszczenia, bo suche powietrze wywołuje kaszel i wysusza gardło.
- Unikaj pikantnych potraw i alkoholu.
- Staraj się nie mówić zbyt długo i zbyt głośno.
- Stosuj pastylki do ssania nawilżające gardło.
- Zgłoś się do lekarza, gdy chrypka utrzymuje się zbyt długo i utrudnia normalne funkcjonowanie.
ZOBACZ TAKŻE:
Oceń artykuł