,

Ból po prawej stronie brzucha. Ten objaw wymaga konsultacji z lekarzem

23.03.2023
Aktualizacja: 23.03.2023 19:25

Ból brzucha po prawej stronie utrzymujący się przez dłuższy czas, to ważny sygnał. Jeśli go masz, koniecznie zgłoś się do lekarza. Może to być objaw zapalenia wyrostka robaczkowego.

Ból po prawej stronie brzucha
fot. Shutterstock

Ból po prawej stronie brzucha, zlokalizowany pomiędzy klatką piersiową a kością biodrową, powinien być skonsultowany z lekarzem. Może bowiem świadczyć o zapaleniu wyrostka robaczkowego.

Wyrostek robaczkowy przyczyną bólu?

Wyrostek robaczkowy znajduje się tuż pod miejscem, gdzie jelito cienkie łączy się jelitem grubym. To mały, ślepy zaułek w jelitach o kształcie robaka (stąd nazwa). Większość osób słyszała o nim tylko w negatywnym kontekście – wycięcia go z powodu infekcji (zapalenie wyrostka robaczkowego). Wcześniej uważano, że wyrostek robaczkowy nie jest nam potrzebny. Obecnie pojawiło się kilka ważnych publikacji, które wskazują, że jednak jest nam potrzebny do prawidłowego funkcjonowania. Jest on zbiornikiem dobrych bakterii, które pomagają organizmowi trawić pokarm, a także pomagają mu wrócić do równowagi, na przykład po zatruciu pokarmowym.

Niestety bardzo często woreczek żółciowy ulega zakażeniu, w wyniku czego może rozwinąć się, m.in. zapalenie wyrostka robaczkowego. W takiej sytuacji należy go usunąć chirurgicznie, bo gdy pęknie, możemy mieć spore problemy zdrowotne.

Ból związany z woreczkiem robaczkowym jest zwykle zlokalizowany w prawej części brzucha. Infekcja wyrostka robaczkowego najczęściej występuje u osób dorosłych w wieku od 18 do 25 lat oraz u dzieci w wieku od 10 do 18 lat. W rzeczywistości jest to najczęstsza przyczyna pilnej operacji u dziecka.

Zapalenie wyrostka robaczkowego nie jest dziedziczne i nie można go przekazać innym. Nie można się też przed tym ustrzec, bo nie działa w tym przypadku żadna profilaktyka. Co może przyczynić się do infekcji wyrostka: bakterie, wirusy, stwardniałe fekalia, pasożyty, uszkodzenie jelit etc.

Ból w brzucha po prawej stronie

Zapalenie wyrostka robaczkowego zwykle zaczyna się od bólu brzucha, ale szczególnie silny jest po prawej stronie, pomiędzy klatką piersiową a kością biodrową. Początkowo ból jest delikatny (ćmiący, tępy) i nasila się w ciągu kilku godzin (od 6 do 12 godzin).

– Zazwyczaj osoby, które mają zapalenie wyrostka, wiedzą o tym, bo kiedy jadą do lekarza, boli ich przy każdym wstrząsie lub ruchy – uważa dr William O'Brien, chirurg ogólny w Cleveland Clinic (USA), i dodaje: – Musimy być jednak świadomi tego bólu. Wszyscy odczuwamy ból brzucha, który pojawia się i znika. I niekoniecznie jest to zapalenie wyrostka robaczkowego. Zaalarmować powinien nas ból, który nie ustępuje i z czasem się nasila.

Ból brzucha w czasie ciąży

Zapalenie wyrostka robaczkowego w czasie ciąży objawia się w inny sposób (mniej więcej od 16. tygodnia ciąży). To dlatego, że w trakcie zdrowej ciąży macica rozszerza się, wypierając jelita. W zależności od etapu ciąży i wielkości płodu, możliwe jest odczuwanie bólu wyrostka robaczkowego w środkowej lub górnej prawej części brzucha (mniej więcej pod prawą nerką). Powszechne jest odczuwanie dyskomfortu podczas ciąży, ale ból, który nie ustępuje (lub pogarsza się) w ciągu sześciu godzin, jest nagłym przypadkiem i wymaga natychmiastowej pomocy. Oprócz bólu u ciężarnych, w przypadku zapalenia wyrostka, mogą pojawić się dolegliwości ze strony dróg moczowych.

Ważne!

Zapalenie wyrostka robaczkowego w czasie ciąży stanowi poważne zagrożenie dla ciężarnej i płodu. Występuje z jednakową częstością w każdym z trymestrów. Jest najczęstszą chorobą zapalną w tym okresie, częstszą u pierworódek.

Inne objawy zapalenia wyrostka robaczkowego

Oprócz bólu brzucha po prawej stronie, który jest najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego, mogą pojawić się również:

Ważne!

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego pojawiają się szybko – zwykle w ciągu pierwszych 6-24 godzin. Jeśli je odczuwasz, jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Nieleczone zapalenie wyrostka robaczkowego może mieć śmiertelne konsekwencje.

Jak się diagnozuje zapalenie wyrostka robaczkowego?

Zapalenia wyrostka robaczkowego diagnozuje się w:

  • badaniu przedmiotowym – badany czuje ból w prawej części brzucha,
  • badaniu krwi – wzrost liczby białych krwinek może wskazywać na infekcję,
  • tomografii komputerowej jamy brzusznej lub miednicy,
  • USG jamy brzusznej.

Jak się leczy zapalenie wyrostka robaczkowego?

Zapalenie wyrostka robaczkowego zwykle leczy się chirurgicznie – zainfekowany wyrostek wycina się. Zabieg jest nieinwazyjny, laparoskopowy. Podaje się również antybiotyki. Rekonwalescencja trwa zwykle od dwóch do czterech tygodni. Pęknięty wyrostek często wymaga dłuższego czasu regeneracji.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło:

  • "Podejrzenie ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego – trudności w rozpoznawaniu i metody wspomagające diagnostykę", Maciej Białas, Małgorzata Gryszkiewicz, Nowiny Lekarskie 2006, 75, 2, 184–192
  • "Zapalenie wyrostka robaczkowego u kobiet w ciąży, w czasie porodu i połogu", Rzempołuch J., Olejek A., Ginekol. Prakt., 1999, 7, 18–22
  • "Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego – operacja techniką klasyczną czy laparoskopową?", Marcin Strzałka, Andrzej Bobrzyński, Andrzej Budzyński, Zbigniew Biesiada, Kazimierz Rembiasz, Przegląd Lekarski 2003 / 60 / Suplement 7
  • "Appendix Pain Is Always an Emergency", Cleveland Clinic (health.clevelandclinic.org)

Logo radiozet Dzieje się